Odumřelá hmota trvalek dokáže ochránit před mrazem přezimující pupeny.

Zazimujte svou zahradu snadno a rychle

27. 10. 2017
Diskuze (0)
Sdílet

Ještě než přijdou první mrazy, je třeba zazimovat zahradu, abyste se vyhnuli případným škodám. Pozornost věnujte hlavně okrasnému jezírku, automatickému závlahovému systému nebo třeba rostlinám v nádobách, které by si s nízkými teplotami nemusely poradit.

Pokud patříte mezi pečlivé zahrádkáře, kteří na podzim vše perfektně uklidí i z květinových záhonů, mějte na paměti, že ne vše je třeba uklízet. Zbytková organická hmota z trvalek totiž dokáže ochránit před nízkými teplotami v půdě přezimující rostliny.

Ne všechny rostliny je nutné na podzim podrobit pečlivému úklidu. Ve výsadbě ponechte například okrasné trávy.

Ne všechny rostliny je nutné na podzim podrobit pečlivému úklidu. Ve výsadbě ponechte například okrasné trávy.

Některé práce na zahradě odkládáme na poslední chvíli, ale zejména v případě některých technologií se to příliš nevyplatí. Již během listopadu nás totiž může překvapit náhlý pokles teplot, který může poškodit například komponenty automatického závlahového systému. Pokud jste tedy ještě nezazimovali technologie, udělejte to co nejdříve. Péči věnujte kromě závlahovému systému také jezírkové filtraci, která se během roku stará o čistotu vody. Zazimování zahrady ovšem ani tímto nekončí, své potřebují i květinové záhony, trávník nebo rostliny v nádobách.

Sklolaminátové nádoby snadno promrzají, proto je třeba je vybavit izolační vrstvou.

Sklolaminátové nádoby snadno promrzají, proto je třeba je vybavit izolační vrstvou.

Péče o jezírko

Péče o jezírka se liší podle typu vodního prvku. Pokud máte na zahradě jezírko bez technologie, pak vás bude čekat pouhé vyčištění vody. K tomuto účelu se vám bude perfektně hodit vysavač určený pro čištění vodních prvků, který i ze dna odsaje nahromaděný kal, spadané listí nebo zetlené části vodních rostlin. Jestliže to konstrukce břehů dovoluje, vlezte do jezírka a odstraňte co nejvíce odumřelé hmoty vodních a bahenních rostlin. Právě tato hmota spolu se spadaným listím ze zahrady bývá častou příčinou znečištění vody, což je nežádoucí i během zimy. Tlející organická hmota totiž uvolňuje plyny, které se pak hromadí pod ledem, což je problém hlavně tehdy, když ve vodě chováte ryby. Mnohem složitější zásah budou pak vyžadovat ty vodní plochy, které jsou vybaveny jezírkovou technologií. Ta se během roku stará o čistotu vody, ale před zimou je nutné ji zazimovat a pečlivě vyčistit filtrační komory.

Na podzim je třeba vyčistit jezírko a zazimovat technologii, která se stará o čistotu vody.

Na podzim je třeba vyčistit jezírko a zazimovat technologii, která se stará o čistotu vody.

Vypusťte závlahový systém, máte poslední šanci

Doba vypuštění a zazimování automatického závlahového systému se může každý rok lišit hlavně v závislosti na průběhu počasí. Nejčastěji se ovšem zazimování provádí s předstihem v průběhu října, kdy již není třeba zahradu zalévat. Pokud jste tak již neučinili, je listopad nebo začátek prosince tou poslední šancí, kdy je možné vodu ze systému vypustit. Berte ovšem v úvahu průběh počasí. Pokud už hrozí mrazy, vypuštění závlahy rozhodně neodkládejte. Ze systému vypusťte vodu pomocí kompresoru, a to v několika po sobě jdoucích cyklech až do té doby, doku nebude unikat pouze vodní pára. Stejně tak zazimujte čidlo pomocí pro vodu nepropustného materiálu, jako je například igelitový sáček. Čidlo jím pečlivě obalte. Z jednotky závlahového systému vyndejte baterie a uschovejte je na příští sezonu.

Ještě před prvními mrazy vypusťte závlahový systém.

Ještě před prvními mrazy vypusťte závlahový systém.

Postarejte se o trávník

Na vertikutaci a hnojení je už nyní opravdu pozdě, ale ještě stále pokračujte v úklidu spadaného listí. To totiž může ve větší vrstvě způsobit nemalé problémy hlavně na málo odolném okrasném trávníku, který se může pod vrstvou vlhkého listí pařit. Tyto části trávníku pak snadno podléhají trávníkovým plísním, které se s největší pravděpodobností projeví v jarním období. Jakmile přijdou první mrazy, omezte co nejvíce pohyb po trávníku. Sešlapaný porost je totiž opět náchylný na houbové choroby.

Záhony cibulovin

Výsadby cibulovin jsou nyní již připraveny na jaro, ale pokud chcete cibulky co nejvíce ochránit, můžete záhony nakopčit jehličnatým chvojím, které zabrání hloubkovému promrznutí půdy. Podobnou ochranu si zaslouží i záhony dvouletek.

Jak na trvalky před zimou

Podzim je pro některé zahrádkáře symbolem pečlivého úklidu zahrady, který se týká i trvalkových záhonů. Okrasné trávy a trvalky s okrasnými semeníky tomuto úklidu ovšem nepodrobujte, připravili byste se o krásnou podívanou během zimy. Stejně tak zvažte, jestli má na vaší zahradě smysl uklízet ze záhonů veškerou organickou hmotu. Odumřelé listy trvalek sice na záhonech nepřipraví příliš zajímavou podívanou, ale dokáží ochránit přezimující pupeny trvalek v půdě. Organická hmota tak svým způsobem působí podobně jako mulčovací materiály, protože zamezuje hloubkovému promrznutí půdy.

Odumřelá hmota trvalek dokáže ochránit před mrazem přezimující pupeny.

Odumřelá hmota trvalek dokáže ochránit před mrazem přezimující pupeny.

Rostliny v nádobách

jestliže nejsou vaše nádoby vybaveny systémem materiálů zabraňujícím promrznutí, bude nutné zazimování provést pomocí polystyrénu, geotextilie nebo juty. Nádoby pravidelných tvarů obložte polystyrénovými deskami, které ještě lze obalit jutou nebo geotextilií. Textilie budou správnou volbou také pro nádoby nepravidelných tvarů. V každém případě nechte volně přístupnou půdu pro zálivku. Jakmile nebudou teploty klesat pod bod mrazu, vždy rostliny zalijte. Právě nedostatek vody bývá častou příčinou úhynu rostlin vysazených v nádobách během zimy.

U nádob určených pro pěstování sezonní zeleniny nemusíte zazimování řešit.

U nádob určených pro pěstování sezonní zeleniny nemusíte zazimování řešit.

Řez dřevin nechte na později

Na některé práce je stále ještě hodně času. Rozhodně neuspěchejte řez dřevin. Pokud byste se přeci jen do něj pustili v průběhu listopadu, rostliny by ještě měly tendenci narašit. Mladé výhony by pak poškodil první větší mráz. V průběhu prosince se ovšem můžete pustit do řezu jádrovin. Během zimy i v předjaří se pak pověnujte okrasným keřům, které vyžadují hloubkové zmlazení.

Zazimování dřevin v nádobách řešte již při výsadbě. Do nádob naistalujte třeba polystyrén a geotextilii.

Zazimování dřevin v nádobách řešte již při výsadbě. Do nádob naistalujte třeba polystyrén a geotextilii.

Text a foto: Lucie Peukertová

Kategorie: Rady a Tipy
Tagy: hnojení trávníku okrasná zahrada okrasné jezírko péče péče o trávník rez drevin rostliny v nádobách trávy trávy do zahrady vodní sklo výsadby cibulovin zazimování zahrady
Sdílejte článek

Diskuze