Zdroj: Miro Pochyba

K moderní novostavbě přibyla divoká zahrada, která krásně zapadá do okolí

03. 06. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Stavební záměr rodinných domů respektuje původní dospělé stromy, které jsou součástí kvalitní architektury. Podívejte se, jak dobře se dají využít pro relaxaci v zahradě.

Pozemek s moderní novostavbou nedaleko hlavního města má, co se lokality týče, hned několik výhod. Co by kamenem dohodil se rozprostírá přírodní rezervace lužního lesa. To znamená, že stavební ruch se v budoucnosti tomuto místu nejen vyhne, ale že přímé okolí opticky poskytuje krásnou a divokou kulisu dospělých stromů. A dva z nich se nacházejí také přímo na pozemku.

Přečtěte si také:
Okrasná městská zahrada v malé obci: Útulné místo se všemi chutěmi

Plusem je rovněž relativně vysoká hladina podzemní vody, která je vydatným zdrojem pro automatickou zálivku.

Výhled na zahradu

Větší část zahrady je orientovaná na jihozápad, stejně jako obývací pokoj a kuchyň. Ty jsou s ní propojené dřevěnými terasami. Zdroj: Miro Pochyba

Zapadá do okolí

V domě žije mladá rodina se třemi dětmi a psem. Paní domácí vzpomíná: „Přáli jsme si divočejší zahradu, která bude korespondovat s okolními lužními lesy. Proto jsme se chtěli vyhnout jehličnanům a zvláště zeravům, které sem vůbec nepatří. Zahradní architekty Andreu Prievalskú a Ondreje Klučára z ateliéru Zelený design nám poradili architekti, kterým důvěřujeme. Podívali jsme se na internetu na jejich realizace a bylo rozhodnuto. Pozvali jsme je v průběhu dokončování prací v interiéru domu, abychom si co nejdříve po přestěhování mohli plnohodnotně užívat také zahradu.“

Chodník v zahradě

Přes záhon, navazující na terasu u obývacího pokoje, vede chodník z betonových desek. Mezi nimi rostou trvalky, kterým nepřekáží občasná chůze. Pro jarní efekt jsou zde vysazené také cibuloviny, především tulipány a narcisy. Zdroj: Miro Pochyba

Zahradní architekt Ondrej Klučár vzpomíná: „S majiteli jsme si porozuměli. Koncept, co by mělo být v zahradě a jak by měla vypadat, byl jasný hned od začátku. Již první návrh jsme, až na několik menších změn, rozpracovali do podrobnějšího projektu.“ Paní domácí dodává: „Nejsme typy, které by trávily hrabáním se v zahradě dlouhé hodiny, ale rádi v ní trávíme čas.“ To zohlednil ateliér také v návrhu. Najdete zde ucelené plochy trávníku a záhonů, které jsou jednoduché na údržbu a tvarově i proporčně zodpovídají architektuře domu. Ve výsadbě dominují méně náročné keře, trvalky a bambusy. 

Přečtěte si také:
Jedlé květy: Zahrada ke snědení

Větší část zahrady je orientovaná na jihozápad, stejně jako obývací pokoj a kuchyň. Ty jsou s ní propojené dřevěnými terasami. Ta u kuchyně je doplněná o stůl s lavicemi, kde při dobrém počasí rodina, případně také hosté, stolují. 

Terasa u obývacího pokoje se využívá pro relaxaci. Navazuje na ni trvalkový záhon doplněný o okrasnou třešeň a jabloň s drobnými červenými plody. Přes něj vede až za dům, k úložišti dřeva do krbu, chodník z betonových nášlapných desek. V úzkém průchodu mezi domem a gabionovým plotem se daří bambusům, kapradinám a stínomilným okrasným travám.

Houpačky v zahradě

Zahradě dominují dva dospělé topoly, které jsou ponechané na pozemku z původního porostu. Domácí je využili na zavěšení houpací sítě nebo na upevnění popruhu na chůzi nebo akrobacii, takzvaný slackline. Momentálně, po jednoduché instalaci trámu úvazem z jutových lan bez poškození stromu, slouží jako nosník pro dvě závěsné houpačky. Zdroj: Miro Pochyba

Centrální plochu zahrady orientovanou na jihozápad tvoří pobytový trávník vhodný pro dětské hry. Tímto směrem jsou orientované také obě terasy, ta z kuchyně se využívá i na stolování. V ploše trávníku je vysazená mandloň, která brzy na jaře nádherně kvete a ke konci léta přináší plody. Kromě ní jsou v zahradě ještě vysazené hruška a jabloň. Zeleň po obvodu zahrady, která tvoří vegetační clonu od sousedů, tvoří kombinaci bambusů a vyšších keřů, muchovníků. Porost doplňují okrasné trávy, pod muchovníky je kombinace trvalek a půdního pokryvu. 

Mám velmi ráda hortenzie a pivoňky a vůbec bílé květy. Mou oblíbenou bílou jsme doplnili o jednu doplňkovou barvu. Líbí se mi, že zahrada mění svou podobu podle ročních období a nikdy nepůsobí prázdně.

majitelka

Terasa se psem

Terasa u obývacího pokoje se využívá pro relaxaci. Zdroj: Miro Pochyba

Oplocení má v této zahradě několik podob. Z boční strany jsou to gabiony a drátěný plot, na který se bude popínat přísavník a stálezelený břečťan. Ze strany zahrady jsou to betonové tvárnice, které po čase zcela zakryje přísavník. Soukromí na střešní terase pomáhají dotvářet rostliny vysazené do květináčů po jejím obvodu. Rozkvétají průběžně podle ročních období. Oblíbené květiny paní domácí jsou bíle kvetoucí hortenzie.

Přečtěte si také:
Atypická městská zahrada pro mladou rodinu v tiché části Brna

I navzdory menší výměře zahrady jsme se do ní snažili zakomponovat všechny požadavky, od atraktivního vzhledu přes možnosti relaxace včetně aktivit na trávníku a houpačkách, až po užitkovou plochu.

Zahradní architekti

Profil

Zahrada v obci nedaleko hlavního města Slovenska s rozlohou 360 m2 

Zahradní architekti 

Ing. ANDREA PRIEVALSKÁ a Ing. ONDREJ KLUČÁR

www.zelenydesign.sk

Text: Monika Králová, upravila Katarína Barošová

Foto: Miro Pochyba

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Realizace zahrad
Tagy: houpačky městské zahrady okrasný trávník venkovní terasy zahradní květiny
Sdílejte článek

Diskuze