Zdroj: Shutterstock

13 tipů, jak za víkend připravit zahradu na léto

02. 07. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Jednoduché nápady, s jejichž pomocí dosáhnete velké změny, jsou vždy ty nejlepší. Ty naše dokážete realizovat sami, a navíc i s minimálním rozpočtem.

1. Vyčistěte prostor

Uklízení sice vaší zahradě nepřidá nic nového, ale zbavením se všech zbytečností a nepořádku z minulé sezóny vdechnete exteriéru nový život. Roztřiďte si pomůcky a nářadí, vyčistěte terasu. Schovejte všechno, co nepotřebujete mít stále na očích. Vzpomínáte na ten rozbitý plot, který jste měli v plánu opravit ještě na podzim? Nyní čas na jeho opravu konečně nadešel.

Stěna s kvetináči

Zdroj: Joanna Henderson

Jediné, co potřebujete, je trocha plánování a několik šikovných triků. Nový nátěr, malý vodní prvek či překrytí nevábného zákoutí promění jakoukoliv zahradu nebo terasu v klidné útočiště či stylové posezení pod širým nebem. Nápady, které jsme pro vás posbírali, jsou tak jednoduché, že je budete moci realizovat za víkend i bez toho, že by vás stály „majlant“.

2. Kompostujte

Využijte všechno, co vám zahrada nabízí zdarma. Hnojivo přece nemusíte kupovat. Trávu, listí, květiny, zeminu, větvičky, zbytky ovoce a zeleniny, to všechno se dá zužitkovat v kompostu. Umístíte ho na místo, které má dostatek přímého slunce, kudy proudí vítr a kam dopadá déšť. To, že je směs připravena na hnojení, poznáte tak, že získá tmavě hnědou barvu a příjemnou lesní vůni.

Kompostér v záhradě

Zdroj: Michael Homan

TOP TIP

Myslete i na dešťovky – podložka z propustného materiálu jim usnadní přístup do kompostu.

3. Vytvořte si cestičky

Projděte se po zahradě novým chodníkem. Vyzkoušejte elegantní trik, při kterém poskládáte betonovou dlažbu s mírným rozestupem a štěrkem vyplníte zbylé plochy. Kombinovaný zahradní chodníček je skvělým řešením, máte-li nízký rozpočet. S trochou zručnosti si ho navíc dokážete udělat i sami, takže ušetříte dvojnásobně.

Stezka v zahradě

Zdroj: Claire Lloyd Davies

4. Hrajte si s květináči

Máte rostliny v květináčích? Změňte perspektivu jejich jednoduchým přeskupením. Větší položte na zem, menší zvedněte do výšky. Můžete je zavěsit na zídku, položit na stojan nebo na stolek. Kompozice různých druhů rostlin v květináčích je skvělý způsob, jak vytvořit působivé zátiší při odpočinku venku. Navíc pomocí nich dokážete poměrně jednoduše vyplnit všechna prázdná místa či nezajímavé kouty na terase a dodat jim zeleň a barvu.

Křeslo v zátiší květin

Zdroj: Future PLC

TOP TIP

Velikosti, tvary i barvy kombinujte s odvahou. Čím rozmanitější budou rostlinky i květináče samotné, tím lépe.

5. Vyrobte si barový pult

Po dlouhém náročném dni je osvěžení ve stylu Las Vegas to pravé! Zbyly vám betonové tvárnice z přestavby? Vytvořte si z nich jednoduché barové místo k sezení. Přidejte pohodlné barové židle, slunečník a můžete pozvat hosty. Líné usrkávání míchaných nápojů v příjemném stínu a při družném rozhovoru se stane vaším víkendovým rituálem. Připravte se na to, že u tohoto stolu nikdy nebudete sami.

Barové židle u pultu v zahradě

Zdroj: Matthew Benson

6. Kouzelné minijezírko

Vodní prvek dodá malé zahradě pohyb, světlo a odlesky a do prostoru může přilákat ptactvo a hmyz. Na vytvoření dekorativního jezírka se dá použít velký květináč, sud od vína, vanička nebo starý hrnec. Použijete-li dřevěný sud, rozprostřete dovnitř fólii, která zabrání unikání vody. Do nádoby nasypte zeminu nebo štěrk s kameny. Rostliny umístěte do nádoby spolu s květináčem nebo předělte část zeminy speciálním oddělovačem.

Stará vana s květinami

Zdroj: Gardeners World

TOP TIP

Bojíte-li se, že se kolem jezírka budou vyskytovat komáři, použijte malé vodní čerpadlo, které zabezpečí tekoucí vodu.

7. Instalujte zahradní sprchu

Naše léta jsou stále teplejší a začínají pořád dříve a dříve. Jak však přežít vlny veder bez bazénu? Rychlé osvěžení na počkání nabídne jednoduchá venkovní sprcha, kterou si můžete instalovat například v odlehlém koutě zahrady. Nepotřebuje mnoho místa a splní svůj účel. Pokud vás studená voda neláká, sáhněte po solárním ohřevu. Z teplé vody se budete moci těšit zhruba od dubna až do září. Na www.hornbach.cz najdete širokou nabídku zahradních sprch, včetně solárních, mlhových, dokonce i s LED osvětlením.

Sprcha v zahradě

Zdroj: Future

TOP TIP

Solární sprchu umístěte na slunné místo. Nezapomeňte na směsnou baterii – v horkých dnech může totiž teplota v ní stoupnout až na 60 °C.

8. Pěstujte ze zbytků

Odřezky ze zeleniny nemusí končit jen v odpadkovém koši. Využijte je! Stačí zřezat jejich vrchní část a uložit je do sklenice s vodou. Mladé zelené lístky můžete nechat vyrůst z několika druhů zeleniny – z mrkve, petržele, bílé ředkvičky, římského salátu, řapíkatého celeru, mladé cibulky či pórku. Objeví se v průběhu několika dnů, což může být zároveň atraktivní domácí projekt i pro děti. Později je můžete zasadit do půdy, kde budou dále růst. Tento proces lze opakovat víckrát.

Pěstování zeleniny ve vyvýšeném květináči

Zdroj: Tim Young

9. Umístěte zrcadlo

Zrcadla v exteriéru mají úžasnou schopnost odrážet sluneční světlo, proto je ideální zavěsit je do stinných a tmavých koutů. Samotné zahradě dodají hloubku a s jejich pomocí dokážete velmi jednoduše zamaskovat i menší nedostatky, například na plotě. Zrcadlo se zajímavým rámem může být navíc pěkným doplňkem či uměleckým dílem. Tak jako u každého zrcadla platí, že by se nemělo nikdy vystavovat přímému slunečnímu záření, protože by snadno mohlo způsobit požár.

Jídelna v se zrcadlem v zahradě

Zdroj: Lizzie Orme

TOP TIP

Zrcadlo se snažte umístit vždy mimo letové dráhy ptáků. Předejít nehodám pomůže rostlinná clona, matný povrch zrcadla nebo tato ozdobná mřížka.

10. Recyklujte

Máte-li omezený rozpočet, nákup nového zahradního nábytku může být celkem problém. Nezoufejte. Dejte dohromady staré desky nebo palety, které stačí přebrousit a nalakovat. Místo nožiček přidejte praktická kolečka, díky nimž nábytek v případě nepohody rychle přenesete a schováte.

Paletové stolování

Zdroj: Cuprinol

11. Vymalujte dlažbu

Chtěli byste proměnit svou fádní betonovou terasu v energický taneční parket nebo ve stylové posezení? Inspirujte se fotkami z časopisů a z internetu, zvolte vhodnou barvu a vyberte si šablonu. Před malováním povrch důkladně očistěte a můžete se pustit do práce. Šablonu si nejprve připevněte malířskou páskou. Štětec nebo houbu namáčejte do barvy a přetírejte. Takto můžete vzor použít opakovaně.

Retro posezení v koutě zahrady s lampiony

Zdroj: Dobbies

12. Vyzkoušejte zelené obrazy

Výroba těchto úžasných uměleckých děl je jednoduchá a nestojí více než pár korun. Na živé obrazy budete potřebovat nějaké nepotřebné rámy, pletivo, barvy, sukulenty a mech. Nejprve si připravte rámy, které si ošetřete a pomalujte. Ze zadní strany upevněte dřevovláknitou desku a nasypte hlínu. Na přední (vnitřní) část rámu pevně natáhněte pletivo a připevněte ho hřebíky. Mech a sukulenty opatrně vkládejte do mezer a jemně vtlačte do půdy. Pokračujte v plnění, dokud drát není skrytý. Hotová díla zavěste na zeď či plot pomocí háčku.

Zelené obrazy na tehlové steně

Zdroj: Sandtext

13. Posviťte si

Dlouhé letní večery se bez osvětlení prostě neobejdou! Nespoléhejte jen na zář z ohniště. Bodová světla umístěná pod stromy či směrovaná do jezírka vytvoří nádherné noční scenérie. Romantickou atmosféru vytvoříte několika LEDkovými lucernami, které rozmístíte na terase – na zem, okno či na stolek. Snad nejuniverzálnějším osvětlením je dlouhý světelný řetěz. Můžete ho omotat kolem zábradlí, zavěsit na slunečník či na dřevěné trámy nad stůl. Strop teplých žlutých světel může změnit venkovní terasu v pohádkou říši pod širým nebem.

Jídelna v koutě zahrady s osvětlením

Zdroj: Cuprinol

TOP TIP

Máte-li u terasy mohutný strom, zkuste girlandu s LEDkovými světýlky omotat kolem kmene. Výsledkem budete okouzleni.

Nezapomeňte na údržbu zahradního nábytku

Díky kombinaci účinného čističe a ochranného prostředku udržíte svůj týkový zahradní nábytek v kondici a medově zlatý řadu let! Pokud máte rádi patinu, lze ho nechat zcela bez údržby, ale medová barva se postupem času změní na stříbřitou. Taková změna sice nijak neubere nábytku na kvalitě a nemění jeho vlastnosti, ale ne každému se líbí. Jestliže dáváte přednost původnímu medovému zbarvení, musíte k údržbě použít týkový olej, nebo moderní čisticí přípravky. Pomocí přípravku Teak Cleaner nábytek snadno vyčistíte a oživíte. Teak Protector následně poskytuje barvě dlouhodobou ochranu a povrch chrání před vnějšími vlivy. Nejsou mastné a nezanechávají skvrny na oblečení a jsou dodávány se speciální houbičkou a hadříkem. Více informací a přípravky na ošetření týkového nábytku nejdete na www.mountfield.cz.

Text: Katarína Paukeje

Foto: Shutterstock, iStock, Cuprinol, Dobbies, Tim Young, Future PL, Claire Lloyd Davies, Sandtext, Lizzie Orme, Future, Gardeners World, Joanna Henderson. 

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Realizace zahrad
Tagy: kompostování Od partnerů terasy Zahradní dekorace Zahradní posezení
Sdílejte článek

Diskuze