Jak vybrat tu nejlepší sekačku na trávu

21. 03. 2018 Sdílet

Novou sekačku na trávu si člověk nepořizuje každý rok. Proto byste si měli před nákupem dobře rozmyslet, který model bude odpovídat vašim potřebám. A to například kolik času chcete věnovat údržbě trávníku, o jak velkou plochu se budete starat a kolik peněz můžete utratit. A jaká jsou tedy důležitá kritéria při výběru sekačky?

Podle čeho sekačku na trávu vybírat?

Jak u elektrické travní sekačky, tak u benzínové, aku nebo robotické sekačky je podstatná šířka jejího záběru a také velikost plochy, kterou bude sekat. Čím větší má sekačka záběr a seká tak širší pásy, tím kratší dobu sekáním trávy strávíte. Sekačky s větší šířkou záběru mají zpravidla i velké záchytné koše nebo silnější motory. Když má sekačka navíc mulčovací soupravu, ušetříte času a sil ještě víc. Posekaná tráva se v uzavřeném prostoru výhozu rozseká na ještě menší kousky a odvede se na trávník jako organické hnojivo. Takže sekáte a zároveň i hnojíte.

Foto Hornbach

Foto Hornbach

Bude vám na zahradu stačit elektrická travní sekačka?

V mnoha garážích nebo zahradních domcích na nářadí jsou zaparkované elektrické sekačky. Ptáte se, proč jsou elektrické sekačky na trávu tak oblíbené? Ve srovnání s benzínovými sekačkami nebo zahradními traktory jsou lehké, tiché, ekologické, snadno se ovládají a nemusíte je startovat lankem. Nevýhodou je, v porovnání s benzínovými sekačkami, jejich menší výkon. Elektrické sekačky jsou také nepraktické na velkých zahradách, kde roste hodně stromů, keřů a květin hlavně proto, že musíte neustále zápasit s kabelem.

Starosti se šňůrou od sekačky nemusíte řešit v případě, pokud si pořídíte aku sekačku. Stejně jako ta elektrická, je aku sekačka lehká, tichá, ekologicky šetrná a dobře se ovládá. Mínusem je ale její slabší výkon, cena a potřeba mít vždy nabitou baterii.

Foto Hornbach

Foto Hornbach

Pořídit benzínovku s pojezdem nebo nechat sekat robota?

Pokud pro vás elektrická ani aku sekačka není to pravé ořechové, poohlédněte se po sekačce benzínové. Sekačky s tímto pohonem jsou velmi výkonné a hodí se na velké trávníkové plochy. Díky vysokému počtu otáček s nimi ušetříte spoustu času. Na druhou stranu si trochu víc máknete, protože benzínovky jsou těžší a hlučnější. Pokud si ale vyberete benzínovou sekačku s pojezdem, nebudete ji muset tlačit před sebou. Vy budete řídit, sekačka pojede sama.

Foto Hornbach

Foto Hornbach

Nepojede ale tak úplně sama, jako jezdí a seká robotická sekačka na trávu. V tomto případě není sporu o tom, kolik času a sil můžete věnovat něčemu jinému, než je sekání trávníku. A díky zabudované mulčovací funkci vám odpadne i starost o posekaný materiál. Stačí ohraničit trávník vymezovacím kabelem, nastavit program, zapnout a jít hrát třeba badminton. Robotické sekačky se obejdou bez benzínu, oleje a zplodin a díky tichému provozu uslyšíte i trávu růst.

Pokud se na vašem pozemku navíc nachází i velké množství křovin a houští, pak doporučujeme použít silnější motorové kosy. Tyto motorizované křovinořezy si bez problémů prorazí cestu také menšími dřevinami.

Jak se o sekačky dobře starat?

Po každém použití byste ji měli důkladně vyčistit. Zbytky trávy přilepené na schránce nebo na výfuku by mohly nadělat neplechu. Nezapomínejte nechávat nabrousit nože, a to nejlépe po každých 25 hodinách provozu, dobíjet baterky a doplňovat olej. Sekačky nenechávejte venku bez ladu a skladu, potřebují střechu nad hlavou. Pokyny k údržbě a jak správně sekačky uskladnit, najdete vždy v příslušném návodu k použití.

Zdroj: PR článek společnosti HORNBACH

Kategorie: Zahradní technika
Tagy: Benzínové sekačky elektrické sekačky Od partnerů robotické sekačky Travní sekačky
Sdílejte článek