Zakládáme zahradu – Kámen, skalka, zídky a dekorace
Přítomnost kamene na zahradě nikoho nepřekvapí. Je totiž oblíbeným materiálem, který se uplatní při stavbě skalky, zídek, chodníčků nebo drobných staveb. Jelikož se kameny neodmyslitelně vážou k přírodě, používají se zejména v přírodně laděných zahradách […]
Přítomnost kamene na zahradě nikoho nepřekvapí. Je totiž oblíbeným materiálem, který se uplatní při stavbě skalky, zídek, chodníčků nebo drobných staveb.
Jelikož se kameny neodmyslitelně vážou k přírodě, používají se zejména v přírodně laděných zahradách bez přehnaných úprav. Pořídit si můžete přirozené kameny nebo dodatečně upravené, mohou být i zvětralé, často se používají tufy, travertiny, pískovce, vápence či žuly. Důležité je však přizpůsobit jejich výběr dané výsadbě, kompozici a stylu tak, aby vypadaly, že jsou na zahradě odjakživa.
Plány a realita
Plánujete-li zakomponovat do zahrady kameny v jakékoli podobě, udělejte si nejdřív malou procházku do přírody a všímejte si jejich uložení a toho, jak zapadají mezi okolní rostliny a stromy. Stejným způsobem je pak použijte i v zahradě. Například skalku totiž řada lidí vybuduje na rovině před rodinným domem, kde vypadá jako kupa kamení osázená rostlinami. Přirozeně ale působí jen skalka založená ve svahu. Máte-li tedy rovinatý pozemek, nahraďte skalku raději jiným zahradním prvkem, například jezírkem nebo záhonem. Řešením jsou i terénní úpravy a modelace, při nichž pomocí navážky vytvoříte požadovaný svah. Jde však o časově i finančně náročný postup. Ve výhodě jsou proto majitelé terasovitého nebo svažitého pozemku, pro které je kámen naopak jediným materiálem, který jim pomůže vyřešit a dotvořit prostor zahrady.
Dokonalá skalka
Podstatou každé skalky je správně uložený kámen a slunné místo. Její velikost závisí na požadavcích majitele a rozloze zahrady. Malá skalka působí vždy těžkopádněji než velká, která přirozeněji zapadne do prostoru. Skalku vytvářejte vždy odspodu. Základ ze suti, nepotřebných kamenů nebo cihel zahrňte dostatečnou vrstvou půdy promísené s pískem a menšími kameny, které vytvoří potřebnou drenáž. Ploché kameny ukládejte do spodní části skalky, ostatní umísťujte do nepravidelných skupin s vynechanými místy k výsadbě
rostlin. Kameny by měly být uloženy v lůžku celou svou vahou a největší plochou, nejlépe tak, jak byly umístěny v přírodě. Za všech okolností musejí být stabilní, jen tak budou vypadat přirozeně. Nikdy je také neukládejte jednotlivě, ale využijte drobnější kameny, které upotřebíte u paty velkých balvanů. Ty zde navíc budou za dešťů bránit vyplavování půdy. Při vlastní stavbě skalky by měly být kameny suché, aby při manipulaci neklouzaly z rukou. Obvykle bývají i těžké a k jejich transportu budete možná potřebovat i několik lidí. Místa, kde budou uloženy, si předem vyznačte, abyste kameny nemuseli znovu přenášet. Pro velké balvany si zajistěte vhodnou stavební techniku.
Vhodné rostliny
Rostliny do skalky vybírejte promyšleně, mnohé totiž nesnášejí přímé slunce, štěrkovitou a chudou půdu nebo nedostatek vláhy. K výsadbě se hodí například tzv. xerofyty, což jsou suchomilné rostliny, skalničky a rostliny ze Středomoří. Ke kobercovým rostlinám patří třeba mydlice, plamenka, štěničník, rožec, nízká růže, rozchodník, zvonek, hořec, tařička nebo trávnička. Z vyšších rostlin si vysaďte levanduli, rozrazil, krásnoočko, dřišťál, nižší trávy, jarní cibuloviny nebo dlužichu. Do pozadí jsou vhodné také vyšší druhy okrasných trav a kvetoucí keře. Aby byla skalka zajímavá i během zimy, vyberte do ní i stálezelené rostliny a jehličnany. Využít můžete miniaturní smrček, kosodřevinu, poléhavý jalovec, zakrslý cypřišek a jiné nižší a pomalu rostoucí barevné jehličnany. Na údržbu je skalka náročná především v prvních letech po výsadbě, dokud se skalničky neujmou a nerozrostou. Jelikož se při budování skalky nepoužívají žádné textilie, je nutné skalku zpočátku pravidelně odplevelovat. Mulčovací kůru se skalkou raději nekombinujte. Kůra v ní nevypadá dobře, není trvalá a brzy ji odfoukne vítr. Na skalkách v přírodě ji také nikdy nenajdete.
[xyz-ips snippet=“garlo-034″]
Kamenný potok
Kromě skalky můžete přírodu na zahradě napodobit i tzv. suchým potokem. Jeho meandry vytvořte pomocí velkých a malých valounů, větší kameny umístěte nepravidelně po obvodu „toku“. Celkovou kompozici můžete ještě podtrhnout vhodnými rostlinami. Jelikož jde jen o imitaci potoka, nepoužívejte rostliny, které vyžadují více vláhy. Vybírejte naopak rostliny pro slunná a teplá místa, jako jsou okrasné trávy, kobercové trvalky, skalničky a rostliny ze Středomoří.
Suchá zídka
Zatímco v menší zahradě si můžete dovolit jednu kamennou dominantu v podobě skalky či monolitu uprostřed trávníku nebo v předzahrádce, ve velké můžete z kamene postavit i altán, domek, krb nebo posezení. Ve svažité zahradě poslouží kameny ke stavbě terasy, opěrné či suché zídky, ve které mohou růst i rostliny. Suchá květinová zídka bývá vysoká do 50 centimetrů a je ideálním zahradním prvkem s dělicí, opěrnou i okrasnou funkcí. Vhodná je také k překonání menšího výškového rozdílu. Vzniká ukládáním kamenů přibližně stejné velikosti a stejného druhu na sucho na sebe, tzn. bez použití malty, a prosypává se štěrkem a pískem. Do štěrkových výplní a mezer se pak vysazují rostliny, kterým vyhovuje slunce a suché podmínky. Nejlepší je začít stavbu zídky na podzim, aby si během mrazů a zimy kameny tzv. sedly. Na jaře ji stačí jen dokončit, zpevnit a osázet kobercovými skalničkami. Drobné jarní cibuloviny, jako jsou krokusy, kosatce či sněženky, se vysazují na konci následující sezony.
Opěrná zeď
Klasická opěrná zeď z kamene už musí být pevnější, proto se při její stavbě používá malta, pro velké kamenné bloky dokonce beton. Tato zeď už může být vyšší než 50 centimetrů, protože je pevnější a stabilnější a odolá náporu půdy (zabraňuje erozi) i vody. Nezapomeňte
však na drenážní trubky. Kromě kamene se ke stavbě opěrné zdi používají i staré cihly nebo kamenné opracované kvádry. Další možností, jak použít přírodní kámen pro stavbu zahradních zdí, jsou gabiony. Kameny vyskládané do košů z pevného drátu představují však finančně náročnější řešení.
Originální dekorace
Kameny je možné použít také místo mulčovací kůry. Vysypat jimi můžete i problematické místo, které je například příliš zastíněné a nedařilo by se na něm trávníku ani rostlinám. Ušetříte tím čas věnovaný pletí nebo neustálému dosazování rostlin, které by zde stejně neprospívaly. Nezapomeňte ale pod kameny natáhnout textilii nebo fólii. Kameny určené pro takové využití by měly být čisté, aby se ve zbytcích půdy neuchytil plevel. I kámen samotný může představovat jedinou dominantu zahrady, například v podobě sochy nebo jiné dekorace. Originální dílo od sochaře nebo uměleckého kameníka se může do jisté míry stát symbolem vaší zahrady. Kámen je jedinečný materiál, a proto i dva stejné motivy budou ojedinělé díky barevným a tvarovým odchylkám.
Výhody a nevýhody kamene v zahradě
+ cenově dostupný materiál
+ dlouhodobý efekt a dlouhá životnost
+ minimální údržba
+ rozmanitost ve velikosti, tvrdosti, tvaru a barvě
+ výborná kombinace se dřevem, cihlami a rostlinami
+ použití ve formálních i přírodních zahradách
+ pěkný vzhled a soulad s domem i výsadbou
– vyšší cena některých kamenů (travertin, žula)
– vliv počasí – vápence se časem rozpadají
– obtížná manipulace s velkými balvany
– riziko zranění při práci s kameny
– finanční a časová náročnost při stavbě gabionů
FOTO: SHUTTERSTOCK A PROFIMEDIA.CZ