Zdroj: Möbelix

Závěsné květináče na bylinky

04. 05. 2023 Sdílet

Vertikální zahrady, pěstování v interiéru i propojení vnějšího prostředí s vnitřním jsou velkými trendy posledních let. Ať už se rozhodneme pro barvy a materiály inspirované přírodou, více přirozeného světla či bydlení ve stylu urban jungle, nebudeme litovat.

Rostliny jsou nejen skvělou dekorací na zeď, můžeme si z nich vytvořit i dělicí stěnu do místnosti nebo praktickou bylinkovou zahrádku do kuchyně. Možnosti jsou téměř nekonečné… Nyní, když pomalu začíná grilovací sezona, nachystali jsme pro vás praktický nápad do kuchyně, ale i na balkon a terasu – ozdobnou poličku na bylinky. Čerstvým bylinkám se při grilování nic nevyrovná!

Co budeme potřebovat

  • 3 dřevěné desky (prkna) široké 14 cm a dlouhé 61 cm, 45 cm, resp. 30 cm
  • vrtačku a vykružovák do dřeva s průměrem cca 10 cm
  • asi 10m provaz o tloušťce zhruba 10 cm (my použijeme v návodu konopné lano s průměrem 8 mm)
  • 8 kovových podložek
  • 6 květináčků
  • metr, tužku, nůžky/řezací nůž
  • bylinky dle vlastního výběru
Materiál a pomůcky na výrobu závěsného květináče na bylinky

Zdroj: Möbelix

Postup

Jednotlivé poličky si necháme nařezat v železářství nebo ve stavebninách na požadované rozměry. Velikost polic samozřejmě můžeme přizpůsobit individuálním potřebám, případně můžeme přidat i čtvrtou úroveň.

Vrtání otvorů do poliček

Zdroj: Möbelix

Následuje zaměření polohy otvorů na květináče. Na jejich vytvoření použijeme vrtačku s vykružovákem o průměru asi 10 cm. Při vrtání otvorů je vhodné pracovat na pracovním stole, nebo alespoň použít dřevěnou desku jako pevný podklad. Ideální je přichytit si takovou desku ke stolu pomocí svorek.

Rozměry otvorů

Zdroj: Möbelix

Na dřevěné police si uděláme značky se vzdálenostmi otvorů. Pomocí vrtačky a vykružováku vyvrtáme 6 otvorů. Následně budeme potřebovat ještě menší otvory na vedení lana po stranách jednotlivých poliček. Tyto otvory umístíme do rohů polic ve vzdálenosti přibližně 2 cm od okrajů. Po vyvrtání všech potřebných otvorů můžeme začít provlékat lano o délce 10 m, které si předtím rozměříme a rozdělíme na stejné části.

Provaz pod každou poličkou na uzel

Zdroj: Möbelix

Provaz pod každou poličkou vždy zavážeme na uzel, abychom je nastavili do správné výšky. Pod desku police nad každý uzel umístíme nejprve kovovou podložku a pak ho teprve uvážeme. Začínáme od nejnižší a nejdelší police, kterou provlečeme lano zespodu nahoru. Mezi deskami jsme si zvolili vzdálenost cca 25 cm, aby se nám bylinky vešly a měly dostatek místa pro svůj růst.

Přesahujíci provazy spojené a ovázané provázkem

Zdroj: Möbelix

Když máme police „navlečené“ a upevněné uzly, 4 provazy přesahující nad horní policí spojíme a ovážeme tenčím (např. jutovým) provázkem. Vlastnoručně vyrobený závěs na bylinky tak můžeme později snadno připevnit pomocí háku na stěnu či ke stropu.

Vlastnoručně vyrobený závěs na bylinky

Zdroj: Möbelix

Police na bylinky jsou téměř hotové. Teď už jen zasadit do květináčků vybrané bylinky a vložit je do jednotlivých stupňů. Grilovací párty může začít!

Zdroj: PR článek společnosti Möbelix

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: bylinky DIY kvetinace pestovani bylinek
Sdílejte článek