Z obyčejné zeleniny neobyčejná zahrada

Z obyčejné zeleniny neobyčejná zahrada

06. 04. 2012
Diskuze (0)
Sdílet

Pěstování zeleniny se stává trendem, přičemž návrat k užitkovým plodinám neuchvátil jen domácnosti preferující životní styl bio. Zelenina byla, je a doufejme, že i bude důležitou součástí zahradního prostoru – kromě užitku má i okrasný charakter, který může konkurovat […]

Pěstování zeleniny se stává trendem, přičemž návrat k užitkovým plodinám neuchvátil jen domácnosti preferující životní styl bio. Zelenina byla, je a doufejme, že i bude důležitou součástí zahradního prostoru – kromě užitku má i okrasný charakter, který může konkurovat květinovým záhonům.

 

Přítulné chuťovky

Tykve, okurky, cukety… Využít je však můžete ještě před tím, než skončí na talíři. Jde o popínavou zeleninu, jíž pěstování na způsob vertikálního „tulení se“ k libovolné opěře vyhovuje mnohem víc než plazení se po záhonu. Kromě toho, že budou bohatěji plodit, mohou místo pod nimi zkrášlit kvetoucí letničky, například měsíček, který na slunečných místech vydrží kvést až do prvních mrazů.
 

Náš tip

Tam, kde to prostě nejde, například nevyhovuje půda, si zeleninu můžete vypěstovat i ve vegetačních nádobách nebo na vyvýšených záhonech, v nichž lze připravit substrát přesně takový, jaký rostlinám vyhovuje. Navíc při péči o vyvýšené záhony se páteř tolik nenamáhá, jejich výšku si můžete přizpůsobit na míru.

Decentní aroma

To se bude vznášet v okolí záhonu, na který vysadíte fenykl nebo kopr. Ale můžete je infiltrovat i mezi trvalky – vnesou do nich jemnost a kořenitou vůni.
V salátovém království

Mnoho různých tvarově i barevně zajímavých kultivarů poskytuje salát. Rozhodně nezapomeňte na salátové lemování po okrajích záhonu. Zelenina s výrazně zbarvenými listy (například mangold, na obrázku jsou to tmavé listy vlevo) si může najít místo i uprostřed květinových záhonů, dokonce v blízkosti terasy. Listy mangoldu lze použít v kuchyni na mnoho způsobů. Jde o nenáročnou a snadno pěstitelnou listovou zeleninu. Stačí na jaře nebo i začátkem léta vysít několik semen do vlhké půdy.

Hrách je vděčná zelenina. Za pravidelný přísun vody a živin se odmění hojnou úrodou. Můžete ho využít i k vytvoření dělicích plůtků na ohraničení záhonů. Pod hrachem se dobře daří salátům, hlavně těm barevnějším.
Pestrost a harmonie

Při koncipování zeleninového záhonu střídejte různou zeleninu – čím více se rostliny budou odlišovat barvou nebo růstovou formou (trsovitě rostoucí, popínavé, plazivé a jiné), tím budou záhony poutavější. Svou různorodostí vytvoří harmonický efekt.

Společenství brambor

I takové plodiny, jako jsou brambory, mohou působit zajímavě, když je zkombinujete s jinou zeleninou, například s kadeřavou kapustou. I když pohled na obrázek dosvědčuje, že bez oživujícího pozadí brambory samy o sobě nejsou až tak interesantní. Ať už s pozadím, nebo bez něj – nezapomeňte, že na vlhké a humusem zásobené půdě brambory pěkně kvetou a přinesou bohatou úrodu.


Pár tipů navíc
• Červeno-oranžové duo. Chcete-li vnést do zeleninového záhonu barevnost, doporučuji vysadit spolu mrkev a červenolisté zelí. Pravidelná zálivka a přísun živin jsou samozřejmostí.
• Půvabní ochránci. Půvabné na zeleninových záhoncích jsou kvetoucí letničky – hrachory, aksamitníky, rezedy, lichořeřišnice, měsíčky, sluncovky a jiné. Nejen krášlí, ale také chrání zeleninu před agresivními škůdci.
• Papriky a papričky. Jsou nádherné v čistě zeleninových záhonech, ale i v záhonech smíšených (s květinami). Ve vegetačních nádobách zase zkrášlí i ten nejmenší balkón. A rozhodně je využijete i v kuchyni…
• Neznámé, ale chutné. Zeleninové záhony, především labužnické, mohou zpestřit i netradiční a méně známé druhy zeleniny. Může to být například perila s purpurovými listy, kterou ocení hlavně milovníci japonské kuchyně.

TEXT: Daniel Košťál
FOTO: Daniel Košťál, thinkstock.cz
ODPOVĚDNÁ REDAKTORKA: Dominika Záveská
ZDROJ: časopis HOME, JAGA MEDIA, s.r.o.

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: aksamitník lichořeřišnice mangold měsíček mrkev okrasni uzitkova zahrada
Sdílejte článek

Diskuze