Zeleninový okrasný záhon
Mnoho lidí vnímá zeleninu jako užitkovou a květiny jako okrasné. Zeleninu můžete ovšem pěstovat nejen pro užitek, ale i pro její zdobnost. Tradiční zeleninové záhony jsou založené na řádcích, snadném přístupu a údržbě, pravidelném střídání […]
Mnoho lidí vnímá zeleninu jako užitkovou a květiny jako okrasné. Zeleninu můžete ovšem pěstovat nejen pro užitek, ale i pro její zdobnost.
Tradiční zeleninové záhony jsou založené na řádcích, snadném přístupu a údržbě, pravidelném střídání plodin, maximální produktivitě a minimálním výskytu chorob a škůdců. Pokud je pro vás zásobování kuchyně ze zahrady nutností, není vyhnutí. Pěstujete-li ale zeleninu spíš jako případné přilepšení, můžete vytvořit záhony pestrých barev, tvarů a textur z většího počtu druhů a odrůd, byť v menším množství. Poradíme vám, jak na to.
Výrazné barvy
Kromě užitku můžete zeleninu pěstovat i pro její barevné zbarvení. Zelenou barvu dodá záhonu salát, okurka a štěrbák, žlutou třeba paprika, která může být i červená, stejně jako rajčata zase žlutá. Červenou až nafialovělou barvou poslouží červená řepa, červená cibule nebo některé listové saláty. Kontrast červené a zelené barvy vytvoří mangold nebo řepa, krásně vypadají i fialové či žluté lusky fazolů a jemně fialové hlávky zelí. Výrazně oranžovou barvou zapůsobí dýně. Kromě plodů vnesou do výsadby další barvy a odstíny i květy některých plodin.
Atraktivní tvary
Mnoho zelenin má zajímavý vzhled. Dominantu s dekorativními listy a pěkně tvarovanými květními úbory vytvoří na záhonu například artyčok. Výškový rozměr dodá do výsadby také stojan popnutý šarlatovým fazolem nebo tykví a okraj záhonu ozdobí pažitka s petrželkou. Špičaté a úzké listy pažitky a pórku mohou kontrastovat s oblými listy salátu nebo zpeřenou natí mrkve a pohled na záhon osvěží i růžičková kapusta.
Doplňující textury
Různé barvy a tvary zeleninových listů ještě podtrhne jejich textura. Například zelná hlávka se zkrabacenými listy vypadá výrazněji vedle vlající nati fenyklu nebo chřestu. Na podobné kombinace myslete ale už při přípravě osazovacího plánu. Po sklizni můžete některé kusy zeleniny ponechat na záhonu. Třeba vysoká uschlá kukuřice a její šustící listy vnesou do zimní zahrady trochu pohybu a života.
Zelenina jako letničky
Většina zelenin se pěstuje jednu sezonu. A protože některé druhy jsou atraktivní zejména ve fázi květu a plodu, nechte pár rostlin vykvést, abyste se z nich mohli těšit co nejdéle stejně jako z okrasných letniček. Pěkná jsou třeba kulovitá květenství cibule a česneku. Vytrvalé druhy, například rebarboru nebo chřest, můžete také využít jako trvalé prvky záhonu a mezi ně vysazovat jednoleté plodiny, jejichž barvy a tvary se budou neustále obměňovat.
V okrasné výsadbě
Stále oblíbenější je také vysazovat jednoletou zeleninu do okrasných trvalkových záhonů. Jasně zelenou zeleninu tak můžete umístit vedle zářivě kvetoucích trvalek. Je však třeba myslet na výšku rostlin a menší druhy vysazovat spíš k okraji záhonu. Podmínkou je i dostatečná úrodnost půdy, kterou ale snadno zajistíte její přípravou a pravidelným hnojením.
Francouzský vynález
Francouze přivedl cit pro jídlo a estetiku dokonce k vytvoření okrasného zeleninového záhonu zvaného potager, který se cíleně zaměřuje i na vizuální stránku pěstování. Jednoduché formální záhony, často i vyvýšené, rozdělené cestičkami tak oživují plodiny pěstované pro užitkové i zdobné vlastnosti. Po hlavních cestičkách lze projet s kolečkem, ostatní spolu s nášlapnými kameny umožňují přístup do záhonů, údržbu a sklizeň. Při osazování takového záhonu určitě zohledněte konečný vzrůst zeleniny. Z vyšších rostlin vytvořte střed záhonu, nižší druhy použijte jako lem pro středovou skupinu. Popínavé druhy vinoucí se po různých stojanech nebo tyčkách dodají záhonu výšku a zahrada může být doplněná i nádobami se zeleninou. Při sklizni na potageru zachovávejte pravidelnost. Rostliny otrhávejte rovnoměrně ze všech stran, od středu k okrajům nebo vytrhávejte každou druhou rostlinu. Výsadba pak bude vypadat vyrovnaněji.
FOTO: THINKSTOCK A SHUTTERSTOCK