Zahradní nábytek

Když zavzpomínáme na léto, hned po dovolené u moře není ideálnější představy než posezení venku na letní terase s oblíbeným nápojem v ruce. Stejně krásné chvíle můžete strávit i na zahradě, když si v ní přizpůsobíte podmínky. Zahrada slouží jako místo, kde se pěstují různé druhy zeleniny, ovoce a ovocných stromů. Ak ale do zahrady doplníte zahradní nábytek, bude tento prostor sloužit i k odpočinku. Horké letní dny si budete moci vychutnat na čerstvém vzduchu, v blízkosti své rodiny, přátel a dobrého jídla.

Reklama
Jaké materiály se používají k výrobě zahradního nábytku?

Jaké materiály se používají k výrobě zahradního nábytku?

Zahradní nábytek se vyrábí z rozmanitých materiálů, přičemž se výrazně liší jejich kvalita, vlastnosti a vzhled. U bazénu se vyjímají lehátka na opalování, pod pergolou vyniká hliníkový nábytek a terase sluší dřevěný set. Nemůžeme popřít, že zahradní nábytek vtiskne venkovnímu prostoru punc elegance. V následujících řádcích se podíváme na výhody a nevýhody jednotlivých materiálů.

7 rad pro správný výběr zahradního nábytku

7 rad pro správný výběr zahradního nábytku

Přišel čas dlouhých večerů strávených na venkovních terasách a zahradách. Správnou letní pohodu si ale nelze užít bez dobrého zahradního nábytku. Jeho výběr však není vůbec tak jednoduchý jak se zdá. Proto přinášíme pár rad, jak se při nákupu zahradního nábytku vyvarovat budoucímu zklamání. Pryč s bílými židlemi z laciného plastu, sáhněte po kvalitě!

Lekce zahradního stylingu

Lekce zahradního stylingu

Zahradu netvoří jen zeleň a  živá příroda, ale i  různé materiály v  podobě dlažeb, nábytku či dekorací – jejich textury, tvary a  barvy se mohou s  rostlinami vzájemně doplňovat nebo naopak vytvářet zajímavé kontrasty. Precizním výběrem a  nápaditou kombinací lze navodit pocit harmonie, ale i  vyvolat dojem dynamiky či napětí.

Bezúdržbovou terasu, designový plot i záhradní nábytek

Bezúdržbovou terasu, designový plot i záhradní nábytek

Společnost WPC-WOODPLASTIC, s.r.o. největší prodejce a distributor teras z kompozitních materiálů WPC v České republice zve všechny 17. – 20. března 2011 na 5. mezinárodní veletrh zahradní architektury, nábytku a techniky FOR GARDEN 2011 v PVA Letňany. (Veletržní areál PVA Letňany, Hala č.1, Stánek č. 1C21). Sleva 10 % na materiál objednaný na veletrhu a také zboží z e-shopu potěší nové i stávající zákazníky.

Zahradní stoly a židle

zahradní nábytekCo se týče sezení ve vaší zahradě, máte více možností. Máte-li k dispozici větší prostor, rozhodněte se pro zahradní nábytek jako jsou sedací soupravy nebo jídelní stoly, kam budete moci usadit i početnější návštěvu. Takováto souprava obsahuje stůl, židličky či lehátka ve stejném stylu a vy si už nebudete muset dělat starosti s laděním nábytku.

V menším prostoru bude lepší, když nakoupíte zahradní nábytek individuálně. Pro běžné použití by mělo stačit pár venkovních židlí a jeden menší stůl. Chcete-li i na takovém prostoru uspořádat rodinné setkání, mohli byste zvolit skládací alternativu zahradního nábytku. Tak zajistíte dostatek míst pro větší oslavy a během běžného dne se nebudete muset bát o přeplněný prostor. Velké setkání pravděpodobně nebudete pořádat příliš často, proto by skládání a opětovné rozkládání nemělo dělat problém.

Výběr vhodného stolu

Jaký zahradní nábytek zvolíte, závisí i na tom, jak často plánujete prostor využívat a jakým způsobem. Pokud rádi venku večeříte nebo obědváte s přáteli či rodinou, vhodnější pro vás budou jídelní soupravy, na nichž bude stolování pohodlnější. Ale jestli vám jde spíše o odpočinek s nápojem v ruce, investujte do pohodlné sedací soupravy, houpacího křesla anebo lehátek. Jako stůl vám postačí menší a nižší stolek na odkládání nápojů a drobného občerstvení. Nejlepší možností však bude, když obě alternativy zkombinujete tak, abyste mohli prostor využívat co nejčastěji a k více účelům.

Jak se starat o zahradní nábytek

Na výrobu zahradního nábytku se používá větší množství materiálů. Některé z nich, jako například kov či plast, jsou na údržbu celkem nenáročné. Ale například dřevo či tropické dřeviny vyžadují o něco více pozornosti. Nejnepříznivějšími vlivy, s nímž se bude muset váš zahradní nábytek popasovat, je změna počasí, extrémní podmínky a nesprávné zacházení. K tomu, aby nám zahradní nábytek sloužil co nejdéle, se musíme naučit, jak se o něj správně starat.

Zahradní nábytek ze dřeva

zahradni nabytekVýhodou dřevěného zahradního nábytku je, že při vysokých teplotách nebude tak horký jako plastový nábytek. Existují levnější i dražší varianty, ale když se rozhodnete investovat do vašeho zahradního nábytku, zvolte masiv. Je kvalitnější, ale i o něj se musíte příkladně starat, aby vám mohl sloužit po dlouhá léta.

Zahradní nábytek z měkčího dřeva je nutné ještě před prvním použitím ošetřit přípravkem proti plísním a přípravkem, který ho chrání před nepříznivými povětrnostními vlivy.

Zahradní nábytek z tropických dřevin

Zahradní nábytek z tropických dřevin, kam patří například teak, musíte při poškození přetřít houbičkou a ošetřit mořidlem či olejem. Podobně to platí i u dřeva, kdy je nutné si opatřit mořidlo na smrkové borovicové dřevo, anebo olej.

Ratanový nábytek

zahradní nábytekRatanový zahradní nábytek je nenáročný na údržbu. Při zašpinění či umaštění stačí k utření použít vlhký hadřík, při větším znečištění sáhněte po čisticích prostředcích nebo mýdle. Na ochranu svého nábytku použijte v zimě ochrannou plachtu z nepromokavého polyesteru, která je vhodná k celoroční ochraně.