Zavlažovací technika pro vaši zahradu

13. 01. 2013
Diskuze (0)
Sdílet

Zahrada bez vláhy se za nějakou dobu změní ve vyprahlou poušť. Spoléhat jen na dary z nebes v podobě blahodárného deště se nemusí vyplatit. Chcete-li mít jistotu, že rostliny budou mít v teplých slunečných dnech dostatek vody, musíte […]

Zahrada bez vláhy se za nějakou dobu změní ve vyprahlou poušť. Spoléhat jen na dary z nebes v podobě blahodárného deště se nemusí vyplatit. Chcete-li mít jistotu, že rostliny budou mít v teplých slunečných dnech dostatek vody, musíte se o její pravidelný přísun postarat sami. 

 

Máte v podstatě dvě možnosti. Buď budete zalévat ručně, pomocí hadice či klasické konve, nebo se spolehnete na automatický zavlažovací systém, který zaručí, že všechny rostliny budou stále svěží i bez vaší námahy.Postřikovací sprcha s rychlospojkou Gardena Comfort 8103 je ideální k šetrnému plošnému zalévání nebo čištění, určená pro středně velké až velké zahrady. Vodní proud lze nastavit do sprchového, mlhového nebo plného tvaru. Cena: 445 Kč

Stará dobrá klasika

Máte-li v zahradě káď k zachytávání dešťové vody a staráte se jen o malý zeleninový záhon, vystačíte si i s klasickou konví. Když potřebujete zalévat větší zahradu, spíše se vyplatí hadice. Při koupi nové hadice hraje roli mnoho faktorů. Důležité je mít od začátku jasnou představu o jejím budoucím využití. Je rozdíl mezi hadicí pro jednoduché ruční kropení menší plochy (například záhonů) a hadicí, s níž budete zalévat větší travnatou plochu. Hadice, která bude napojena na zavlažovací zařízení, bude mít zase zcela jistě větší nároky na průtok vody. V případě kombinace těchto potřeb vyberte hadici s co největším průtokem vody.

Kruhový zavlažovač Vortex 2v1 2520. Rotující ramena zabezpečují rovnoměrné zavlažování určené plochy. Postřikovací režim se lehce změní otočením červeného knoflíku ve vrchní části zavlažovače. Cena: 425 Kč Prodává Mountfield.

Pro zvýšení úspory vody můžete k zavlažovacímu systému napojit dešťový senzor nebo senzor půdní vlhkosti.

Materiál

Základem u většiny hadic je PVC. Lepší hadice jsou vyrobeny z několika vrstev, z nichž horní je silikonová. Nelepí se na ni nečistoty a hadice má díky ní atraktivní vzhled. Vždy je lepší volit hadici s větší tloušťkou stěny. Na laciných hadicích, u nichž se mimo jiné šetří i materiálem, nedrží ani ty nejkvalitnější rychlospojky – hadice se pod tlakem vyvleče, protože nemá dostatečně silnou stěnu.

Vždy je lepší volit hadici s větší tloušťkou stěny.


Připojení hadice
Hadici musíte připojit k vodovodnímu kohoutku. Je důležité, aby přípojka zabraňovala jejímu zalamování a přetáčení. Jen tak může voda téci bez omezení a současně nedochází k poškození hadice. Na hadici připojenou do vodovodního rozvodu můžete připevnit koncový postřikovač. K tomu budete potřebovat kvalitní rychlospojku a stopspojku. Ty jsou zárukou rychlého a bezpečného připojení a pohodlné výměny příslušenství na konci hadice. Šetří nejen vodu, ale i čas, protože nemusíte neustále chodit pouštět vodovodní kohoutek (například při výměně koncových zařízení).


Odolnost

Při nákupu je nutné vzít v úvahu i tlak, který by měla hadice vydržet. Tlak udávaný na obalu hadice bývá většinou nárazový. Kvalitní hadice by měla mít dlouhodobý, tzv. statický tlak kolem 12 barů. Nejodolnější jsou hadice ze syntetického kaučuku EPDM, které zvládnou teplotu 95 °C. U běžných hadic z PVC se počítá s teplotou 40 až 50 °C, při vyšších teplotách se snižuje tlaková odolnost hadice.

Kruhový zavlažovač Hozelock 360 2v1 2335 je vhodný k zalévání trávníků a čerstvě vysázených rostlin a sazenic. Maximální pokrytí zavlažování je 314 m², nastavení úhlu postřiku 360°. Cena: 390 Kč Prodává Mountfield.

 

Zavlažuje za vás

Optimální závlahy docílíte s automatickým zavlažováním, které poskytuje závlahu rovnoměrně na celém, přesně vytyčeném prostoru zahrady. Pomůže zabezpečit zalévání zahrady a trávníků i v době, kdy nejste doma nebo se k zavlažování nedostanete. Umožní kropit například v brzkých ranních nebo ve večerních hodinách, kdy je to účinnější, protože odpařování vody je menší. Spotřeba vody při intenzivnějším odpařování naroste až o 30 %. Srdcem celého systému je zavlažovací počítač (případně zavlažovací hodiny), který řídí jednotlivé zavlažovací cykly. Nasazuje se na vodovodní kohoutek nebo přímo na zdroj vody. Lze na něm naprogramovat začátek a délku zavlažování, zavlažovací cykly nebo například individuální dny k zavlažování. Pro zvýšení úspory vody lze k zavlažovacímu počítači napojit dešťový senzor nebo senzor půdní vlhkosti. Sestavení automatického zavlažování usnadní rychlospojky, stopspojky a kruhové nebo oscilační postřikovače.

Ergonomický postřikovač Hozelock Jet Plus 2682 má několik užitečných způsobů postřiku. Spoušť s regulací průtoku se dvěma zabezpečitelnými polohami, tři režimy postřikování: koncentrovaný proud, plný a kuželový postřik. Cena: 275 Kč Prodává Mountfield.

Zavlažovací pistole
Důležitou roli hraje materiál. Podstatně delší životnost mají zavlažovací pistole s kovovým povrchem. Neméně důležitá je propracovaná ergonomie zavlažovací pistole, aby správně padla do ruky a dobře se s ní pracovalo. Víceúčelové postřikovací pistole nabízejí širokou škálu postřikovacích režimů, které najdou uplatnění v každé zahradě.


Postřikovače

V rámci automatického zavlažování si můžete vybrat mezi nadzemními a podzemními systémy. Obecně lze říci, že na malé a jednoduché travnaté plochy se dá použít mobilní nadzemní systém závlahy, na větší a složitější plochy je naopak vhodnější podzemní závlaha. Když se rozhodnete pro nadzemní způsob závlahy, získáte mobilní systém, který můžete kdykoliv rychle a snadno přemístit. Vybrat si můžete podle velikosti a tvaru zavlažované plochy, mezi čtyřplošným, kruhovým a víceplošným postřikovačem. Je možné ho nastavit na různé typy vodního proudu. Výhodou je, že postřikovače umožňují libovolně upravit délku, intenzitu a úhel postřiku.

Postřikovače umožňují libovolně upravit délku, intenzitu a úhel postřiku.

Zavlažovač Hozelock AquaStorm 2v1 2976 se čtvercovým postřikem je vhodný pro péči o trávníky, čerstvě vysázené rostliny a sazenice. Maximální plocha postřiku je 230 m². Cena: 535 Kč Prodává Mountfield.

TEXT: Jana Veselská, odborná spolupráce Mountfield, Gardena
FOTO: archiv firem    
ODPOVĚDNÁ REDAKTORKA: Dominika Záveská
ZDROJ: časopis HOME, JAGA MEDIA, s.r.o.

Kategorie: Zahradní technika
Tagy: Od partnerů sazenice zahrada zavlazovani
Sdílejte článek

Diskuze