Zahrada ve stínu? Žádný problém. Naopak to může být dobrá výzva
Stín v zahradě nemusí být překážkou, ale zajímavou příležitostí. Důležité je zjistit, jaký typ stínu je příznačný pro vaši zahradu. Díky tomu si budete moct vybrat vhodné rostliny, kterým se bude dařit.
Zahrady bývají různě velké i odlišně lokalizované. Od konkrétní orientace se odvíjí i množství světla, které do zahrady dopadne, a i to, kdy a v jaké intenzitě bude její prostor zastíněný. Orientaci své zahrady zjistíte jednoduchým testem. Stačí, pokud se postavíte z venkovní strany zadní části domu a pomocí kompasu určíte, kterým směrem je jih.
Jestli se jih nachází přímo před vámi, potom je vaše zahrada orientovaná na jih. Pro zahradu orientovanou na jih je typické slabší zastínění, severně orientovaná zahrada bude naopak zastíněná většinu dne. Pozorně si však všímejte i konkrétních faktorů, které mohou stín vyvolávat nebo zintenzivňovat. Jsou to například blízko situované budovy, mohutnější stromy, keře a vysoké živé ploty.
Počítejte s tím, že stín se v jednotlivých fázích dne mění a jeho intenzita je odlišná i během roku. Stíny vrhané v létě jsou krátké, v zimě jsou zase dlouhé. Dřív, než se rozhodnete něco vysadit, všímejte si, kolik slunečního světla do vaší zahrady dopadá během dne a ve kterých časech.
Hluboký stín
Je typický pro místa pod vždyzelenými či hustě olistěnými stromy a vyššími keři, vyskytuje se na severní straně zdí nebo v sousedství vyšších budov. Tato stanoviště bývají chladná a suchá. Dařit se tu bude stínomilným trvalkám, travám a dřevinám, kterým nevadí ani sušší půda. Mohou to být kapraďorosty, bohyšky, břečťan, z kvetoucích rostlin konvalinky.
Toulavý stín
Vyskytuje se na místech pod listnatými stromy. Zatímco v létě má tento stín díky bohatému olistění podobu mozaiky, od podzimu do jara, kdy jsou dřeviny v bezlistém stavu a propustí dostatek slunečních paprsků, je méně nápadný. Takové podmínky jsou ideální pro rostliny lesního charakteru, jako jsou například sasanky, fialky, prvosenky, které bohatě kvetou na jaře, zatímco se na stromech vyvinou listy.
Částečný stín
Většina zahrad má plochy s dostatkem světla jen během určitých částí dne, v létě 3–6 hodin v závislosti na směřování pozemku. Je však třeba rozlišovat, ve které části dne je v zahradě stín a kdy světlo. Částečný stín mají rády mnohé vděčné trvalky, například kontryhel nebo kvetoucí kakosty.
Orientace na jih
Tato místa budou málo zastíněná a zadní část domu bude rovnoměrně osvětlená slunečními paprsky. Vzdálená hranice pozemku je orientovaná na sever, téměř celý den tedy bude zastíněná. Když stojíte tváří k zahradě, pravá hranice pozemku je orientovaná na východ a bude osvětlená ranním sluncem. Levá strana zase směřuje na západ, typické je pro ni osvětlení popoledním a večerním sluncem.
Tip na výsadbu: Různé druhy popínavých dřevin, například přísavník (Parthenocissus henryana), zajímavé druhy a kultivary břečťanu (Hedera helix) nebo popínavá hortenzie (Hydrangea petiolaris). Dařit se tu bude i kvetoucím keřům, například kdoulovci, lýkovci či vilínu. Prosperovat zde budou různé druhy kapraďorostů, konvalinky, bohyšky a další druhy trvalek, které jsou okrasné listem.
Orientace na sever
Zahrada na takové ploše bude během většiny dne zastíněná, nemusí to však být pravidlem, severně orientovaný prostor (například zadní stěna domu) může být zastíněný jen částečně. V období mezi květnem a říjnem sem totiž nezřídka zabloudí příjemné paprsky zapadajícího slunce. Stínomilné rostliny, zejména ty náročnější na teplo, ocení hlavně polední stín, který je ochrání před ztrátou syté barevnosti.
Tip na výsadbu: Vyzkoušejte různé druhy trvalek a cibulovin lesního charakteru, které se vyznačují raným jarním kvetením. Nejlépe, když kvetou ještě před tím, než se koruny stromů bohatě olistí. Porostou zde čemeřice, bergenie, sněženky, plicníky a další. V létě těmto rostlinám nebude vadit nedostatek světla, případně se spokojí jen s tím ranějším.
Orientace na východ
Zahrada orientovaná tímto směrem je nejvíce osvětlená ráno a do oběda. Rostlinám, které mají rády částečný stín a vyžadují ochranu před silným slunečním zářením, se bude v takové zahradě výborně dařit. Popolední stín ochrání před silnými slunečními paprsky, večerní stín zase zvýší atraktivitu rostlin s bílými květy, které přitahují opylující hmyz. Mnohokrát tyto květy i příjemně voní.
Tip na výsadbu: Tabák planý (Nicotiana sylvestris) má rád stín, má bílé a nádherně voňavé květy. Na těchto místech se mohou vyjímat i kvetoucí popínavky, například plamének vlašský či zimolez Henryův. Tyto rostliny mají rády ranní slunce a nižší teplotu v ostatních částech dne.
Orientace na západ
Tyto zahrady jsou ráno ponořené ve stínu a slunečním paprskům jsou vystavené po obědě a v podvečer. Během zimy může mít ranní stín ochranný charakter pro některé v zimě kvetoucí druhy. Když jejich květy v noci namrznou, ranní slunce by je mohlo příliš rychle rozmrazit, což se projeví zhnědnutím okvětních lístků. Zde jim to však nehrozí. Rostliny v tomto prostoru musí být zároveň schopné vydržet horka odpoledního slunce během letních měsíců.
Tip na výsadbu: Mezi dřeviny, kterým budou vyhovovat takové podmínky, patří například magnólie, protože má mimořádně ráda ranní stín. Dařit se tu bude i trvalkám, například rozchodníkovcům a zajímavé fuchsii magelánské.
Fotogalerie
Text: Gardeners
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis HOME, Gardeners