Zdroj: iStock

Vyplatí se pěstovat plodiny ve vyvýšených záhonech? Než se pro ně rozhodnete, poznejte všechny výhody a nevýhody.

05. 09. 2022
Diskuze (1)
Sdílet

V posledních letech stále častěji slýcháme o pěstování plodin ve vyvýšených záhonech. Mnozí zahrádkáři si je neumí vynachválit, na druhé straně je na to třeba zemina a trocha zručnosti, pokud si je chcete vyrobit sami. Samozřejmě se dají i koupit. Je to však investice, která se opravdu vyplatí? Podívejme se na výhody, ale i na nevýhody vyvýšených záhonů.

Vyvýšené zahradní záhony se kdysi používaly hlavně v komunitních či školních zahradách. Dnes se stále častěji dostávají na soukromé pozemky a do zahrad. Velkou výhodou vyvýšených záhonů je, že je snadno umístíte na místa se špatnou půdou nebo i na chodník či vydlážděnou plochu. Podle potřeby snadno přidáte další. To jsou jen některé z výhod.

Přečtěte si také:
Nejkrásnější kombinace květinových záhonů

Výhody vyvýšených záhonů

Zahrádkáři mají v oblibě vyvýšené záhony i z mnoha jiných důvodů. Proč se je vyplatí používat?

Rychlá cesta ke kvalitní půdě

Úprava kamenité nebo jílovité zahradní půdy může trvat roky. Máte-li vyvýšené záhony, nemusíte čekat. Bedničky prostě umístíte tam, kde je chcete mít, a naplníte je kvalitní půdní směsí. Během růstu plodin můžete snadno půdu přihnojit a obohatit o potřebné živiny.

Delší vegetační období

Vyvýšené záhony se na jaře rychleji zahřejí, to znamená, že do nich můžete rostliny vysazovat podstatně dřív než do půdy.

Půda zůstává kyprá

Díky tomu, že po půdě ve vyvýšených záhonech nechodíte, nedochází k takovému zhutnění zeminy jako běžně v zahradě. Je kypřejší, což ocení nejen kořenová zelenina, ale i okrasné rostliny.

Méně vybavení

Na obdělávání vyvýšených záhonů nepotřebujete žádné náročné mechanismy, stačí rýč.

Dítě se hrabe v hlíně

Zdroj: iStock

Jednodušší práce díky vyvýšené poloze

Výsadba, údržba a sběr úrody u vyvýšených záhonů vyžaduje méně ohýbání a klečení na zemi. Výšku nebo šířku boxů si můžete přizpůsobit a vybrat podle vašich potřeb. U vyvýšeného záhonu máte též lepší přehled o případných chorobách a škůdcích, díky čemuž je můžete mít lépe pod kontrolou.

Estetika

Vyvýšené záhony vytvářejí atraktivní zahradní dominantu, působivé jsou též v předzahrádkách, na dvorech a terasách. Vytvářejí elegantní, organizovaný design, který je ideální pro malé prostory.

Přečtěte si také:
7 tipů na ohraničení záhonu nebo trávníku

Nevýhody vyvýšených záhonů

Hlavní nevýhodou vyvýšených záhonů jsou počáteční investice na koupi nebo vybudování boxů a jejich naplnění kvalitní zeminou. Boxy vyrobené ze dřeva jsou sice pěkné, ale mají omezenou životnost. Borovicové dřevo obvykle vydrží čtyři až pět let, zatím co vyvýšené záhony vyrobené z tvrdého dřeva mohou vydržet až dvacet let.

Více manuální práce

Máte-li velkou zahradu a jste zvyklí používat mechanismy, bude pro vás vyvýšený záhon představovat více manuální práce.

práce ve vyvýšených záhonech

Zdroj: iStock

Trvalá konstrukce

Pokud byste si po čase umínili, že prostor, kde máte umístěny vyvýšené záhony, chcete zužitkovat jiným způsobem, bude třeba bedny rozebrat a půdu vyrovnat nebo odstranit. Ani jejich přemístění nemusí být jednoduché.

Vyžadují častější zavlažování

Vyvýšené záhony rychleji vysychají, především jsou-li umístěny na plném slunci. Plodiny, které tu pěstujete, budou potřebovat častější zavlažování.

Přečtěte si také:
Založení záhonu pro pěstovaní vlastní zeleniny a čerstvých natí

Náročnější střídání plodin

Střídání plodin, které chrání rostliny před chorobami a škůdci, je při zahrádkaření s vyvýšenými záhony náročnější. To může vést ke ztrátám úrody kvůli přetrvávajícím chorobám nebo škůdcům v půdě záhonu.

Sabína Zavarská

Zdroj: gardeningknowhow.com

Foto: istock.com

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: Výsadby rostlin vyvýšené výsadby vyvýšené záhony
Sdílejte článek

Diskuze

  • Již dlouhé roky bojujeme s hlodavci, krtky , díky pletivu na dně vyvýšených záhonů, nám tato starost odpadla a nepozorujeme , že by jsme museli častěji zalévat, spíše naopak, na bocích zevnitř máme fólií.na jaře jednoduše připevníme přes pant okno s fólií a máme pařeniště

    Doyl