FOTO HORNBACH

Vytvořte si malý ráj na zemi: 6 tipů pro balkónovou zahradu

11. 04. 2018 Sdílet

Jestli chcete mít svůj balkón barevný, plný květin, vůní a vlastnoručně vypěstovaných bylinek, tak to pro vás máme šest tipů, které vám pomohou vytvořit si kousek svého ráje na zemi.

Výběr rostlin pro balkón a terasu

Před konečným rozhodnutím o tom, jaké rostliny budou zkrášlovat váš balkón nebo terasu, si odpovězte na otázky. Kolik místa pro rostliny máte? Na jakou stranu je balkón situován? Jaké barvy a vůně se k vám hodí? Chcete jen okrasné rostliny nebo se pustíte do pěstování a sklízení?

FOTO HORNBACH

FOTO HORNBACH

Rozvržení a kombinace rostlin

Jako místo pro vaši novou zahrádku jsou ideální jižní balkóny. Pokud se váš balkón nachází na severní straně, měli byste si vybrat rostliny, které potřebují málo slunce (např. zelí nebo hrách).

Jestli se vám líbí slunný a středomořský styl, bude se na něm dařit šalvěji, tymiánu, rozmarýnu nebo levanduli. Mají rády prudké slunce a krásně voní. Atmosféru jihu vám připomenou stále zelené a nádherně kvetoucí oleandry. Na jižní stranu se hodí i zvonky dalmatské, pryšec myrtovitý nebo kakost krvavý. Rostliny, které jsou nenáročné na péči, ale slunce milují úplně stejně jsou rozchodník, begónie nebo petúnie.

Absolutní klasikou na stinný balkón je fuchsie. Kvete a daří se jí tam, kde jiné balkónové květiny chřadnou. Dále můžete vybírat z rostlin jako je netýkavka, oměj, zvonek, hortenzie, srdcovka nádherná nebo begónie.

Velký balkón nebo terasa znamená jediné – spousta místa na rostliny. A tak si můžete dovolit prostor pro záplavu květů hortenzie nebo bíle kvetoucího ibišku. A co teprve olivovník. Dopřejte mu velký květináč a dočkáte se stromu vysokého dva až tři metry. Na balkónech se taktéž dobře vyjímá citrónovník nebo durman.

FOTO HORNBACH

FOTO HORNBACH

Péče o rostliny

Pokud si vašich květin, které jsou nejkrásnější a nejčilejší v létě, chcete dlouho užívat, měli byste jim věnovat řádnou péči. Aby se kořeny květin v létě tak silně nezahřívaly a tím se nepoškozovaly, pomůže dát přes ně v době poledního horka protisluneční ochranu. Nebo jim v květináči vytvořte izolační vrstvu z polystyrenu. Rostliny nezalévejte příliš studenou vodou a v létě to nedělejte v době, kdy slunce nejvíc praží. V době, kdy nejste doma, jsou vynikajícím pomocníkem samozavlažovací truhlíky. Rostliny si vodu ze zásobníků odebírají podle své potřeby. Nenechávejte je ale o samotě příliš dlouho. Stejně tak vždy zkontrolujte, zda zavlažovací systémy fungují a zda se v květináčích nehromadí voda, která by mohla poškodit kořeny.

FOTO HORNBACH

FOTO HORNBACH

Bylinková nebo zeleninová zahrádka

Bylinky nebo zelenina nepotřebují záhon nebo velkou zahradu na to, aby se jim dařilo. Stačí jim truhlíky, kvalitní zahradnický substrát, květináče nebo kbelíky. Jako balkónové bylinky jsou mimo jiné vhodné bazalka, pažitka, petržel, řeřicha, kerblík, kopr, libeček. Levandulí provoníte nejeden pokoj a meduňka vám může posloužit jako lék. Pokud máte rádi čerstvou zeleninu a ovoce, vypěstujte si vlastní rajčata, ředkvičky, fazole, různé odrůdy salátu, papriky, jahody, rybíz, ostružiny a angrešt. Uvidíte, jak božsky pak budou chutnat saláty a dezerty.

FOTO HORNBACH

FOTO HORNBACH

Ochrana proti slunci

Se správnou ochranou proti slunci pohodlně přečkáte i ta největší vedra. Skvělou, rychlou a levnou variantou pro zachování soukromí jsou pohledové potahy. Balkón ochráníte před pohledy zvědavců a můžete si v příjemném stínu dlouhé hodiny užívat času jen pro sebe.

FOTO HORNBACH

FOTO HORNBACH

Místo pro odpočinek

Aby jste si stoprocentně užili odpolední kávu, večerní grilování nebo snídani, je k tomu dobré mít na balkóně i stůl a židle. Trendem u balkónového nábytku je jeho stále výraznější bytový vzhled, tj. balkónový nábytek, který může stát také v bytě.

ZDROJ: PR článek společnosti HORNBACH

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: balkonové květiny balkónový nábytek fuchsie Od partnerů samozavlažovací truhlíky středomořský styl terasy
Sdílejte článek