Jak mít pěknou zahradu za 15 minut denně

18. 04. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Atraktivní, svěží, plná zeleně, rozkvetlá a úrodná. Dokonale působící exteriér je odměnou za správnou a důkladnou celosezónní péči. Co však tehdy, když na to zůstává minimum času?

1. Správné priority

O všechno živé v zahradě je třeba se starat. Pokud tedy nemáte čas na zahradničení, zkuste se zamyslet nad tím, co je ve vaší zahradě jeho největším požíračem. Péčí o skalky, jezírka, letničkové záhony, živé ploty či trávníky můžete strávit celé hodiny.

Náročné na péči jsou i některé okrasné keře a stromy, zejména rychleji rostoucí a opadavé druhy a též ty, které vyžadují pravidelný řez. Navíc na podzim budete mít hodně práce i s opadanými listy. Ani zeleninové či květinové záhony nejsou výjimkou – je třeba je zavlažovat, odplevelovat, a často i stříhat.

Péče o zahradu

Zdroj: Jenny Bloom Garden Design

2. Dobré plánování

Při výběru okrasné zeleně se zaměřte na pěstitelsky nenáročné a osvědčené rostliny, jako jsou dlouhověké trvalky, okrasné trávy, opakovaně kvetoucí růže, pomaleji rostoucí jehličnany a vždyzelené listnáče či některé méně náročné kvetoucí okrasné keře, cibuloviny a hlíznaté rostliny.

Soustřeďte se na novější druhy a odrůdy – mají nejen atraktivnější vzhled, ale jsou mnohdy i odolnější proti chorobám a škůdcům. Rostliny vybírejte podle podmínek, které jsou charakteristické pro vaši zahradu (stanoviště, půda).

Plánovaní záhrady

Zdroj: James Knowler

3. Nemůžete mít všechno

Pokud máte na péči o zahradu minimum času, nesnažte se pěstovat všechno. Nejprve se však rozhodněte, zda bude mít vaše zahrada okrasný, nebo užitkový charakter.

V rámci své volby potom vyberte raději méně rostlinných druhů (ideálně pěstitelsky nenáročné) a od každého vícero kusů. Vyberte si druhy, o které se budete umět postarat, dokážete jim poskytnout ideální podmínky a nepatří k těm, které vyžadují každoroční řez nebo ošetřování postřiky.

Pěstování na zahradě

Zdroj: Shutterstock

Náš tip

K nenáročným druhům zahradních rostlin patří bylinky. Poskytnou užitek a mnohé mají i okrasnou hodnotu.

4. Mít, nebo nemít trávník?

Trávník patří k prvkům, které vyžadují celosezonní péči. Vyřešit to sice dokáže i odborná firma, ale obracet se na ni každý měsíc nemusí být komfortní. O trávník je třeba se starat a zdaleka nestačí ho jen sem tam posekat. Potřeba je i pravidelné zavlažování, prořezávání, provzdušňování, přihnojování, likvidace plevele a mnoho dalších úkonů.

Přečtěte si také:
Zahrada bez trávníku? I tak může být zelená, bohatá, pestrá a plná života

Pokud se navzdory tomu nechcete zeleného koberce vzdát, zvolte přírodnější (luční) typ trávníku, který je potřeba sekat nanejvýš dvakrát ročně. Ve velmi malých zahradách nebo na svazích je však lépe se mu vyhnout úplně.

Trávník

Zdroj: Jeremy Phillips

Náš tip

Trávník je lepší mít celistvý. Sekání trávy okolo jednotlivých vysazených stromů a keřů bývá náročnější.

5. Nenáročný zelený koberec

Pěstovat trávník na problémových místech nemá smysl. Trávník tu nikdy nebude prosperovat a vy budete stále řešit problém, co s tím. Usnadněte si práci a vysaďte na místa pod stromy, keři, na svazích či v tmavších koutech nenáročnou půdopokryvnou zeleň.

V nabídce zahradnictví najdete druhy vhodné na slunečná i polostinná, či dokonce stinná místa. Vhodně zvolené rostliny se na těchto místech rychle rozrostou a plevel zde nebude mít šanci zdomácnět. A pohled na souvislé plochy nízké zeleně bude vlídnější než pohled na holou půdu.

Půdopokryvná zeleň

Zdroj: Lumigreen

6. Nepotřebují řez

Okrasné dřeviny mohou být zajímavé květy, pěknými listy nebo plody. Většina z nich však vyžaduje řez alespoň jednou ročně, jinak ztrácejí charakteristický habitus, méně kvetou, jsou rozložitější, neforemné a zabírají příliš mnoho místa. Řez zabere hodně času, zejména pokud současně likvidujete i odpad, který vznikl.

Jsou však i odrůdy, které budou naopak vděčné, když se jim s nůžkami v ruce vyhnete. Patří mezi ně například stromy s kompaktními kulovitými korunkami (akát „Umbraculifera“, okrasná višeň „Globosa“) či kvetoucí druhy (magnólie, vilín) nebo ty s dekorativními listy (okrasný javor).

Magnólia

Zdroj: Shutterstock

Náš tip

Stromy s kulovitými korunkami jsou ideální volbou i pro menší zahrady.

7. Vyřešte zavlažování

Během letní sezóny zabere v zahradě spoustu času zavlažování. Bez pravidelného přísunu vláhy však zeleň trpí, květiny předčasně opadávají, plody užitkových rostlin nebývají dostatečně vyvinuty a zvyšuje se náchylnost k nemocem a škůdcům. Důležité je naučit se správně zavlažovat.

Obecně platí, že lepší je doplňovat vláhu ráno nebo večer, ale ne příliš pozdě. Raději zalévejte méně často a většími dávkami vody. Efektivním pomocníkem může být hlavně v okrasných výsadbách automatická závlaha, ale ta by neměla směřovat na vysloveně suchomilné druhy rostlin. Vláhu pomůže udržet v půdě i vhodně zvolená nástilka a zejména její ideální vrstva.

Zavlažování zahrady

Zdroj: Shutterstock

Jste během léta často mimo domov?

Pěstujte suchomilné odrůdy. Hodně jich najdete mezi okrasnými druhy – dřevinami, trvalkami, okrasnými trávami i hlíznatými rostlinami. Nezapomeňte, že nejvíce „žíznivý“ bývá v zahradách trávník.

8. Důmyslné maskování

Mnohokrát je v exteriéru potřeba zakrýt nevzhledné zdi, stěny či ploty. Pokud takový problém řešíte a zároveň bojujete s nedostatkem času, zvolte nenáročné vždyzelené popínavé rostliny. Zakrátko splní svůj účel, vnesou k vám zeleň a nebudou vyžadovat mnoho pozornosti. Nenáročný a přizpůsobivý je například břečťan.

Popínavé rostliny

Zdroj: Michael Hennessey Architecture

Náš tip

Zajímavou volbou je břečťan popínavý ´SAGITTIFOLIA´. Nepůsobí mohutně a má dekorativní, hluboce vykrajované listy.

9. Dopřejte si osvěžení

Bazén se nepochybně může stát velkou ozdobou zahrady, ale když ho budete chtít udržet v přitažlivé podobě, může vás to stát hodně času. Bazén je třeba průběžně čistit od napadaného listí a dalších nečistot, aby voda zůstala průzračně čistá. Vyplatí se vám proto investovat kvalitní filtrační jednotky, která vám údržbu bazénu hodně usnadní.

Bazén v zahradě

Zdroj: Desjoyaux

10. Zeleň v květináčích

Představa květináčů, které jsou plné rozkvetlé nebo bohatě olistěné zeleně, je určitě lákavá, ale i v tomto případě je to zejména výsledek správné a pravidelné péče. Substrát v květináčích vysychá mnohem rychleji než v záhoně, v horkém létě stačí dva, tři dny nezalít a rostliny hynou.

Dobrým řešením jsou samozavlažovací nádoby. Nehodí se však pro všechny rostliny. Též je třeba myslet na to, že rostliny je potřeba alespoň jednou dvakrát za měsíc přihnojit, případně upravit řezem. Proto zvažte, zda pro vás výsadby v nádobách mají smysl.

Zeleň v kvetináčích

Zdroj: IKEA

11. Šetřete si čas i záda

Skvělou záležitostí pro zaneprázdněné zahrádkáře jsou vyvýšené záhony. Jsou ideální hlavně pro pěstování užitkových rostlin – zeleniny, vybraných ovocných druhů i bylinek.

Díky principu, na jakém jsou založené, jsou v nich rostliny úrodnější, vitálnější a odolnější, netrpí tolik suchem nebo nedostatkem živin. Jsou v nich dokonce chráněné před některými škůdci, a tak nebudete muset zasahovat. Často se v nich lépe daří i rostlinám, které se běžně pěstují v řádkách.

Přečtěte si také:
Jak na zahradě zvolit materiály, zeleň a jednotlivé prvky tak, aby spolu vše ladilo

Péče o druhy ve vyvýšených záhonech (když jsou správně vysazené a zkombinované) bývá jednodušší a nezabere až tak moc času. Navíc pěstování ve vyvýšených záhonech je velmi pohodlné a příjemné i pro bolavá záda.

Vyvýšené záhony

Zdroj: WoodBlocx

12. Nedejte plevelu šanci

Plevel je postrachem každého pěstitele. Už při přípravě půdy v nové zahradě, před prvními výsadbami, je důležité zbavit se náletových dřevin a hlavně veškerého trvalého plevele. Tyto druhy je třeba zlikvidovat velmi precizně a i s kořeny, aby se později znovu neobjevily. Potom by jejich likvidace byla problematičtější.

Rozrostlý plevel dokáže v už „zaběhnuté“ zahradě omezit nastýlání záhonů vhodným organickým materiálem a též volba hustých výsadbových sponů, například v trvalkových záhonech. Snažte se vyhnout využití mulčovacích textilií, půda pod nimi trpí, je zhutněná, málo propustná, rostliny nemají šanci se rozrůstat do okolí.

Plevel v zahradě

Zdroj: Shutterstock

13. Kompostujte

Kompost je nejcennější hnojivo, zároveň ho můžete použít k nastýlání záhonů, čímž zabráníte rychlému vypařování vláhy a podpoříte rozvoj užitečných mikroorganismů, které často zabraňují zbytečným pěstitelským problémům.

Kompostér vám zároveň vyřeší problém, co s případným zahradním odpadem. Ten stačí umístit do kompostéru (s výjimkou plevele a nemocných rostlin), nebudete muset ztrácet čas jeho vyvážením do sběrných dvorů.

Kompostování

Zdroj: Shutterstock

14. Hranice bez práce

Oblíbeným způsobem ohraničení pozemků jsou živé ploty. Jenže pokud mají plnit účel a zároveň krášlit, musí být o ně dobře postaráno. Kromě důkladného zavlažování v sušších obdobích a přihnojování je potřeba zejména důkladný řez. Vyžadují ho tvarované formy živých plotů, a to alespoň dvakrát ročně. Výsledek je sice zajímavý, ale tvarování zabere hodně času a vyžaduje mnoho energie, někdy jsou na to třeba i dvě osoby.

Přečtěte si také:
Zbavte se krtků na zahradě pomocí snadných metod, které skutečně fungují!

Řešením jsou volně rostoucí živé ploty, které si můžete založit z nenáročných kvetoucích keřů. Předpokladem úspěchu je však nechat pro tyto dřeviny alespoň dva metry široký prostor, aby se mohly rozrůst. Takové dřeviny nebudou vyžadovat každoroční tvarování ani žádné jiné speciální úkony a blýsknou se na slunečných místech.

Živé ploty

Zdroj: Shutterstock

Text: Daniel Košťál
Foto: shutterstock.com
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Realizace zahrad
Tagy: Péče o zahradu plánování zahrady travnik vyvýšené záhony zavlazovani
Sdílejte článek

Diskuze