Zakládáme zahradu – Terasy a balkony
Terasy a balkony patří k rozšířenému obytnému prostoru a pro ty z vás, kteří nevlastní zahradu, představují jedinou možnou zelenou plochu. Máte-li dům na zajímavém místě, je terasa ideálním řešením, jak si rozšířit obývací pokoj […]
Terasy a balkony patří k rozšířenému obytnému prostoru a pro ty z vás, kteří nevlastní zahradu, představují jedinou možnou zelenou plochu.
Máte-li dům na zajímavém místě, je terasa ideálním řešením, jak si rozšířit obývací pokoj nebo kuchyň. Na terase je vždy dostatek místa pro pohodlné křeslo či lehátko, posezení pro přátele, houpačku a samozřejmě i pro zeleň. Pro majitele bytů je terasa zpravidla luxusem. Obyčejně bývá umístěna až ve vyšších poschodích nebo na střeše, odkud je pěkný výhled do krajiny nebo na město. Mnohem častěji se u bytů setkáte s balkony. I na nich je ale možné vytvořit relaxační místo, z kterého se vám nebude chtít odejít. Každá terasa či balkon musí ovšem splňovat několik kritérií, od nichž se pak odvíjí jejich stavba nebo vybavení.
Celková plocha
Výběr nábytku a celková plocha k pohybu a stolování závisí na velikosti terasy. Zatímco na velkých terasách se můžete tzv. rozšoupnout, při řešení stísněných lodžií mějte na paměti, že prostor balkonu by měl volně dýchat. Jestliže zastavíte vše nábytkem a rostlinami, nebudete se zde cítit dobře. Na menší plochu proto volte spíše sklápěcí stolek, závěsnou houpačku či křeslo a jen několik rostlin a doplňků.
Světové strany a rostliny
Máte-li rádi slunce, postavte si terasu na jižní či západní straně domu, pokud jste spíš stínomilní, volte východ nebo sever. Rostliny na terasu a balkon vybírejte vždy podle poměru slunce a stínu. Severní strana je vhodná například pro fuchsie, netýkavky a begónie. V nádobách na terase můžete ale pěstovat i hortenzie, aukubu nebo jehličnany. Na ploše orientované na jih nesmíte zapomenout na pravidelnou a dostatečnou zálivku rostlin. Vysadit si tady můžete letničky, jako je nestařec, gazánie nebo petúnie a povede se tu také pelargonii, oleandru, olivovníku, hořcovému stromku, durmanu a bylinkám. Východní strana bývá zalitá sluncem ráno, západní v podvečer, což vyhovuje petúnii, muškátu, lobelce, vitálce nebo sporýši. Na balkonech ve vyšších poschodích ale musíte počítat s tím, že se závěsy z převislých petúnií nebo pelargonií pěstovaných v truhlících mohou vlivem silnějšího větru polámat. Investujte proto raději do pěkných nádob, které umístíte na podlahu balkonu a vysadíte do nich kompaktní rostliny nebo takové, které vytvářejí jen mírné převisy. Místo zde najdou třeba ozdobné keře, stálezelené rostliny, jehličnany a skalničky či pevnější letničky. Jelikož jsou rostliny na terasách a balkonech vystavené všem klimatickým vlivům, je nezbytné o ně dobře pečovat. Pravidelně je proto zalévejte, odstraňujte přebytečnou vodu a odkvetlé květy, hnojte podle druhu rostlin a někdy je i zastiňujte. V zimě rostliny zakryjte a nádoby zazimujte. Kořeny rostlin v nich totiž nejsou tak chráněny jako ve volné půdě.
Zařízení a vybavení
Zařizovat začněte od podlahy. Na terasu je vhodná dlažba, nejlépe protiskluzová, nepříliš hladká a s dlaždicemi větších rozměrů, dále se sem hodí dřevo, palubky či plast. Výběru podlahy přizpůsobte následně i nábytek. Neobejdete se bez stolu, židlí, křesel, případně houpacího křesla nebo houpačky. Na velké terase najde uplatnění i komoda k uskladnění sedáků a dek nebo základního nádobí, malý dětský bazén nebo pískoviště. Zapomenout byste neměli ani na stínění prostřednictvím markýzy nebo slunečníku. Příjemnou kulisu by měly na terase i balkonu vytvořit rostliny. K jejich pěstování můžete využít květináče na kolečkách, závěsné nádoby a koše nebo klasické závěsné truhlíky. Méně však někdy znamená více. Větší rostliny v nádobách vytvoří okamžitý efekt, a přitom jich budete potřebovat jen několik kusů. O rostliny byste zde neměli zakopávat a ani je během pobytu na terase přemísťovat. Mají vás těšit a ne obtěžovat. V žádném případě nedovolte, aby se balkon či terasa staly skladištěm a odkládacím prostorem pro věci, které v bytě nepotřebujete. Pokud zde sušíte prádlo, mělo by jít jen o dočasné řešení, a pořiďte si proto přenosný sušák.
Pozor na bezpečnost
Pro bezpečné využívání terasy i balkonu je nezbytné mít vhodně rozmístěný balkonový nábytek, dostatek místa pro pohyb, hry a běžnou péči o rostliny. Je-li terasa na vyvýšeném místě, potřebuje samozřejmě vhodné a pevné zábradlí, a pokud zde zařídíte koutek pro děti, zajistěte, aby na zábradlí nemohly vylézt. Pozor dejte i na vodu na podlaze z případně přelitých rostlin, abyste neuklouzli.
Proměny během roku
Určitě jste si všimli proměn balkonů a teras podle ročních období. Někdy jsou rozkvetlé, jindy zase pusté a prázdné. Mohou však být osázené tak, aby zaujaly během celého roku. Jak toho docílit?
- Dočasná výsadba Výsadbu můžete měnit během celého roku. Na jaře dominuje na balkonech žlutá v podobě jarních cibulovin, narcisů a krokusů, které je možné pěstovat i v proutěných koších spolu s violkami a pomněnkami. Velký květináč vyplní tulipány se sakurou nebo převislou vrbou. Na konci jara doplňte výsadbu o pelargonie, petúnie a surfinie a vytvořte z nich kvetoucí stěny. Koncem léta vás potěší rudbekie, lichořeřišnice, slunečnice, zvonky a trsy okrasných trav. Na podzim je nutné přenést některé pokojové rostliny do bytu a venkovní přenosné zazimovat. Nádoby zabalte například do bublinkové fólie či jutoviny. Radost vám v tomto období udělají vřesy a vřesovce, podzimní astry, chryzantémy, jiřinky, rozchodníky nebo svatolina, tedy druhy, které vydrží až do mrazů. V zimě dbejte na zalévání rostlin za bezmrazých dnů. Květináče můžete ozdobit mašlemi, které je ozdobí až do jara. Barvy rostlin si vybírejte podle aktuální nálady, použít můžete různé kombinace nebo jednu barvu v různých odstínech.
- Celoroční osázení Druhou možností je vysadit základní kostru z takových dřevin a rostlin vhodných do nádob, u nichž už nemusíte myslet na pravidelné přesazování. Místo si ponechte jen k dosázení sezonních rostlin. Základ výsadby mohou tvořit nízké kompaktní a zakrslé jehličnany a stálezelené dřeviny, jako jsou kosodřeviny, cypřišky, hebe, skalník a jejich kultivary. Do velkých nádob vysaďte jen dva až tři kusy a na podzim je doplňte drobnými cibulovinami, například modřenci, sněženkami, bledulemi, narcisy, nízkými tulipány či krokusy. V létě je můžete doplnit letničkami či travinami a na podzim k nim vysaďte rozchodníky, vřesovce či astry. Osázené nádoby tak nebudou nikdy prázdné a nezajímavé.
Kombinování rostlin
Při kombinování rostlin myslete v první řadě na podmínky daného místa a nároky jednotlivých druhů. Do větších keramických a dřevěných nádob můžete například vysadit stálezelené rostliny či zakrslé jehličnany s podsadbou z letniček nebo cibulovin. Kmenné formy dřevin vysazujte do větších nádob spolu s rostlinami, které zajistí zakrytí substrátu, sníží odpar vody a přehřívání kořenů. Možností je hodně, záleží na vašem výběru. Pokud jste pěstitelé začátečníci, vybírejte si spíše nenáročné rostliny než třeba citrusy nebo exotické druhy. Například letničky vám pokvetou od jara až do prvních mrazů.
Rostliny podle barev květů na slunce
- žluté a oranžové: narcis, tulipán, rudbekie, hledík, vitálka, aksamitník, jiřinka
- červené a růžové: pelargonie, sporýš, cínie, šalvěj, vřesovec, chryzantéma, astra, tulipán, mateřídouška, rozchodník
- modré a fialové: nestařec, jiřinka, krokus, okrasný česnek, plamenka, plamének
- bílé: pelargonie, nestařec, zvonky, petúnie, sporýš
- zelený balkon: okrasné trávy, pryšec, žlutozeleně panašované břečťany do stínu
- žluté a oranžové: begónie, mahónie
- červené a růžové: begónie, vřes, hortenzie, pivoňka, bergénie, srdcovka
- modré a fialové: lobelka, sasanka, fuchsie, hosta, hortenzie, zvonky
- bílé: bakopa, zvonky, sasanka, lobelka, netýkavka, srdcovka
- zelený balkon: hosta, břečťan, kapradiny (dobře se kombinují s jednobarevně kvetoucími druhy)
FOTO: SHUTTERSTOCK A THINKSTOCK
Zakládáme zahradu – Terasy a balkony
Uložit
Uložit