Z městského atria vytvořili krásnou minizahradu
Ani malý prostor nemusí být překážkou na cestě k zelené oáze, ba právě naopak, může to být skvělá příležitost pro zakomponování moderních prvků zahradního designu a netradičních rostlin jako v případě tohoto nevelkého atria v centru rušného města v západní Francii.
Bezdětní manželé toužili mít místo, kde uniknou před problémy každodenního života, kde si v létě za zvuků zurčící vody posedí u sklenky dobrého vína nebo s knihou v ruce. Pro zkušeného zahradního designéra, kterého následně požádali o pomoc, bylo takové zadání hračkou, ba dokonce mu nabídlo možnost vytvořit něco opravdu originálního.
Když stín není překážkou
Prostor atria, ukrytý více méně celodenně ve stínu okolních budov a vyšších stromů ze sousedícího pozemku, na první pohled neposkytoval právě ideální podmínky pro pěstování růží, trvalek a letniček. Naštěstí, i mezi nimi se najdou takové, kterým stín či polostín neškodí. Zahradní designér se rozhodl prostor rozdělit do dvou úrovní. Do té spodní soustředil relaxační zónu s lavičkami, z nichž jedna poslouží i jako lehátko. Umístil sem i malé dřevěné kostky, které mohou sloužit jako stolky či židle. Prostor dokonale rozčlenil do geometrických tvarů, na což použil vyvýšené záhony se zajímavou skladbou převážně stínomilných rostlin – z dřevin zde domov našly zimostrázy, nižší kultivary rododendronů a skimie, z trvalek škornice, funkie, čechravy, rodgerzie, kopytník, různé druhy kapraďorostů, cibuloviny a okrasné trávy.
Kvetoucí druhy výborně doplňují ty okrasné listy a výsadba je i promyšleně uspořádaná – vyšší rostliny se nacházejí v pozadí, nižší v popředí. Prostor je naplněn vůněmi a o další vjemové efekty se starají stébla v trsech rostoucího bambusu, která v mírném vánku příjemně šumí a efektní jsou i v podvečer díky speciálnímu nasvícení zespodu. Prostor ozvláštňuje i aktuálně trendová vertikální výsadba složená z nenáročných a stínomilných nižších trvalek. Nechybí ani vodní prvek – v tomto případě vodní stěna, která ušetří prostor, pomáhá v atriu vytvářet vzácné mikroklima a je zdrojem dalších příjemných zvukových efektů. K pohledovým magnetům patří i vkusná a do výsadby precizně zakomponovaná zahradní plastika.
Moderní materiály, dominantní javor
Jelikož jde o prostor u moderního přízemního domu, designér v zahradě použil i trendové materiály jako sklo a kov. Zakomponoval sem dokonce i prvky industriálního designu ve formě chodníku a výběr materiálů doplnil příjemně hřejivým dřevem. Část ploch v atriu je vydlážděná a relaxační zóna je vysypaná drobnějším štěrkem, což výborně podtrhuje naturální charakter kompozice. Výsadbě atria dominuje krásný exemplář japonského javoru, který patří k oblíbeným stromům majitelů. Některé záhony a prostor s javorem vymezují nízké tvarované plůtky ze zimostrázu. V zahradě téměř není vidět volný prostor – všude tam, kde je byť jen malý volný kousek půdy, se plazí nízké půdokryvné trvalky, případně tam vyrůstá jiná zajímavá rostlina.
O pravidelný přísun vláhy se stará automatická závlaha, běžnou péči jako stříhání, kypření půdy či přihnojování zvládne i domácí paní, případně si čas od času zavolá na pomoc specializovanou firmu, která se stará především o zelenou stěnu.
Jaké rostliny použil zahradní designér (výběr)
Dřeviny
Acer japonicum – javor japonský
Buxus sempervirens ’Sufruticosa‘ – zimostráz
Parthenocissus tricuspidata – přísavník
Betula albosinensis – bříza
Rosa hugonis – růže
Clematis Jackmanii – plamének
Trvalky
Epimedium rubrum – škornice
Hosta fortunei ’Albomarginata‘ – bohyška
Dicentra formosa – srdcovka
Asarum europaeum – kopytník
Luzula nivea – bika
Rodgersia aesculifolia – rodgerzie
Astilbe chinensis – čechrava
Lamium maculatum ’Roseum‘ – hluchavka
Text a foto: Daniel Košťál
Odpovědná redaktorka: Dominika Záveská