Instalace stínení domů: Jaké máte dnes možnosti?

19. 07. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Horko? Dostatek přirozeného denního světla, spojení se zahradou, a tedy i velká okna a prosklené stěny jsou důležitou součástí příjemného moderního bydlení. Nechat je bez možnosti zastínění by však bylo čiré bláznovství. Jaké máte na stínění možnosti?

rodinná vila

Realizace vily s velkorysými rozměry oken si říkala o instalaci venkovních rolet Schüco Zip Design Screen, které chrání před sluncem, nebrání výhledu a odolají i silnému větru. www.schueco.com FOTO SCHUCO

NEJÚČINNĚJŠÍ STÍNĚNÍ

Největší tepelnou zátěž interiéru představuje v létě sluneční záření přes nezastíněná okna. Nejúčinnější je vnější stínění – trh i samotná architektura nabízejí v této oblasti několik možností. V zásadě jsou na výběr stínicí systémy, které chrání jen samotné okno či zasklenou plochu, a prvky, které zastíní celou stěnu domu i terasu. Sluneční paprsky však dokáží být nepříjemné i v době, kdy zasklená plocha právě není ve stínu vnější konstrukce.

Zejména na jižní straně je proto dobré doplnit i okenní stínicí systém. Optimálním řešením je tedy kombinace dvou způsobů stínění – například přesah střechy, markýza nebo pergola zastíní terasu i okna v letních vedrech, žaluzie, tzv. screenové rolety či okenice zas v případě potřeby od podzimu do jara, ale například i podvečer, kdy je slunce nízko.

Stínicí technika by měla být harmonickou součástí architektury domu, je třeba s ní proto počítat již při jeho návrhu. A to nejen z estetického, ale také z technického hlediska – například kvůli kotvení konstrukce či přípravě okenních otvorů na umístění schránky a vedení.

žena pred domem

Nová lamela Lomax Z70 pro venkovní stínění má nejnižší možnou výšku nábalu a je vhodná i pro velmi úzká okna. Minimální šířka je pouhých 435 milimetrů. www.lomax.cz

Velká okna a prosklené stěny jsou současným trendem i u výstavby rodinných domů a bytů. Samozřejmostí je tak i instalace stínění.

žalluzie

Nové řešení oken PROGRESS ALU EF+ má integrovanou lamelovou žaluzii, vynikající tepelněizolační vlastnosti a nadstandardní hlukový útlum. www.dafe.cz

OCHRANA ZVENKU

Nejčastěji používanou exteriérovou stínicí technikou u nás jsou žaluzie. Účinně chrání před přehříváním (zadrží až 85 % slunečních paprsků a díky naklápěcím lamelám umožňují plynule regulovat intenzitu světla v interiéru) a dají se jednoduše namontovat nejen v novostavbě, ale i při rekonstrukci. Při výběru je podstatná tloušťka a tvar lamel, na nichž závisí stabilita a hlučnost při větru (hlubší profil = vyšší stabilita) i možnost zatemnění.

Důležité je také stabilní boční vedení a kvalitní horní krycí plech. Dálkové ovládání je již dnes při žaluziích téměř standardem, komfort může zvýšit inteligentní automatizace. Aktuálním hitem moderní architektury jsou screenové rolety.

Neumožňují sice plynulou regulaci světla jako žaluzie, ale bodují atraktivním čistým vzhledem. Jejich výhodu je i malá kazeta, a tím i nižší nároky na stavební připravenost. Fungují podobně jako interiérové rolety, ale vyrábějí se ze speciálních, částečně průhledných tkanin, které propouštějí světlo a zároveň zabraňují přehřívání interiéru. Dlouhodobě také odolávají UV záření a povětrnostním vlivům.

mobill v ruce

Zapojení do automatizované domácnosti v systému TaHoma doma napojíte na internet a pak bezdrátově připojíte vnitřní i venkovní stínění, osvětlení, vytápění, alarm nebo vjezdovou bránu a garážová vrata. Všechna zařízení pak ovládáte v aplikaci ve svém telefonu nebo dálkovým ovladačem. www.somfy.cz FOTO SOMFY

SLUNCE NA POVEL

Bez ohledu na to, zda si vyberete rolety, žaluzie nebo textilní clony, exteriérové stínění vyžaduje z pohledu kotvení svůj prostor. Proto je nutné uvažovat o daných možnostech již při projektování domu nebo výměně starých oken v bytě. Chcete je ovládat manuálně, elektronicky nebo budou na solární pohon?

To všechno byste měli vědět s dostatečným předstihem. Samozřejmě, i dodatečné řešení je možné, akorát už nezabráníte tepelným mostům, vrtání do oken či zateplené fasády kvůli přivedení elektřiny. Stínicí technika může být vybavena užitečnými čidly. Například sluneční čidlo reagující na intenzitu záření nebo větrné, které chrání žaluzie před silnými poryvy větru a poškozením. V hierarchii je větrné čidlo nadřazeno slunečnímu. Tedy i v případě silného slunce se žaluzie v době silného větru nestáhnou, aby se ochránily.

Dalším čidlem může být teplotní, které zase zohledňuje teplotu v interiéru a například v zimních měsících může nechat žaluzie vytažené, aby interiér slunce vyhřálo.

žaluzie jako stíncí technika

FOTO SOMFY

látkový rolety

Vnitřní látková roleta Varieta skvěle ochrání před slunečními paprsky, zvědavými pohledy z ulice, a navíc bude perfektním designovým doplňkem vašeho interiéru.www.climax.cz

OCHRANA ZEVNITŘ

Snad nejčastější volbou jsou klasické horizontální žaluzie z hliníku. Jejich cena je přijatelná, montáž jednoduchá a možnosti regulovat propustnost světla v místnosti výborné. Konkurovat se jim ale docela úspěšně snaží dřevěné a bambusové žaluzie montované na rám okna nebo jako koruna krásy přímo nad okno. Velmi variabilní jsou vnitřní rolety ve variantě plisé nebo dvojité plisé, které má navíc mezi pruhy látky vzduchové komory a izoluje.

Mechanika u obou druhů rolet je stejná. Jako stvořené jsou do obloukových a šikmých oken. Jejich jedinečnou předností je možnost vytahovat a stahovat je směrem nahoru i dolů. Použitá textilie může být zcela průhledná, stínicí nebo kombinovaná. Pokud vám už někdo vyprávěl o tom, že má doma na oknech „zebru“ nebo „rolety den a noc“, stále je řeč o roleto-žaluziích. Tyto přezdívky si vysloužily díky způsobu šití. Látka je tkaná v pásech s různou hustotou systémem střídání neprůhledných a transparentních pruhů.

Právě díky tomu je možné regulovat přístup světla do místnosti. Díky „štíhlosti“ celého způsobu uchycení na okno se vejdou i na posuvné dveře a okna, které se při otevírání překrývají.

PŘIPRAVILA: KRISTÝNA LIŠKOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM
ZDROJ: časopis HOME

Kategorie: Rekonstrukce domu
Tagy: exteriérové stínění pergoly rolety screenové rolety stínění oken stínicí technika zaluzie
Sdílejte článek

Diskuze