Nevíte si rady při výběru ručních zahradních nůžek?

15. 06. 2015
Diskuze (0)
Sdílet

Zjistili jste, že vám na zahrádce již nestačí používat nůžky, které jste v domácnosti vyřadili s tím, že na práci kolem domu budou pořád ještě dost dobré? Možná nastal ten správný čas pořídit si nůžky určené speciálně pro péči o zahradu, se kterými vám půjde práce snadno od ruky. Když se navíc při výběru obrátíte na odborníka, pomůže vám vybrat model, který budete moci využít na více účelů, nemusíte tak mít obavy z nákladné investice do rozsáhlého nového vybavení vaší zahradní dílny.

Jakub Kirchner, produktový specialista firmy Gardena, radí:

Kovadlinkové, nebo dvoubřité?

Základem při výběru je ujasnit si, co budete s nůžkami stříhat. Podle toho sáhněte buď po kovadlinkových, nebo dvoubřitých modelech. Kovadlinkové jsou ideální pro tvrdé, vyzrálé a suché dřevo, protože horní nůž proniká do dřeva a široká kovadlinka zatím přidržuje větev, aby nedošlo k poškození nebo rozmáčknutí kůry. Dvoubřité nůžky naopak využijete pro stříhání květin a čerstvého dřeva, protože oba nože vnikají do povrchu současně a docílíte tak s nimi přesného střihu. Pokud jsou navíc vybaveny automatickým ráčnovým mechanismem, který se aktivuje ve chvíli, kdy není přímé stříhání dostatečně účinné, nebudete muset do stříhání vkládat takovou sílu.

Velikost nůžek volte podle tloušťky stříhaných větví

Na tenčí větvičky si pohodlně vystačíte s malými ručními nůžkami. Ty se hodí na cílený střih jednotlivých větviček, nebo na květiny do vázy. V případě větví o průměru větším než 20 mm ale již upotřebíte větší zahradní nůžky. Ty bývají často vybaveny převodovým mechanismem, který několikanásobně zvyšuje střižnou sílu. Pohodlně tak s nimi přestřihnete větve o průměru až 45 mm. Na opravdu silné výhony je nejlepší použít nůžky s prodlouženou rukojetí, která slouží jako účinná páka, takže se při stříhání zbytečně nenadřete. Tento typ je ideální například na prostřih stromů před začátkem sezóny.

zdroj: Husqvarna Česko s.r.o

zdroj: Husqvarna Česko s.r.o

Živý plot vyžaduje speciální nástroje

Pokud se pouštíte do úprav živého plotu, budete se muset vybavit nůžkami určenými speciálně pro tento účel. U nich je ostří profilované tak, aby při práci nedocházelo k uvolnění větviček ze sevření nůžek a uživatel nemusel opakovat střih stejných částí několikrát za sebou. K tomu vypomáhá vlnitý či pilkový výbrus ostří.

Pokud se chystáte plot individuálně prořezávat či tvarovat, zvolte nůžky s rovnými noži pro dosažení přesného tvaru. Pokud chcete na plotu provádět rozsáhlejší úpravy, vyberte si nůžky s vlnitým výbrusem. Ten zajistí, že větve z nůžek nesklouzávají a vy dosáhnete vždy optimálního úhlu střihu. Vždy také pamatujte na to, že ani sebelepší nůžky neodvedou skvělou práci, když je řádně nenaostříte.

zdroj: Husqvarna Česko s.r.o

zdroj: Husqvarna Česko s.r.o

Tipy na zahradní nůžky od značky Gardena:

zdroj: Husqvarna Česko s.r.o

zdroj: Husqvarna Česko s.r.o

Gardena kovadlinkové zahradní nůžky Classic

Kovadlinkové zahradní nůžky Gardena Classic jsou zvláště vhodné pro stříhání starších dřevnatých větví a větviček. Horní nůž skloněné stříhací hlavy má nepřilnavý povlak a je přesně broušený. Díky ergonomicky tvarovaným rukojetím sedí tyto zahradnické nůžky optimálně v ruce. Dvě uchopovací pozice umožňují silné stříhání i rychlé odstřihování. Pomocí bezpečnostního zámku s jednoruční obsluhou lze nůžky snadno zajistit a bezpečně skladovat. S nůžkami pohodlně ustřihnete větvičky o průměru 18 mm.

Doporučená maloobchodní cena Gardena kovadlinkových zahradních nůžek Classic je 265 Kč s DPH.

zdroj: Husqvarna Česko s.r.o

zdroj: Husqvarna Česko s.r.o

Gardena nůžky na větve 480 B Classic

Tyto klasické nůžky jsou ideální ke stříhání čerstvých větví. Přesně broušené nože jsou vybaveny povlakem proti ulpívání rostlinných zbytků. Vynikající geometrie střihu zaručuje optimální přenos síly a lehký a čistý střih. Velké jednostranné tlumiče dorazu ze speciálního plastu chrání klouby. Stabilní ocelová páková ramena ve tvaru kapky zajišťují snadné používání, ergonomicky tvarované rukojeti se stopkou zabraňují sklouzávání. Praktická je přesná poloha pro ukazováček pro pohodlnou práci a bezpečné držení. Celková délka nůžek je 480 mm, nůžky ustřihnou větve o maximálním průměru 30 mm.

Doporučená maloobchodní cena Gardena nůžek na větve 480 B Classic je 675 Kč s DPH.

zdroj: Husqvarna Česko s.r.o

zdroj: Husqvarna Česko s.r.o

Gardena teleskopické nůžky na větve 650 BT Comfort

Gardena teleskopické nůžky na větve 650 BT Comfort jsou charakteristické svým velmi lehkým a čistým střihem. Zakřivené nože u těchto dvoubřitých nůžek drží pevně stříhaný materiál, aby neklouzal a stříhají velmi přesně, přitom jsou šetrné ke stromům a keřům. Teleskopické nůžky fungují na principu páky, takže vyžadují vynaložení pouze malé síly. Jsou ideální pro stříhání čerstvého dřeva o průměru až 42 mm. Díky robustním, výsuvným hliníkovým teleskopickým ramenům, nastavitelným až na délku 900 mm, dosáhnete všude, kde potřebujete, aniž byste potřebovali žebřík. Přesně broušené nože s nepřilnavým povlakem se snadno čistí a nůžky se díky speciálně tvarované rukojeti dobře drží.

Doporučená maloobchodní cena Gardena teleskopických nůžek na větve je 1350 Kč s DPH.

Další informace naleznete na webových stránkách www.gardena.cz

ZDROJ: PR článek společnosti Husqvarna Česko s.r.o.

Kategorie: Zahradní technika
Tagy: Rady, tipy, nápady stříhání zahrada Zahradní květiny zahradni naradi
Sdílejte článek

Diskuze