Tip na úzkou předzahrádku
Říká se, že oči jsou okna do duše – kdo v nich umí číst, tomu prozradí mnoho… podobně jako předzahrádka prozradí mnoho o celé zahradě a jejích majitelích. Co ale udělat pro to, aby úzký, dlouhý a na první pohled nezajímavý kus země vedoucí k domu vítal každého návštěvníka a uváděl ho v úžas? Zkrátka – stačí dobrý nápad a trochu trpělivosti…
Majitelé této předzahrádky to opravdu neměli jednoduché. Kromě toho, že pozemek, na kterém je vybudovaná, je neobvykle dlouhý a úzký, navíc se i mírně svažuje. A jako by to nestačilo, hlinitopísčitá, místy až kamenitá půda neposkytuje ideální podmínky pro pěstování většiny rostlin. Jak se ukázalo později, během plánování a zahradních prací měl každý prvek svůj význam: zem, dlažba, osvětlení, rostliny i plot.
Hyacinty je možné sázet na jaře i na podzim. | Magnolie dobře snáší znečištěné ovzduší, proto je vhodná do městské zahrady. |
Chodníček – brána k domu
V prvé řadě se majitelé museli vypořádat se svahovitým terénem. Aby dešťová voda neodplavovala zeminu a přístup k domu byl pohodlnější, vybudovali široký terasovitý chodník s několika schody. A aby „cestička k domovu“ nebyla dlouhá, nudná a nepůsobila nepřívětivě, k jejímu vydláždění použili betonovou zatravňovací dlažbu, kterou zapustili do země. Tato dlažba je ideální ke zpevnění větší plochy. Její šeď oživují po celou sezonu trsy trávy vyrůstající z otvorů. Úzké pásy záhonů zpevnili velkými kameny.
Zvonky jsou nenáročné na pěstování a navíc oživí jarní paletu barev. | Modřenec je charakteristický svou individuální vůní. |
Jak na neúrodnou půdu
Neúrodnou půdu v předzahrádce můžete buď kompletně vyměnit za novou, nebo se jí přizpůsobit výběrem vhodných rostlin. Majitelé této předzahrádky se nejdřív rozhodli pro druhou možnost. Po několika nevydařených pokusech vypěstovat na tomto kousku země nějaké rostliny tu nakonec zdomácněly skalničky, kterým vyhovují podmínky kamenité půdy. Časem – doplňováním kvalitnější zeminy a pravidelným přihnojováním se začalo dařit i dalším květům. Na jaře předzahrádku krášlí bergénie, narcisy, růžové a bílé hyacinty, krémové prvosenky a trychtýřovitými modrými květy ji zdobí i hořec. Cesta k domu díky této barevné pestrosti nepůsobí jednotvárně. Od dubna až do června jsou v plném květu skalničky. Mezi nejkrásnější patří tařice skalní (Alyssum saxatile). Svými drobnými žlutými kvítky kontrastuje s některými cibulovinami, například s modřencem hroznatým (Muscari neglectum) nebo s červenými a oranžovými tulipány. To však stále není všechno. Celkový dojem zjemňují modrými květy pomněnky, růžovými pakost, bílými sasanka hajní, Ionopsidium (bez českého názvu) či rožec plstnatý. Zahradní paletu dotvářejí kosatce. S příchodem léta se probouzejí i šípkové růže, modré a bílé zvonečky a několik dalších nenáročných letniček vysazených u cestičky vedoucí k domu.
Osvětlení a plot
Nízká zahradní svítidla s kulatými stínidly plní dvě funkce – osvětlují cestu a zároveň působí jako dekorace. Plot v tomto případě zůstal bez oděvu. Působí tak vzdušně a přirozeně. Nevhodným řešením by byl i nízký živý plot či vysoké dřeviny vysazené po okrajích, které by předzahrádku ještě více opticky zmenšovaly.
Tipy z praxe: • Základem úspěchu je dobrý plán. Na samém začátku si nakreslete na čtverečkovaný papír zahradní plánek, do kterého si zakreslíte svoje návrhy. Inspiraci můžete načerpat i procházkou po okolí.
• Chodník v předzahrádce by měl být vždy bezpečný, pevný, dostatečně široký a schůdný. Proto nepodceňujte výběr kvalitní dlažby. • Dlouhou a úzkou předzahrádku můžeme zaoblit klikatou cestičkou, která zároveň podvědomě probouzí v návštěvníkovi zvědavost. • Při výsadbě se nebojte experimentovat a zkoušejte více rostlinných druhů, nakonec určitě najdete pár favoritů do vaší předzahrádky. Kdyby se nějaké rostlince nedařilo, nahraďte ji jinou. • Dřevěné ploty mohou působit humpolácky, raději zvolte svislé průhledné dělení. |
Text a foto: Mária Vargová