Zpracujte ovoce zajímavě
Džemů, kompotů a ovocných salátů sice nikdy není dost, ale když se poštěstí bohatá sklizeň, může se ve vás probudit chuť experimentovat. Čím si tedy zpracování úrody ozvláštnit, aby vás těšila dvojnásob? 1. SYROVÝ DORT […]
Džemů, kompotů a ovocných salátů sice nikdy není dost, ale když se poštěstí bohatá sklizeň, může se ve vás probudit chuť experimentovat. Čím si tedy zpracování úrody ozvláštnit, aby vás těšila dvojnásob?
1. SYROVÝ DORT
Takzvané raw dorty, které se mlsají zasyrova, vás mohou inspirovat k přípravě krému, u kterého nikdo neuhodne, že pochází z ořechů: připomíná totiž náplň cheesecaku. Chcete recept? Na dva hrnky jahod či borůvek připadne jeden hrnek kešu, jeden hrnek kokosového oleje a půl hrnku agávového sirupu. Přidejte šťávu z citronu, lžičku vanilky a vše mixujte, dokud olej nepřestane plavat na povrchu a nespojí se se zbytkem ingrediencí. Přes noc vychlaďte v lednici a ráno dozdobte.
2. VITAMINOVÉ RULIČKY
Seznam ingrediencí na tuto pochutinu nebude nijak dlouhý: vystačíte si se zralým ovocem, které můžete libovolně nakombinovat podle toho, zda si přejete ruličky kyselejší nebo sladší. Dochutit je můžete i trochou medu či bezinkové šťávy. A postup? Ovoce rozmixujete na jemné pyré, vylijete ho na pečicí papír či silikonovou podložku (vrstva by neměla být silnější než tři až čtyři milimetry) a šup s ovocem do sušičky či trouby. Sušte ideálně při teplotě 40–45 °C, aby se nezničily vitaminy. Až půjdou ovocné plátky stáhnout z podložky, ještě teplé je nakrájejte na menší kusy či srolujte do ruliček. Skladujte v dobře utěsněné nádobě.
3. ZAVAŘENINA PRO DOSPĚLÉ
Plánujeteli rozdávat domácí džemy a marmelády jako dárek, můžete připravit i jednu speciální variantu pro plnoleté strávníky: zavařeninu vylepšenou alkoholem. Chuť hrušek zajímavě doplní whisky, jahody se hezky spojí s vodkou, k broskvím či meruňkám pasuje tmavý rum… Meze se ale nekladou ani vaší vlastní kreativitě. Lihovina (řádově jde o dvě až tři lžíce na kilogram ovoce) se do zavařeniny přimíchává ve fázi, kdy v hrnci už bublá změklé ovoce. Alkohol přilévejte do hrnce raději po lžících, ať vám celá směs bouřlivě nevzkypí. Poté nechte zavařeninu s alkoholem krátce projít varem a pokračujte v tradičním rozlévání do sklenic a sterilování.
4. MRAŽENÉ BOBULE
Rozměry: spodní průměr zvonu 15 cm, výška zvonu 18,5 cm, celková výška 37 cm. Barva: bílá, světle fialová, vínově červená, hráškově zelená. Materiál: plast, nerez. Potřebujete motivovat sebe nebo své bližní k poctivému dodržování pitného režimu? Dáváte před nanuky přednost zdravému a nízkokalorickému osvěžení? Když do běžného tvořítka na led přidáte pevnější borůvky či maliny a zamrazíte je, z výsledných kostek vykouzlíte atraktivní letní nápoj, i kdybyste k nim přilili jen obyčejnou vodu. Mražené kostky s lesním ovocem využijete také do letních koktejlů, ledových čajů či domácích limonád. Až vás lesní ovoce omrzí, můžete zmrazit i čerstvé kousky broskví či vodního melounu.
5. PRSTENCOVÝ MOUČNÍK
Nemáte v horkých měsících chuť na klasickou třenou bábovku? Využijte cukrářskou formu na odlehčený prstencový dort. Milovníci želé mohou prakticky jen vyplnit formu čerstvým sezonním ovocem, zalít ji želatinou a po důkladném vystydnutí prstenec vyklopit. Hutnější moučník získáte, když ovocem a želatinou zaplníte formu do poloviny, a až vychladne, dovršíte zákusek ještě ztuženým krémem z mascarpone a rozmixovaných jahod či malin.
6. DOMÁCÍ KAPSIČKY
Ovocné přesnídávky, které na cestách rádi svačí batolata i dospělí, ze lžiček hromadně přesídlily do potravinových kapsiček, odkud se dají jednoduše vysát. Málokdo ale ví, že si takovou kapsičku můžete koupit i prázdnou – jako obal určený pro domácí plnění a opakované použití (seženete ji například pod názvem Papoo). Z přebytečné úrody tak můžete uvařit 100% ovocnou přesnídávku bez konzervantů a mít ji v kapsičce připravenou na spontánní výlet.
7. PEČENÝ ČAJ
Nachystejte si sterilizované sklenice, troubu předehřejte na 220 °C a do hlubší zapékací nádoby vložte maliny, nakrájené hrušky, jablka a další ovocné plody podle chuti. Aby pečený čaj chutnal jako od babičky, zasypejte vše cukrem (počítejte asi 600 gramů na kilo kyselejšího ovoce), pokapejte čerstvou šťávou z citronu a přidejte vhodné koření (skořici, badyán, hřebíček). Pečte půl hodiny pod alobalem, a kdykoli ovoce pustí šťávu, promíchejte. Poté dopékejte další čtvrthodinu bez zakrytí. Ještě horkou směs nalijte do sklenic, zavřete a otočte. Na jeden šálek čaje stačí tři až čtyři lžičky pečené směsi.
8. ASIJSKÉ ŽELÉ KOULE
Třebaže transparentní koule s ovocem vypadají velmi efektně, recept byste nejspíš uhodli sami: klíčovým pomocníkem zde opět bude tvořítko na led, ideálně s kulovitými mističkami (v Asii jsou želé koule natolik oblíbené, že se zde prodávají i speciální zavírací formy). V prvním kroku nalijete rozehřátou želatinu zhruba do třetiny nádobky, poté necháte vychladit. Doprostřed studeného želé umístíte kousek ovoce (pomoct si můžete jídelními hůlkami), želatinu opět rozehřejete a dolijete po okraj. Servírujete s párátky či na špejli jako špíz.
9. ZMRZLINOVÉ SENDVIČE
Z ovoce se dají vyrobit nejen sorbety a nanuky – pokud si pořídíte zmrzlinovač (nebo jste ochotni hmotu opakovaně vyndávat z mrazáku a promíchávat), můžete nabídku domácí gelaterie rozšířit ještě o smetanové příchutě. Dají se připravit jak z plnotučné či zakysané smetany, tak z kokosového mléka, které dodá zmrzlině exotičtější nádech. Ovoce můžete buď rozmixovat, čímž získáte i líbivé odstíny gelata, nebo použít vcelku. Ze dvou sušenek pak hravě složíte originální prázdninový sendvič.
Veronika Košťálková, foto Shutterstock