Zahrada pro… rodinné zásobovače
Praktický vztah Čechů k půdě pramení ze zkušenosti, že nejlepší je poradit si sám a nespoléhat se na ostatní. Někdy to ale trochu přehánějí, snaží se využít tento prostor na maximum a pak rezignují na […]
Praktický vztah Čechů k půdě pramení ze zkušenosti, že nejlepší je poradit si sám a nespoléhat se na ostatní. Někdy to ale trochu přehánějí, snaží se využít tento prostor na maximum a pak rezignují na podobu zahrady. To je veliká škoda, protože skloubit můžete jak její krásu, tak praktickou funkci.
Mnoho zahradníků se ocitne někdy v situaci, kdy se z nich stanou dodavatelé doma vypěstovaných plodin pro rodinu i přátele. Stačí, aby měl někdo v okolí alergii na kupované potraviny nebo se člověk ocitl bez práce či odešel do důchodu a hledal smysluplné využití volného času.Co se osvědčilo- Plánování – čím více zeleniny potřebujete vypěstovat, tím lépe musíte všechno dopředu naplánovat a sestavit si plán, co zahrada může vyprodukovat. Berte také v úvahu, o co je v rodině zájem. Pěstovat metráky nakládaček, které nikdo nechce zavařovat, na úkor všemi milovaných jahod, je škoda práce. Poraďte se tedy s rodinou a přáteli, pro něž chcete zeleninu a ovoce pěstovat, možná vás jejich názor překvapí.
- Úklid – že pro opravdového zahradníka práce nikdy nekončí, není klišé. Ale návštěvy to nemusejí poznat. Snažte se vždy zahradu uklidit tak, aby na první pohled vypadala pěkně, dodá vám to pohodu a chuť do další práce. Věčně neupravený pozemek není známkou zaměstnanosti, ale spíše lhostejnosti k okolí.
- Místo pro odpočinek – vytvářet zvláštní zónu pro odpočinek, když to máte kousek domů, a tedy i na gauč v obýváku, se může zdát někomu jako zbytečné plýtvání místem. Není to pravda. Pracovití zahradníci potřebují někde během dne odpočívat a pěkné posezení je potěší. Vytvořte si proto na zahradě příjemné zázemí s pohodlnými křesílky, grilem a okrasnými květinami.
- Výhodné nákupy – při pěstování pro radost stačí člověku běžná balení semínek. Oséváte-li větší plochu, využijte raději semínka vážená, která některé firmy nabízejí. Ovšem sortiment je omezený, zpravidla jde jen o základní druhy zeleniny a musíte rezignovat na některé odrůdy. Tento způsob nákupů se doporučuje hlavně u univerzálních celoročně využitelných druhů, jako jsou salát, špenát, ředkvičky nebo směs na zelené hnojení.
- Technika na pomoc – snažte se vybrat si z široké nabídky zahradní techniky to, co vám opravdu pomůže. Kromě sekačky, která patří ke standardu, je to i automatické stínění do skleníku, nastavitelný závlahový systém nebo výkonný rotavátor. Pokuste se co nejlépe vyřešit záchyt dešťové vody, neboť zelenina pěstovaná ve větším množství jí spotřebuje za sezonu stovky litrů. Pokud ji budete brát z veřejného vodovodu, pěstování se vám pěkně prodraží.
- Pracovní zázemí – přepichovat dvacet rajčat jednou za sezonu nebo desítky sazenic od února do srpna je veliký rozdíl. Pořiďte si tedy pořádný pracovní stůl, u kterého můžete bez problémů dlouho stát nebo sedět. Je šikovné mít hned dva – jeden venku, druhý uvnitř, třeba ve skleníku nebo v zimní zahradě, a k nim i dobré osvětlení.
- Místo pro první zpracování – nikdo nechce být obdarován zeleninou, ze které ještě padá hlína. Přímo na zahradě byste tedy měli mít možnost vypěstované plodiny trochu opláchnout, seříznout nebo očistit. Pomůže vám v tom zahradní hydrant s odkládací plochou, zásoba novin a malých kartonových nebo dřevěných lísek. Pak vaši zeleninovou bedýnku každý rád uvidí a uvítá.
Co raději vynechat
- Velké plány – při plánování a nákupu semen či sazenic pamatujte na to, že nejste profesionální zahradník, a tak by práce na zahradě měla stále zůstat vaším potěšením, nikoli povinností. Stále myslete na to, že odjet na týden na dovolenou a nechat zahradu vlastnímu životu nebo jí zajistit jen základní péči od známých či sousedů, není luxus, ale zcela normální věc. Určitě byste se neměli přepínat do té míry, že si trvale poškodíte záda nebo zničíte kolena.
- Jednodruhovost – snažte se při setí a sázení poskládat pestrou mozaiku druhů a ty pěstujte v přiměřeném množství, které potěší a najde využití. Třebaže se zrovna na vaší zahradě báječně daří salátu, žádná rodina jich nespotřebuje osmdesát za dva týdny.
- Nepřiměřenou recyklaci – velí vám šetrnost shromažďovat desítky a stovky kelímků, krabiček, víček a kyblíků na setí a pěstování? Výsledkem sice bude pár ušetřených desetikorun, ale také totálně zahlcená kůlna či sklep. Pořiďte si raději zahradnické sadbovače několika velikostí a výsevní truhlíky s krytem – ušetříte práci i místo. A samozřejmě lépe vypadají.
- Ryzí účelnost – myslíte si, že proměnit zahradu v úrodné pole je správná a užitečná věc? Omyl, vysít na místo dětské houpačky pnoucí fazole nemusí být dobrý nápad, i když už se děti nehoupají. Zahrada by měla zůstat zahradou. Tedy zachovejte zde místa a kouty, které rodina i návštěvníci milují. Nekácejte proto starý ořešák, kde si děti rády hrály, nerušte sedátko, odkud je vidět na branku, nebo uchovejte cestičku, kde se pořádaly ty nej koloběžkové závody.
- Letničky – Vybírejte hlavně ty letničky, které můžete vysévat přímo na místo a nepotřebují předpěstovat. Vhodné jsou hrachory, slunečnice, afrikány, ostálky, měsíčky, krásenky. Řada z těchto druhů se na místě udrží samovýsevem i další roky.
- Cibuloviny – Zapomeňte na náročné druhy cibulovin, které se musí na jaře vysazovat a na podzim vyrývat. Pěstujte drobné cibuloviny, skalkové nízké řebčíky, narcisy, vyzkoušejte třeba nenáročné montbrécie.
- Trvalky – Vyberete-li správné trvalky, bude vaše zahrada rozkvetlá celý rok. Vysaďte čemeřice, petrklíče, kamzičníky, pivoňky, konvalinky, kopretiny, denivky, rozrazily, dračíky, kypreje, řebříčky, janeby, zápleváky a listopadky. Tato kolekce pokvete opravdu po celou sezonu.
- Okrasné dřeviny – Zkuste takové dřeviny, které nepotřebují pravidelný řez. Mohou to být třeba magnolie, azalky, rododendrony, jinany, kaliny nebo mahonie.
FOTO: PROFIMEDIA.CZ A SHUTTERSTOCK
Zahrada pro… rodinné zásobovače
Kategorie:
Zahrada
Sdílejte článek