Z opuštěného pole vytvořili zelenou oázu: Inspirujte se příběhem manželů s vášní pro zahrady
Toužíte po zahradě, která není jen krásná, ale také šetrná k přírodě? Tato zahrada je důkazem toho, že takovou můžete mít i vy.
A klidně na místě, které bylo dříve zanedbané a nevyužívané. Projekt manželů Halamových ukazuje, jak může promyšlený design a chytré hospodaření s vodou vytvořit zelenou oázu, která nejen že potěší oko, ale také pomáhá krajině v boji s čím dál častějšími extrémy počasí.
Společná vášeň pro zahrady
Příběh začal, když manželé Halamovi dlouho hledali vhodný pozemek, kde by mohli realizovat svůj sen o velké zahradě. Nakonec ho našli – na opuštěném poli s výhledem na ikonický hrad Trosky. Právě tohle místo jim nabídlo neomezený prostor pro jejich vizi.
Vytvořili zahradu o rozloze 17 500 m2, která je propojena s moderní a udržitelnou architekturou jejich domova. Zahrada Panorama však není jen rodinným útočištěm – slouží také jako živé portfolio pro zákazníky jejich zahradnické firmy.
Zanedbaný pozemek proměněný v ráj
Pole, kde dříve rostla řepka, bylo dlouhá léta vystaveno nepřízni počasí a trpělo půdní i větrnou erozí. Manželé Halamovi však díky pečlivému plánování vytvořili oázu, která chrání půdu a podporuje biodiverzitu. Na místě, kde kdysi stával dokonce i malý les, vznikla zahrada, jež dnes harmonicky propojuje technické prvky s přírodními.
Inspirace i pro vaši zahradu
Zahrada Panorama je nejen krásná na pohled, ale přináší i řadu praktických a udržitelných řešení, která můžete snadno aplikovat i na jakékoli menší zahradě. Inspirovat se můžete následujícími postupy:
Zadržování vody
Jedním z klíčových prvků této zahrady je efektivní využívání dešťové vody. Namísto jejího odtoku do kanalizace je voda schraňována v podzemní nádrži, odkud ji majitelé později užívají k zavlažování. Kromě toho tu najdete také koupací jezírko, které přispívá k ochlazování okolí a slouží jako zdroj požární vody. Takové řešení pomáhá nejen zahradě, ale i širšímu okolí. Jezírko je navíc samočisticí díky cílenému usazování nečistot a pomalému proudění vody přes kořenové a rostlinné zóny.
Ochrana půdy a podpora biodiverzity
Pro boj proti větrné a půdní erozi manželé vysadili stromy a keře, které poskytují stín a kořeny chrání půdu. Na zahradě najdete i květnaté louky a uměle vytvořenou step, což nejen krásně vypadá, ale podporuje také místní živočišné a rostlinné druhy.
Zahrada, která se postará sama o sebe
Vzhledem k tomu, že manželé chtěli zahradu udržitelnou i do budoucna, navrhli ji tak, aby se o ni zvládali plnohodnotně postarat i ve stáří. Domácí druhy rostlin lemují obvod zahrady, zatímco v jejím jádru najdeme unikátní kombinace méně známých rostlin. To vše s minimálními nároky na údržbu díky šetrným technologiím, jako je například retenční systém pro závlahu bonsají.
Víc než jen okrasná zeleň
Velká část technických ploch, jako jsou dřevníky nebo bateriové domky, je pokryta biosolárními vegetačními střechami. Díky fotovoltaice dělají zahradu a dům částečně soběstačným. Přispívají ale také k ochlazování okolí. Samotnou kapitolou jsou zelené střechy. Ty přispívají k zachytávání dešťovky a snižují tím množství, které by jinak bez užitku odteklo do kanalizace.
Manželé Halamovi ukazují, že pokud propojíte správné technologie s láskou k přírodě, můžete mít zahradu, která nejen krásně vypadá, ale také se v ní udržitelně žije. I díky tomu bojují spolu s dalšími devatenácti finalisty v soutěži Adapterra Awards, v níž odborná porota i veřejnost hledá nejlepší projekty, které pomáhají přizpůsobit česká města, domy a krajinu klimatické změně. Na další projekty se můžete podívat na www.adapterraawards.cz.
FOTOGALERIE
Zdroj textu a foto: Nadace partnerství
Odpovědná redaktorka: Lucia Blažiová