stínicí technika

Markýza, nebo pergola? Podle čeho se rozhodnout

16. 07. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Chtěli byste si vylepšit terasu a vytvořit z ní před létem příjemné stinné místo? Řešením může být markýza nebo pergola. Podle čeho si můžete mezi nimi vybrat? Záleží hlavně na tom, co od stínicího prvku očekáváte.

Každý očekává od stínění terasy či jiné vnější plochy něco jiného. Někomu stačí stín v horkých letních měsících, jiný chce venku trávit čas v každém počasí, takže vyžaduje i ochranu před deštěm, větrem a chladem, další potřebuje chránit před zapadajícím sluncem nebo před zvědavýma očima souseda či kolemjdoucích. Při výběru vhodného typu je důležitá i poloha terasy – v přízemí rodinného domu jsou například úplně jiné povětrnostní podmínky než v osmém poschodí bytového domu.

Markýzy jsou flexibilní – podle potřeby je vysunete nebo svinete. Nevyžadují náročné stavební úpravy a poskytnou dostatek stínu, neslouží však jako ochrana před deštěm. Široký výběr typů a látek z nich dělá krásny architektonický doplněk vhodný nejen na terasy u rodinných domů, ale i na balkóny a terasy bytů.

Pergoly mají pevnou konstrukci, díky níž jsou stabilnější. Kromě zastínění teras, verand či atrií jsou vhodné i jako samostatné stavby do zahrady. Chrání nejen před sluncem, ale i před deštěm a po doplnění clonami i před větrem, takže pokud přidáte vnější topení, můžete venku pod pergolou relaxovat téměř po celý rok.

Přečtěte si také:
Terasa u rodinného domu

Radí Filip Šimara

Pokud plánujete koupit pergolu či markýzu, myslete už dopředu na možnosti, jak si letní pobyt pod nimi zpříjemnit ještě víc. Co tak například zabudované osvětlení, reproduktory pro příznivce hudby, větrný senzor, časový spínač, napojení na inteligentní domácnost nebo svislé clony, které ochrání před větrem nebo zvědavými pohledy?

Markýzy

Nevyžadují náročné stavební úpravy, díky širokému výběru látek je můžete hezky sladit s domem, a když je nepotřebujete, nepřekážejí. Abyste si vybrali tu pravou, měli byste věnovat pozornost hlavně konstrukci, parametrům látky a pohonu.

Markýzy se běžně kotví do stěny domu nebo do stropu. U nejlevnějších variant se látka jen navine na hřídel, případně může svinutou textilii chránit jednoduchá stříška. Nejlepší nabídku představují kazetové markýzy – úhledná kazeta dokonale chrání nejen hřídel s navinutou látkou, ale i mechanismus s kloubovými rameny. Markýza tak i ve sbalené poloze vypadá elegantně a látka i konstrukce zůstanou čisté, díky kazetě si látka také déle uchová barvu. Na ochranu proti podvečernímu slunci se doporučuje doplnit markýzu výsuvným volánem (může mít výšku až 150 cm), případně boční látkovou clonou, která se kotví do fasády domu a při vytažení se upevní na protilehlou stěnu nebo stojan.

vnejši markýzy

U každého textilního stínění (markýz i textilních pergol) záleží na druhu látky a její úpravě. Například polyesterové látky mají sytější barvy, jsou pružnější a méně se mačkají, lepené švy neprosakují a jsou odolnější. Důležité jsou i parametry látky z hlediska schopnosti odrážet, propouštět nebo pohlcovat sluneční záření a teplo, a také stupeň ochrany proti dešti. „Kvalitní impregnace zabezpečí, aby přes látku neprosakovala voda, nesmí se však zapomínat na to, že markýza není deštník, ale stínicí prvek. I kvalitní látky tedy vydrží jemný deštík, ale ne prudký liják. Při větším dešti je nutné markýzu vždy stáhnout,“ radí Filip Šimara.

vnejši markýzy

Speciálním případem jsou markýzy na střešní okna. Vnější markýzy VELUX jsou vyrobeny z průhledné síťoviny a představují jednodušší variantu exteriérového stínění střešních oken – odrazí sluneční paprsky dříve, než dopadnou na sklo, takže dokážou citelně snížit teplotu v interiéru, zároveň však ponechají výhled ven a propouštějí dovnitř světlo. Pohodlné dálkové ovládání se dá zajistit i solárním pohonem, při němž se obejdete bez přívodného kabelu.

Pokud si chcete ušetřit námahu při točení klikou, měli byste myslet i na připojení do elektrické sítě, které je potřebné na komfortní motorické ovládání. To je oproti manuálnímu ovládání plynulejší a šetrnější ke konstrukci markýzy, ale hlavně dovoluje zabezpečit automatickou ochranu stínicího prvku ve špatném počasí, případně jeho napojení na inteligentní systém řízení domácnosti. Dešťový a větrný senzor se postarají o to, aby se markýza včas svinula – nenechají ji zmoknout a ochrání ji před poškozením při silném větru. Sluneční senzor zase zabezpečí, aby se vysunula a chránila terasu i interiér domu před nepříjemným slunečním zářením a teplem, i když právě nejste doma. Po návratu vás tak nebude čekat na terase namísto osvěžení rozpálená dlažba.

dálkový ovládač

Díky dálkovému ovladači Situo 5 Variation od Somfy máte možnost lokálního, skupinového nebo centrálního ovládání až 5 koncových výrobků (žaluzie, markýza, screen). Kolečko je určeno pro naklápění lamel žaluzií či změnu intenzity světel. Jednoduše si můžete nastavit a vyvolat vlastní mezipolohy zařízení. Dostupné ve dvou barevných provedeních.

8 věcí, které byste měli vědět před výběrem barvy markýzy

  1. Látku ze vzorkovnice vždy vybírejte proti světlu.
  2. Markýza může mít kontrastní barvu a tvořit dominantní prvek fasády, nebo může být sladěná s fasádou, okny či dalšími stínicími prvky.
  3. Jednobarevné látky jsou moderní, nadčasové a univerzální, pruhované jsou výrazné a hodí se spíše na venkov.
  4. U nás jsou nejoblíbenější odstíny žluté, hnědé a zelené. Ale pozor, žlutá barva přitahuje hmyz!
  5. Modrá a bílá dokážou navodit atmosféru jižních nebo severských zemí.
  6. Bílá a odstíny šedé skvěle pasují k moderní architektuře.
  7. Pod tmavou látkou bude na slunci tepleji a zároveň víc zatemňuje.
  8. Světlé barvy prozáří nejen terasu, ale i interiér.
Přečtěte si také:
Instalace stínení domů: Jaké máte dnes možnosti?

Praktická rada

Plánujete markýzu na dálkové ovládání? Myslete už při stavbě domu na přípravu elektroinstalace.

pergola

Bioklimatické pergoly mají hliníkové lamely, které lze naklápět. Zavřené lamely do sebe zapadnou, takže pergola účinně chrání nejen před sluncem, ale i před deštěm. Stabilitu konstrukce zabezpečí silné hliníkové profily, jejichž odolnost proti povětrnostním vlivům zvyšuje lakování kvalitními práškovými barvami. (Foto CLIMAX)

Pergoly

Díky pevné konstrukci jsou stabilní a dobře odolávají větru i dešti, kromě horní stínicí plochy se dají na konstrukci upevnit i boční clony, které vám spolu s dalšími doplňky prodlouží „terasovou sezónu“ i mimo léta. Při výběru byste si měli všímat materiálu, způsobu uchycení konstrukce a jejích maximálních rozměrů, u pergol se stínicími lamelami je důležitý i úhel jejich maximálního naklopení.

Na rozdíl od vnějšího stínění oken, které je dobré naplánovat už při projektování stavby, se pergoly běžně montují i kdykoli později. Většinou v době, když už je dům hotový a začnete přemýšlet o tom, jak si posezení na terase zpříjemnit.

Konstrukce pergol se upevňují dvěma způsoby – jen do země, nebo do země a do stěny. Nejnáročnější je přitom kotvení do zatepleného zdiva. „Pokud si vyberete pergolu, která je kotvená i do stěny domu, je potřebné počítat s tím, že fasáda bude při montáži částečně narušená. Nosné prvky na fasádě je proto vhodné připravit ještě před jejím zateplením. Oproti markýzám však mají pergoly při montáži velkou výhodu – díky sloupům totiž není kotvení do stěny domu natolik namáhané, není proto tak náročné na pevnost,“ vysvětluje Filip Šimara.

svislé clony

Díky doplňkům můžete na terase pod pergolou strávit téměř celý rok. Nejpraktičtější jsou boční a svislé clony. Svislá clona Unirol odolá díky zipu po obou stranách větru s rychlostí až 90 km/h. Při jejím včasném naplánování společně s pořízením pergoly se dají vodicí lišty skrýt do profilu konstrukce. (Bioklimatickou hliníkovou pergolu Espacio prodává CLIMAX.)

Konstrukce moderních pergol je většinou z hliníku. Na rozdíl od dřeva nemá hliník téměř žádné nároky na údržbu, protože výborně odolává vnějším vlivům. Výhodou hliníkových pergol je i vysoká pevnost a odolnost proti větru, díky čemuž se hodí na překrytí velkých teras u rodinných domů i na stínění v bytech na horních podlažích.

Vedle klasiky s textilní stříškou jsou stále oblíbenější tzv. bioklimatické pergoly, jejichž horní plochu tvoří naklápěcí hliníkové lamely – jejich sklonem se reguluje množství světla pod pergolou a zároveň se prostor větrá (ohřátý vzduch přirozeně stoupá nahoru). Tím se vytvoří příjemné klima jak na terase, tak i v místnosti, která na ni navazuje. Zavřené lamely zase chrání před deštěm.

I pergoly jsou dnes běžně vybavené pohonem s dálkovým ovládáním a lze je doplnit různými inteligentními spínači a senzory, případně je napojit na centrální řídicí jednotku. Praktickým doplňkem jsou boční clony, které chrání před sluncem, pohledy sousedů i větrem, komfort se dá zvýšit zabudovanými reproduktory, LED osvětlením či vnějšími infraohřívači, díky nimž si můžete užívat terasu od brzkého jara do pozdního podzimu.

Pergola s naklápěcími či vysouvatelnými lamelami, případně s vysouvatelnou voděodolnou látkou a vhodnými doplňky, může vytvořit velmi příjemné rozšíření obytného prostoru do exteriéru.

Přečtěte si také:
Exteriérové stínění na okna i na terasy

Připravila: Erika Kuhnová
Odborná spolupráce: Servis Climax
Foto: Servis Climax, Shadow Sys, Velux
Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Zahrada
Tagy: markyzy pergoly relax v zahradě
Sdílejte článek

Diskuze