Image009-3.jpg

Za inspirací do přírodní zahrady

28. 02. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Jednou z nejdůležitějších podmínek pro to, aby se zahrada mohla nazývat přírodní, je ekologicky šetrné hospodaření bez jakékoli chemie. Hnojiva a syntetické postřiky se zde nepoužívají. I tak kolem domu v Plavsku všechno krásně roste […]

Jednou z nejdůležitějších podmínek pro to, aby se zahrada mohla nazývat přírodní, je ekologicky šetrné hospodaření bez jakékoli chemie. Hnojiva a syntetické postřiky se zde nepoužívají. I tak kolem domu v Plavsku všechno krásně roste a kvete.

Splnit podmínky pro zapsání na mapu přírodních zahrad není úplně snadné. Tato splnila podmínek dokonce tolik, že si vysloužila plaketu Ukázková přírodní zahrada. Ocitnete se zde ve zcela jiném světě.

Venkovská atmosféra u rybníčku

Původní zemědělskou usedlost manželský pár zrekonstruoval zhruba před třiceti lety. Díky citlivému přístupu se povedlo zachovat tradiční venkovskou architekturu i pro další generace. Statek se dnes skládá ze dvou obytných budov. Majitelé péči o zahradu pojali opravdu ohleduplně k životnímu prostředí.

Příchod manželů Gebrových do usedlosti nebyl ve znamení pouze radikálních změn. Co šlo, to se zachovalo, jako například cenné artefakty života původních obyvatel, které dnes zdobí dvůr i samotné budovy, ale během horkého léta se na zahradě můžete ukrýt také pod původními jabloněmi, hrušněmi a jedlemi, které si noví majitelé ponechali jako vzpomínku na časy minulé.

V hlavní roli hortenzie a růže

Zahrada se skládá ze čtyř částí, které tematicky navazují na úpravu okolí u rybníka před statkem. Hlavní, tedy ta soukromá, se nachází v uzavřeném dvoře mezi domem manželů Gebrových a druhou budovou, která se během sezony pronajímá. Této části zahrady vévodí již vzrostlé stromy zachované z původní kompozice. Tematicky je dotvářejí v létě kvetoucí hortenzie velkolisté (Hydrangea macrophylla), jejichž květy se barví do odstínů růžové a modré. V okolí se dále nacházejí staré odrůdy růží, z nichž majitelka vyrábí zajímavé dekorace, které zdobí celou zahradu. Místo si žije vlastním životem, trvalky se zde samovolně rozrůstají a přesívají, přesto občas musí zasáhnout člověk a rostliny doplní nebo přesadí. Druhá, menší zahrada navazuje na pronajímaný domek, který je v obležení starých odrůd růží, hortenzií nebo nenáročných druhů trvalek a bylinek.

Péče ve jménu ekologie

Při posuzování zahrady žadatelů o plaketu Ukázkové přírodní zahrady se mimo jiné řeší způsob péče. Ta musí být ve všech směrech přírodní. Majitelé tento požadavek plně respektují a o zahradu se starají tak, jak to bylo běžné před mnoha generacemi. Zalévají pouze dešťovkou, kterou zachytávají ze střech budov do kamenné jímky na dvoře. Vodou se zde ovšem příliš neplýtvá, proto se zavlažuje jen tehdy, když je to opravdu nutné během horkého léta. Chemické postřiky a hnojiva zde nejsou potřeba, hmyzí škůdce hubí užiteční živočichové, kteří zde v různých skrýších našli domov. Ale vždy to tak jednoduché samozřejmě nebylo, chvíli totiž trvá, než se na zahradě nastaví rovnováha.

Původní druhy rostlin

Majitelé také respektovali, že do přírodních zahrad patří jen původní rostliny a je třeba se vyhnout expanzivním druhům, které by se mohly nekontrolovatelně šířit do okolí, kde by vytlačovaly přirozenou vegetaci. Stejně tak je třeba upřednostňovat kultivary s jednoduchými květy, které snadno opyluje hmyz. Například čmeláci se totiž do plných květů některých rostlin nedostanou. V zahradě v Plavsku proto převažují tradiční druhy spolu se starými druhy trvalek, které životnímu prostředí více dávají a rozhodně ho nijak neohrožují.

 

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě
Sdílejte článek

Diskuze