Založte si zahradu svépomocí
Zima nám neumožňuje realizovat se v zahradě tolik jako na jaře či v létě. Je však ideální pro plánování změn, případně pro promyšlení koncepce úplně nové zahrady. Pokud jste se rozhodli vybudovat zelenou oázu sami úplně od začátku, měli byste se při jejím zakládání držet několika důležitých pravidel. Díky nim se nebudete muset za své dílo stydět ani před odborníkem.
Zahradu si můžete dát vytvořit na klíč – s tímto řešením budete mít pravděpodobně nejméně starostí i námahy, určitě však bude ze všech nejdražší a výsledek nebude nést pečeť vaší osobní snahy. Přitažlivou zahradu, která bude rok od roku krásnější, si však můžete vybudovat i svépomocí. Bez větších problémů to zřejmě zvládnete hlavně v případě, že váš pozemek patří mezi ty menší. Důležité je jen dodržet u toho několik základních pravidel. Začátečníkům však doporučuji ponechat stavební práce – vybudování chodníků, dlážděných ploch a jezírek – či instalaci osvětlení na odborné firmě. Díky jejím zkušenostem se můžete vyhnout problémům, kterým byste sami zřejmě předejít nedokázali.
První krok – základní koncepce
Chcete-li se sami pustit do zakládání zahrady, určitě byste měli začít studiem odborné literatury či hledáním informací na internetu. Nejdůležitější je společně se všemi členy rodiny novou zahradu dobře promyslet. Potřebné je zohlednit například to, jak ji chcete využívat – jinak by totiž měl vypadat prostor určený pro starší manželský pár, jinak pro rodinu s dětmi, případně i se psem. Rozmyslete si, jestli bude vaše zahrada jen okrasná, anebo také užitková, zda bude sloužit jako místo pro hry a sport, nebo spíše na oslavy a setkání s přáteli, případně jako prostor pro reprezentaci či exteriérové pracoviště. Dnes je trendem budovat účelné a z hlediska péče co nejméně náročné zahrady, které jsou zároveň jakýmsi rozšířením obytného prostoru. V takovém exteriéru se odpočívá, vaří, koupe, relaxuje a někdy také pracuje. V kurzu jsou rovněž zahrady, které pomáhají eliminovat stres, a dokonce léčí. Umožňuje to precizní výběr rostlin (například aromatických) a barev – proti stresu spolehlivě účinkují různé odstíny zelené, harmonicky působí i sladěná pastelová barevnost.
K počátečním úvahám by měl patřit také výběr určitého stylu zahrady – ten by měl ladit jak s domem, tak i s okolním prostředím. Měli byste se ho potom držet při každém dalším kroku. Při návrhu musíte zohlednit i rozměry zahrady, svahovitost terénu a to, zda má být spíše otevřená svému okolí, anebo naopak ukrytá. Na tom všem závisí nejen celkové rozvržení prostoru, ale také výběr materiálů a rostlin.
Druhý krok – dobrý plán
Pro začátek byste se měli rozhodnout, co a kde chcete v zahradě mít – jak velký bude trávník (rozhodně by měl být ve střední části zahrady), kudy povedou chodníčky, kde bude vydlážděná plocha, jestli bude součástí zahrady i dětský koutek, altán nebo zahradní domek, případně malé grilovací centrum a podobně. Samozřejmě musíte také určit, kde budou květinové záhony či dřeviny. Naplánovat byste si měli i umístění případného jezírka (trendová jsou například jezírka na koupání), vřesoviště, skalky nebo užitkové zahrady. Pokud je váš pozemek na svahu, můžete toho využít k vytvoření originální kompozice – například pomocí opěrných zídek a teras, přirozeně tu budou působit i skalky. Ačkoliv počáteční investice budou v tomto případě zřejmě vyšší, členitý terén může být pro hotovou zahradu velkou předností. Velmi důležité je promyslet si barevnost celého prostoru – od kvetoucích rostlin až po doplňky. I ta totiž přispěje k celkovému dojmu z budoucí zahrady. Při tom všem byste měli myslet rovněž na to, jak bude zahrada vypadat za několik let – například když vyrostou stromy.
Dalším krokem je nakreslit všechno v měřítku na papír a vytvořit si nákupní seznam. S tím byste se měli vypravit do zahradních center brzy na jaře, kdy jsou nejlépe zásobená. Už při takovém plánování je dobré stanovit si finanční limit – obecně například platí, že větší exempláře rostlin jsou dražší než menší. A potom si už jen musíte vyhrnout rukávy a pustit se do práce, protože jaro je k realizaci zahrady tím nejvhodnějším obdobím.
Pro věčné nestíhače
Při přemýšlení o nové zahradě je důležité uvědomit si, kolik času jí budete moci věnovat. Nemá smysl mít všechno a nemít na to čas. Právě proto je tak důležité rozhodnutí, jestli má být vaše budoucí zahrada spíše reprezentativní a symetrická, anebo naopak přírodní a volná. Té první totiž budete muset věnovat mnohem více času, protože dobře bude vypadat, jen když bude dokonale upravená. Přírodně působící zahradě snáze odpustíte nějakou tu nedokonalost. Ba možná právě díky ní bude působit ještě přirozeněji či tajemněji.
Pokud jde o náročnost na čas, hodně pozornosti potřebují například skalky, naopak méně jí potřebují vřesoviště. Čas zabere i pečování o jezírka a umělé potoky, ale také o květinové (hlavně letničkové) a zeleninové záhony. Nejméně náročné na pravidelnou údržbu jsou výsadby vždyzelených keřů a jehličnanů (hlavně miniaturních druhů a kultivarů), mnoho ji nevyžadují ani záhony bylinek, suchomilných trvalek a okrasných trav. Naopak poměrně hodně pozornosti si nárokují růže a také tvarované živé ploty, u kterých je potřebný pravidelný řez. Ani trávník vás nemusí příliš obírat o čas. Samozřejmě jen pokud nemáte ambici vypiplat ho pravidelným sekáním, přihnojováním a provzdušňováním k anglické dokonalosti. Podstatně méně práce je kolem míst, která necháte porůst půdu pokrývajícími dřevinami a trvalkami.
Kritéria výběru
Při výběru rostlin nezapomeňte, že základním kritériem by měly být podmínky, které vaše zahrada nabízí. Je velkou chybou koupit něco jen pro krásné květy nebo dobrou cenu. Všímejte si oslunění, vlhkosti půdy i toho, zda je vaše zahrada vystavena větru. Na větrná místa musíte vybírat zeleň, které vítr nepřekáží – například okrasné trávy, z jehličnanů túje a tisy (fungují jako větrolamy), z listnáčů cesmíny, kdoulovec či okrasné třešně. Rozhodovat byste se měli i s ohledem na styl, který jste si pro zahradu zvolili – například do asijsky laděné kompozice se hodí bambusy a azalky, určitě sem však nepatří bylinkové záhony či růže. Držte se svého seznamu a nenechte se nabídkou v zahradnictví svést z vytyčené cesty.
Nejvíce možností k založení atraktivní zahrady poskytují slunečná, ale ne příliš suchá místa – bude na nich nádherně kvést velké množství trvalek i letniček, vydaří se bylinky a zelenina, výborně tam porostou i růže a v jezírkách na slunečném místě krásně pokvetou lekníny. Na slunečných místech jsou nejkrásnější porosty vřesů, vřesovců, skupinky okrasných trav a v plné kráse se tu ukážou i skalničky a skupinky cibulovin. Také trávníku vyhovuje slunce nebo polostín, na slunné až polostinné místo je dobré situovat i odpočívadla a pískoviště či prolézačky pro děti.
Problematický stín?
I když nejširší nabídka rostlin bývá určená pro slunná stanoviště, také na místech, která jsou obecně považována za problematická, tedy ve stínu a polostínu, bude prosperovat mnoho krásných trvalek – bohyšky (Hosta), čechravy (Astilbe chinensis), kakosty (Geranium macrorrhizum), zvonky (Campanula latifolia), náprstníky (Digitalis purpurea), čemeřice (Helleborus foetidus), sasanky (Anemone hupehensis), badany (Bergenia cordifolia) či různé kapraďorosty nebo efektní okrasné trávy – ostřice (Carex). Z dřevin se tu bude výborně dařit rododendronům a azalkám, cesmínám (Ilex aquifolium), mnoha jehličnanům (například tisu), bobkovišním (Prunus laurocerassus), japonským javorům (Acer palmatum), lýkovci a podobně. Při výběru si všímejte také požadavku na vlhkost půdy. Ve stínu se totiž může pod mělce kořenícími dřevinami (smrk, javor, ořech, bříza, vrba či borovice) vyskytnout i sušší půda, která mnoha rostlinám nebude vyhovovat. Nepřekáží však například kakostům či bohyškám, ani kontryhelu (Alchemilla mollis) a škornici (Epimedium), z dřevin zimostrázu, skalníkům ani půdokryvnému tlustonitníku (Pachysandra terminalis) nebo břečťanu. Do stínu a polostínu se rozhodně nehodí jezírko, vřesoviště ani skalka, zapomeňte také na bylinkové záhony. Ani trávník se vám tu nepodaří vypěstovat tak pěkný. Popřemýšlejte proto, zda by ho nemohli alespoň na části plochy nahradit půdokryvné trvalky a dřeviny (břečťan, barvínek, skalník).
Kompozice zajímavá po celý rok
Kostru výsadby ve většině zahrad tvoří dřeviny. Při jejich výběru v prvé řadě vycházejte z velikosti zahrady. Pozorně si proto prostudujte, do jaké výšky a šířky daný druh dorůstá. Do menší zahrady zvolte méně druhů a spíše kompaktně a pomalu rostoucí, je přitom dobré upřednostnit stromy s celistvou kulovitou korunou, například katalpu (Catalpa bignonioides ,Nana‘), případně miniaturní jehličnany. Větší zahrady poskytují příležitost pro výsadbu větších stromů, ovšem vždy pamatujte na to, že strom vynikne jen tehdy, bude-li mít kolem sebe dostatek místa.
Rostliny se snažte vybírat tak, aby v zahradě vždy něco kvetlo nebo bylo zajímavého – na jaře kvetoucí keře, v létě růže a keře s květy, které lákají motýly (například komule), na podzim zase druhy s atraktivně zbarvenými listy či nápadnými plody. Nezapomeňte ani na to, že zahrada by měla být přitažlivá i v zimě, proto by v ní neměly chybět ani vždyzelené dřeviny – jehličnany a listnáče, samozřejmě v rozumném poměru, doplněné trvalkami, okrasnými trávami či opadavými keři.
Při komponování záhonů vybírejte do pozadí vyšší druhy, nižší by měly být v popředí. Vždy přitom počítejte alespoň se třemi kusy od jednoho druhu. Do záhonů začleňte i růže na kmínku nebo jiné v létě kvetoucí keře, například ibišek – právě ony záhony opravdu zatraktivní. Vyplatí se je ozdobit i cibulovinami – na jaře tu mohou kvést tulipány, v létě lilie či okrasný česnek.
Vznikající zahradu můžete doplnit i výsadbami v nádobách, které prostor zajímavě oživí, a navíc je lze přenášet. Nebojte se ani porostlých fasád (určitě mají více pozitiv než negativ) či popínavých rostlin na dalších místech – například u pergol, odpočívadel nebo zdí. Zahrada bude díky nim útulnější.
TEXT a FOTO: Daniel Košťál
ZDROJ: HOME