Řez ovocných dřevin
Dobře a čistě vedený řez zajistí přístup slunečních paprsků a vzduchu do koruny. Příliš husté stromy totiž snáze podléhají chorobám a škůdcům, ovoce je méně kvalitní a hůř se skladuje. Při řezání se vyvarujte zbytečných […]
Dobře a čistě vedený řez zajistí přístup slunečních paprsků a vzduchu do koruny. Příliš husté stromy totiž snáze podléhají chorobám a škůdcům, ovoce je méně kvalitní a hůř se skladuje. Při řezání se vyvarujte zbytečných chyb.
MATERIÁL
• balzám
na řezné rány
• štěpařský vosk
na zatření větších řezných ran
• brusný kámen
kvalitní, na broušení nůžek a nožů
NÁŘADÍ
• nůžky
s dvojitým ostřím a ostrými čepelemi na větve s průměrem do 5 cm
• pilka s ostrými zuby
s čistým řezem na silnější větve
• zahradnický nůž
ostrý, na začišťování větších řezných ran
• žebřík nebo nůžky na dlouhé násadě
POSTUP
1. ÚCHOP
Práci při prořezávání si usnadníme, uchopíme-li odstraňovanou větev levou rukou a budeme ji lámat směrem od sebe. Zároveň pravačkou střiháme.
2. NA KROUŽEK
Při práci s pilkou větve odřezáváme na větevní kroužek, v koruně nenecháváme tzv. věšáky, které se obvykle nezahojí a po čase začnou zahnívat.
3. ZAČIŠTĚNÍ
Větší řezné rány (hlavně po zásahu pilkou) ořežeme ostrým zahradnickým nožem. Hladká rána se totiž hojí o něco rychleji než roztřepaná.
4. OŠETŘENÍ
Všechny čerstvé rány zatřeme balzámem nebo štěpařským voskem. Jinak se stanou vstupní branou pro nejrůznější dřevokazné houby.
5. PILKOU ZESPODU
Odstranit z koruny silnou větev vyžaduje větší námahu. Odřezek strhne i pruh kůry. Proto ji nejdříve nařežeme zespodu do třetiny tloušťky.
6. SHORA
Potom pilujeme shora přibližně o 5 cm blíž ke kmeni či kostrové větvi. Větev potom úplně odřežeme a nemusíme ji přitom ani držet.
7. PAHÝL
Vytvořený věšák odřežeme čistým řezem. Přidržíme ho, aby se kůra na větvi nevytrhla. Je to méně namáhavé, než držet celou větev.
8. STARÉ RÁNY
Potřebují na zahojení i několik let. Každý rok je kontrolujeme a obnovíme na nich víčko z vosku či balzámu.
9. NEZAHOJENÁ RÁNA
Pokud zanedbáme péči o staré řezné rány, rychle do nich proniknou dřevokazné houby a začnou strom ničit nenápadně zevnitř.
10. ONEMOCNĚNÍ STROMU
Po čase dřevokazná houba dokoná dílo zkázy a strom se začne postupně rozpadat. Přitom by mohl rodit kvalitní ovoce ještě dlouhá léta.
11. ZAHOJENÁ RÁNA
Takto by správně měla vypadat dokonale zahojená řezná rána na starším stromě. Čím je větší, tím déle trvá její úplný srůst.
Text Stanislav Botur ve spolupráci s bauMax
Foto bauMax, thinkstock.cz
Zdroj časopis HOME, JAGA MEDIA, s.r.o.