Vyrobte si na zahradě kompost pro rostliny a snižte tak množství odpadu
Domácí kompostování může mít špatnou pověst. Mezi časté mylné představy o domácím kompostování patří, že je příliš složité, zapáchá a je nepořádné. To může být pravda, pokud kompostujete špatným způsobem, ale naučit se kompostovat správně je ve skutečnosti docela jednoduché. V tomto článku se dozvíte, jak na to!
Jak již bylo řečeno, kompostování je vlastně velmi snadné. Začněte s vrstvou organických materiálů, přidejte špetku zeminy a trochu vody a počkejte, až se vaše směs promění v humus (nejlepší posilovač půdy v okolí!).
Kompostem pak můžete vylepšit svou květinovou zahradu, přihnojit trávník, nakrmit rostoucí zeleninu a mnoho dalšího. Jakmile si založíte hromadu kompostu, zjistíte, že je to snadný způsob, jak znovu využít kuchyňské zbytky a další organické materiály na něco, co může pomoci vašim rostlinám prospívat.
Typy kompostování
Než začnete, je důležité vědět, že existuje několik typů kompostování. Zde se budeme zabývat studeným kompostem, horkým kompostem a vermikompostem.
Kompostování za studena je jednoduché, protože sbíráte odpad ze zahrady nebo vybíráte organické materiály z odpadků (například slupky od ovoce a zeleniny, kávovou sedlinu a filtry a vaječné skořápky) a pak je shromažďujete na hromadě nebo v zásobníku. Během přibližně jednoho roku se pak materiál rozloží.
Horké kompostování sice vyžaduje, abyste se aktivněji zapojili, ale výhoda spočívá v tom, že je to rychlejší proces; za teplého počasí totiž získáte kompost už za jeden až tři měsíce. Pro rychlou tvorbu horkého kompostu jsou zapotřebí čtyři složky: dusík, uhlík, vzduch a voda. Tyto položky společně vyživují mikroorganismy, které urychlují proces rozkladu. Na jaře nebo na podzim, kdy je zahradního odpadu hodně, můžete namíchat jednu velkou dávku kompostu a pak založit druhou, zatímco se první „vaří“.
Dalším typem kompostu je vermikompost, který se vyrábí za pomoci žížal. Když žížaly požírají zbytky jídla, uvolňují výkaly, které jsou bohaté na dusík. K tomuto účelu nemůžete použít jen tak ledajaké žížaly. Potřebujete červené žížaly (nazývané také „žížaly hnojní“). Žížaly pro kompostování lze levně zakoupit na internetu nebo u dodavatele zahradnických potřeb.
Co se smí kompostovat
Domácí kompostování je skvělý způsob, jak využít věci z ledničky, které již dosloužily, a snížit tak množství potravinového odpadu. Můžete také kompostovat některé druhy zahradního odpadu, místo abyste je posílali na skládku, nebo když zkrátka nevíte, co s nimi.
Věci, které můžete kompostovat:
- Zbytky ovoce
- Zbytky zeleniny
- Kávová sedlina
- Vaječné skořápky (jejich rozklad však může chvíli trvat)
- Posekaná tráva a rostliny
- Suché listí
- Drobně nasekané dřevo a štěpky z kůry
- Drcené noviny
- Sláma
- Piliny z neošetřeného dřeva
Nejlepší je, pokud si do kuchyně umístíte speciální nádobu, kam můžete snadno shromažďovat kompostovací materiály při přípravě jídla. Pokud si takovou nádobu nechcete kupovat, můžete si vyrobit vlastní či použít nějakou starší, kterou již nevyužíváte na nic jiného. Další možností pro zbytky z kuchyně, které by se mohly začít rychle kazit, je uložit je do mrazáku, dokud nebudete připraveni přidat je na kompostovací hromadu.
Jak vyrobit horký kompost
1. Kombinujte zelené a hnědé materiály
Chcete-li si vytvořit vlastní hromadu horkého kompostu, počkejte, až budete mít dostatek materiálu na vytvoření hromady hluboké alespoň 1 metr. Následně je dobré kombinovat mokré (zelené) předměty se suchými (hnědými) předměty.
Mezi hnědé materiály patří suché rostlinné materiály, spadané listí, drcené větve stromů, lepenka, noviny, seno, sláma a dřevěné hobliny. Tyto předměty přidávají uhlík.
Mezi zelené materiály patří kuchyňské zbytky, kávová sedlina, zvířecí trus (ne od psů nebo koček) a čerstvé rostlinné a travní odřezky. Tyto položky přidávají dusík.
Pro dosažení nejlepších výsledků začněte kompostovat smícháním tří dílů hnědých materiálů s jedním dílem zelených materiálů. Pokud vaše hromada kompostu vypadá příliš mokrá a zapáchá, přidejte více hnědých materiálů nebo častěji provzdušňujte. Pokud se vám zdá, že je kompost extrémně hnědý a suchý, přidejte zelené předměty a vodu, aby byl mírně vlhký.
2. Kompost důkladně zavlažujte
Hromadu kompostu pravidelně kropte vodou, aby měla vlhkou konzistenci. Nepřidávejte příliš mnoho vody, jinak se mikroorganismy v kompostové hromadě zamokří a utopí. Pokud se tak stane, vaše hromada bude místo kompostování hnít. Teplotu hromady kompostu můžete sledovat pomocí kompostovacího teploměru, který se dá zakoupit na internetu, abyste se ujistili, že se materiál správně rozkládá. Nebo jednoduše sáhněte rukou doprostřed hromady kompostu. Pokud vše děláte správně, tak by měla být teplá.
3. Hromadu kompostu promíchejte
Během vegetačního období byste měli hromadu kompostu okysličovat a jednou týdně ji obracet zahradními vidlemi. Kompost je nejvhodnější obracet, když je střed hromady teplý nebo když teploměr ukazuje teplotu mezi 55 a 70 °C. Míchání hromady pomůže rychlejšímu uvaření kompostu a zabrání tomu, aby se materiály srazily a začaly zapáchat. V tomto okamžiku hnědá a zelená vrstva splnily svůj účel, takže je v pořádku oba materiály důkladně promíchat.
TIP
Kromě pravidelného provzdušňování nasekejte a rozdrťte suroviny na menší kousky, abyste urychlili celý proces kompostování.
4. Nakrmte svou zahradu hotovým kompostem
Když hromada kompostu přestane vydávat teplo a je suchá, hnědá a drobivá, je zcela uvařená a připravená k použití na zahradě. Na začátku každého období výsadby přidejte asi 10 až 15 cm kompostu na záhony a silnou vrstvu na vrchol květináčů.
Někteří zahrádkáři si z hotového kompostu připravují tzv. kompostový čaj. To znamená, že plně vytvořený kompost nechají několik dní „vyluhovat“ ve vodě a poté jej scedí a použijí jako domácí tekuté hnojivo.
Každý zahrádkář je jiný, takže je na vás, abyste se rozhodli, která metoda kompostování nejlépe vyhovuje vašemu životnímu stylu. Naštěstí bez ohledu na to, kterou cestu si vyberete, je domácí kompostování neuvěřitelně snadné a šetrné k životnímu prostředí. Navíc je to lahůdka pro vaši zahradu. Stačí pár zbytků z kuchyně a trocha trpělivosti a budete mít tu nejšťastnější a nejkrásnější zahradu v sousedství.
Text: Claudie Kornelová
Foto: istock.com, shutterstock.com
Zdroj: bhg.com