Slimáci v zahradě
Zdroj: istock.com

Slimáci už zase ničí vaší úrodu? Zatočte s nimi pomocí hlístic, piva či mědi!

07. 08. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Slimák, škůdce, který každý rok útočí na naše zahrádky a který za sebou zanechává spoušť v podobě zničené úrody. Pokud už ani vás nebaví nekonečný boj s tímto plžem, pak vás jistě budou zajímat následující rady, jak se slimáků lze na zahradě zbavit – nejlépe pomocí šetrných prostředků, které neublíží vašim rostlinkám, zvířátkům ani dětem.

Hlístice

Pokud hledáte skutečně zaručenou metodu, která vám pomůže v boji proti slimákům, pak jsou hlístice, které se zaměřují na slimáky, aniž by ublížily ostatním volně žijícím živočichům, tou pravou volbou. Vaše půda je pro hlístice přirozeným prostředím, kde vyhledávají a hubí pouze konkrétní cílové škůdce, včetně slimáků. Ty napadají tak, že proniknou do jejich těl a uvolní bakterii, která je rychle a účinně usmrtí. Hlístice se pak uvnitř umírajících škůdců rozmnoží a uvolní novou generaci hladových hlístic, které se opět postupně rozptýlí a hledají další kořist, čímž chrání oblast až po dobu šesti týdnů.

Hlístice

Hlístice jsou účinnou a ověřenou metodou, jak se vypořádat se slimáky. Zdroj: istock.com

Hlístice mají navíc tu výhodu, že se zaměřují i na slimáky pod půdou, kde jich většina žije, a ne jen na ty na povrchu.  Pokud si je chcete koupit, snadno je seženete na internetu. Jakmile je do zahrady „nasadíte“, udržujte půdu vlhkou alespoň týden po první aplikaci. Na rozdíl od granulí proti slimákům neškodí hlístice dětem, domácím zvířatům, ptákům ani volně žijícím živočichům.

Měděná páska

Jednou z nejoblíbenějších metod, jak slimáky odradit, aniž by došlo k jejich usmrcení, je měděná páska. Tu stačí aplikovat po celém obvodu květináče – dbejte však na to, aby zůstala čistá a aby v pásce nebyly mezery, kterými by mohli slimáci projít. Měděnou pásku můžete levně zakoupit například na internetu. Měď má na slimáky a plže dráždivý a odpuzující účinek – když se dostane sliz ze slimáka do kontaktu s mědí, slimák dostane ránu.

Přečtěte si také:
Zbavte se krtků na zahradě pomocí snadných metod, které skutečně fungují!

Pamatujte však, že tato metoda je nezabije a ani nesnižuje jejich počet, pouze ochraňuje rostlinky před napadením. Pokud se pro pásku přesto rozhodnete, udržujte zábrany bez nečistot a zajistěte, aby obklopovaly celou nádobu. Pro rostliny v záhonech si můžete koupit již hotové měděné kroužky nebo obruby, které se vejdou kolem rostlin, zatlačí se do půdy a vytvoří ochrannou bariéru.

Drsné povrchy

Suché rozbité vaječné skořápky, mulčovací kůra a malé štěrkové podsypy ke květináčům jsou oblíbenými zábranami, které zabraňují slimákům, aby se dostali příliš blízko k vašim rostlinám. Jelikož mají slimáci měkká těla, ostré hrany těchto materiálů budou pro slimáky při přelézání bolestivé. Díky tomu se vytvoří hranice, která ochrání vaše rostliny. Pamatujte však na to, že někteří slimáci cestují pod zemí, a tak tuto vaši bariéru zcela obejdou.

Přečtěte si také:
Kdybyste na vašich pokojových rostlinách tohoto škůdce našli, čeká vás náročný boj. Jak si s tím poradit?

Skořice

Tato běžná kuchyňská přísada je skvělým pomocníkem v boji proti široké škále zahradních škůdců (včetně mravenců a slimáků), aniž by poškodila ostatní volně žijící živočichy nebo samotné rostliny. Chcete-li odradit slimáky, jednoduše nasypte vrstvu skořice kolem základny rostlin a nechte působit. Ta se následně přilepí slimákům na tělo, jakmile začnou překračovat hranici, a přiměje je, aby se vrátili zpět. Jen mějte na paměti, že po dešti ji musíte znovu aplikovat. Slimáci skořici nesnáší, takže je odradí už jen její silná vůně.

Tip: Pokud vás na zahradě trápí výskyt svilušek, použijte skořici i na ně. Funguje výborně.

Postavte své květináče a nádoby do vody

Pamatujte, že slimáci nikdy nepřekročí vodní plochu, a to za ní může být sebelepší hostina. Chcete-li tímto způsobem ochránit své rostliny, vyzdvihněte květináče a postavte je do talířů naplněných vodou. Talířky udržujte neustále doplněné, jelikož přípravek bude účinný pouze tak dlouho, dokud bude v misce voda. Jedná se o jednu z nejjednodušších, ale zároveň nejúspěšnějších metod boje proti slimákům.

Pivní pasti

Jednou z mnoha metod, které pomáhají v boji proti slimákům, je vytváření návnadových pastí naplněných pivem. Sežeňte si například sklenice od marmelády či přímo patentované pasti (k dostání na internetu), ty umístěte do půdy a naplňte pivem (také můžete umístit přímo pivní láhve či plechovky s trochou piva uvnitř), abyste slimáky a plže chytili a utopili. O úspěšnosti této metody se však vedou diskuse, proto se doporučuje nespoléhat pouze na ni.

Přečtěte si také:
Pavouci se na podzim hojně stěhují do našich příbytků. Vyzkoušejte osvědčené přírodní způsoby, jak je odpudit

Vytvoření kluzké bariéry

Zaběhněte si do obchodu, kupte univerzální mazivo WD-40 a postříkejte vnější strany všech květináčů umístěných venku. Díky tomu se jejich povrch stane příliš kluzkým na to, aby se na něj slimáci mohli dostat, a vy tak účinně ochráníte rostliny v nádobách. Stejně dobře funguje také vazelína, pokud ji nanesete po obvodu květináče. Je to tím, že vazelína má mastnou strukturu, po které slimáci jen velmi těžko přelézají.

Slimák

Plzák španělský neboli slimák je jeden z nejžravějších zahradních škůdců. Zdroj: istock.com

K hubení slimáků použijte vlnu

Pokud chcete vědět, jak se účinně zbavit slimáků na zahradě, neměli byste v žádném případě ignorovat sílu vlněných pelet. Jak bylo zjištěno, slimákům vadí svědivá a drsná vlna stejně jako lidem (jen si vzpomeňte na ten nepříjemný pocit, když si oblečete vlněný svetr, který škrábe, kouše, svědí a vaše tělo je pak celé zarudlé). Pelety jsou vyrobeny z přírodní vlny, která byla stlačena a zformována do pelet. Ty se rozprostřou kolem báze rostlin a poté se zalijí. Pelety se rychle rozpínají a vytvářejí hustou rohož z vlny, kterou slimáci odmítají přelézt. Jako bonus navíc vydrží velmi dlouho, a dokonce mohou pomoci potlačit plevel.

Vytvoření bariér pro sazenice

Slimáci a hlemýždi mohou být velkým problémem zejména pro sazenice. Chcete-li mladé rostliny ochránit před pozdními mrazy i slimáky a plži, odstraňte víčko z plastové láhve od nápoje a nůžkami odstřihněte její dno a následně ji umístěte na vrchol rostliny. V případě potřeby ji během dne odstraňte, aby k rostlince mohl proudit vzduch. Případně vysaďte větší, robustnější exempláře, které vydrží trochu toho okusování.

Bariéra k sazenicím proti slimákům

Obyčejná PET láhev může být jednoduchým řešením, jak slimákům zabránit v napadení úrody. Zdroj: istock.com

Ruční odstranění

Pokud hledáte jednoduché a bezplatné metody hubení slimáků, zkuste ruční odstraňování. Vydejte se do zahrady za soumraku s baterkou v ruce a ručně posbírejte slimáky, kteří se objeví. Až je nasbíráte, odneste je daleko od svého pozemku – hlavně je neházejte jen za plot, jinak se rychle vrátí zpátky a vy se jich tudíž nezbavíte. Tento tip však platí pouze v těch případech, kdy nemáte velkou zahradu a velké množství slimáků.

Pozvěte si na zahradu přírodní predátory

Pokud vás odstraňování slimáků nebaví, využijte přírody a živočichů kolem sebe a pozvěte je na svou zahradu, ať vám se slimáčí invazí pomohou. Například zemní brouci, červi, žáby či ježci slimáky naprosto zbožňují. Chcete-li výskyt těchto přirozených predátorů na zahradě podpořit, zajistěte jim místo pro rozmnožování, úkryt a přezimování. Žáby ocení malé jezírko a hromada klád pro změnu potěší ježky a pomalé červy.

Ježek v zahradě

Ježek je úžasným spojencem v boji proti slimákům, proto se vyplatí mu poskytnout na zahradě přístřeší. Zdroj: istock.com

Co dalšího můžete vyzkoušet:

  • Křemelina je již dlouho považována za skvělý prostředek proti slimákům. Jedná se o jemný prášek, který je mikroskopicky velmi ostrý a jeho hrany snadno proříznou kůži slimáků a vysuší je, když po něm lezou. Potíž je v tom, že jakmile křemelina navlhne, stává se nepoužitelnou. Což znamená, že její aplikaci musíte po každém dešti či ranní rose opakovat.
  • Pokud posypete slimáka solí, může ho to vysušit natolik, že zemře. Avšak existuje velká pravděpodobnost, že slimák jednoduše shodí vrstvu slizu spolu se solí a bude pokračovat jako obvykle. Navíc je tato metoda docela drastická, takže není vhodná pro každého.
  • Pokud si rádi dopřejete ranní šálek kávy, tak příště po zkonzumování nevyhazujte kávovou sedlinu, která se usadí na dně. Slimáci a hlemýždi na rozdíl od nás kávu nesnášejí. Kávová sedlina navíc dodává půdě živiny. Její použití je proto jedním z nejlepších a nejvíce doporučovaných způsobů, jak odradit slimáky a hlemýždě z vaší zahrady. Stačí když ji nasypete kolem základny rostlin.
  • Nasypte malé hromádky a kroužky pšeničných nebo kukuřičných otrub kolem svých rostlin. Když slimáci a hlemýždi otruby sežerou, dojde k jejich vysušení a úhynu. Jedná se o zcela ekologickou a bezpečnou možnost. Pokud navíc volně žijící zvířata mrtvé škůdce sežerou, získají trochu výživy navíc. Po deštivém počasí je však budete muset pravidelně doplňovat.
  • Někteří zahrádkáři přísahají na domácí repelenty proti slimákům a plžům. Ty se vyrábějí smícháním česneku nebo kávové sedliny s vodou v rozprašovači. Touto směsí postříkejte rostliny a také půdu kolem rostlin. Pokud chcete slimáky a plže přirozeně odradit, aniž byste je zabili, nestříkejte směs přímo na ně.
  • Jíte rádi citrusové plody? Tak si příště schovejte slupky z citronů, limetek, pomerančů a či grapefruitů a před večerem je rozházejte na zahradě. Ráno zjistíte, že velká část vašich slimáků a plžů si našla cestu k těmto chutným pochoutkám. Poté je můžete posbírat a přemístit alespoň 20 metrů od zahrady.
  • Pokud žijete v blízkosti oceánu, pak máte skvělý repelent proti slimákům a plžům přímo na dosah ruky (pokud ne, můžete si ho koupit přes internet). Nasbírejte na pobřeží mořské řasy a nasekejte je na mulč. Přimíchejte mořské řasy do horní vrstvy půdy, zejména kolem rostlin. Mořské řasy mají jódový zápach, který odradí škůdce a zároveň při rozkladu dodají půdě živiny. Patří mezi ně mnoho stopových živin, které se do půdy jiným způsobem těžko dostávají. Kromě toho jsou také skvělým přídavkem do kompostu!

Text: Claudie Kornelová
Foto: istock.com

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: Prevence proti škůdcům skudci
Sdílejte článek

Diskuze