Zelená lékárna
V poslední době se lidé opět vracejí k přírodě a ke zdravé výživě a nezřídka je k tomu vedou i zdravotní potíže. Říká se totiž, že mezi rostlinami se najde na všechny neduhy lék. Co […]
V poslední době se lidé opět vracejí k přírodě a ke zdravé výživě a nezřídka je k tomu vedou i zdravotní potíže. Říká se totiž, že mezi rostlinami se najde na všechny neduhy lék. Co si tedy na zahradu při konkrétních obtížích vysadit?
Revmatické bolesti
Revmatikům poskytují úlevu zvláště rostliny, které při vnitřním užití odvodňují organismus a při vnějším uvolňují bolesti pomocí obkladů, masáží a koupelí.
- Rybíz černý – plody černého rybízu obsahují mnoho vitaminů, minerálů a dalších prospěšných látek a patří mj. mezi nejlepší antirevmatické přírodní prostředky. Revmatici by proto černý rybíz měli konzumovat co nejčastěji, ať už jako kompot, čerstvou šťávu nebo čaj ze sušených plodů či listů.
- Další rostliny: jalovec obecný, kopřiva dvoudomá, řebříček obecný.
Ženské potíže
Předcházet tzv. ženským problémům je možné především zdravým stravováním a životosprávou. Účinně pomáhat mohou ženám ale i některé osvědčené bylinky.
- Kontryhel žlutozelený – tato rostlina posiluje dělohu, čímž zvyšuje pravděpodobnost početí a snižuje riziko potratu. Zastavuje ženské krvácení, prospívá při menstruačních problémech, výtoku, zánětu vaječníků a v přechodu. Utišuje bolesti hlavy, pomáhá k dobrému spánku a čistí krev. Čaj z kontryhele lze pít i preventivně – jde o neškodné sedativum.
- Další rostliny: heřmánek pravý, mateřídouška obecná, prvosenka jarní.
Na nervy
K udržení dobré psychické pohody a chutě do života lze použít i některé rostliny, které vás bez vedlejších účinků zbaví bolestí a přivodí klidný spánek nebo dobrou náladu.
- Rozmarýn lékařský – rozmarýna obsahuje éterické oleje, které pozitivně stimulují mozek a udržují jeho bdělost. Mírní nervovou vyčerpanost, posiluje imunitní systém a navíc podporuje chuť k jídlu, trávení a dokáže pozvednout náladu. Koupel z odvaru rozmarýnu má nadto osvěžující účinky a dobře čistí i póry.
- Další rostliny: dobromysl obecná, levandule úzkolistá, maliník obecný.
Při nachlazení
Nemoci dýchacích orgánů patří k nejčastějším onemocněním. Bylinkový čaj, vitaminy, koupel, inhalace a teplá postel dokážou mnohdy více než jiné medikamenty.
- Lípa malolistá a velkolistá – lipový čaj patří mezi nejpopulárnější rostlinné léky. Vyvolává pocení, snižuje horečku a léčí průdušky a k tomu ještě ředí krev, čímž působí preventivně proti angině pectoris, infarktu a zánětu žil. Čaj je však třeba pít dlouhodobě, protože se jeho účinky projeví až po delší době.
- Další rostliny: bez černý, jitrocel kopinatý, růže šípková.
Ledviny a močové cesty
Ledviny filtrují tělesné tekutiny a prostřednictvím močových orgánů vylučují škodliviny z organismu. Podpořit je můžete použitím vhodných potravin nebo bylinek.
- Petržel zahradní – málokdo ví, že petrželka je také výborný lék. Zásluhou močopudnosti, vysokému obsahu prospěšných látek a příznivého vlivu na trávicí ústrojí bývá proto součástí mnoha receptur k odvodnění organismu. Pomáhá i při močových kamenech, bolestech ledvin a zánětech prostaty.
- Další rostliny: brusinka pravá, přeslička rolní, kopřiva dvoudomá.
Dobré trávení
Mnoho lidí zapomíná na pravidelné a zdravé jídlo. Aby ale mohlo jejich tělo dobře a dlouhodobě fungovat, potřebuje si občas odpočinout, a to pomocí očistných kúr a látek podporujících trávení.
- Kopr vonný – příjemná aromatická chuť učinila z kopru jedno z nejpoužívanějších koření. Kopr ale navíc vydatně povzbuzuje činnost žaludku a střev, což se pozitivně odráží na celém organismu. Je také osvědčeným prostředkem proti plynatosti, zlepšuje trávení a pomáhá při střevních kolikách.
- Další rostliny: anýz vonný, saturejka zahradní, pelyněk pravý.
FOTO: SHUTTERSTOCK
Zelená lékárna
Uložit