Bílé zboží

Každá domácnost se bez bílého zboží neobejde, dnešní moderní doba nepřeje dostatku času, a proto je bílé zboží každodenním pomocníkem jak v malé či velké domácnosti. Bílé zboží je pro každého synonymem bílých domácích spotřebičů. Moderní trendy těmto spotřebičů už neurčují jen klasickou bílou barvu. Ať už jde o chladničky, mrazáky či pračky jsou k dostání v různých barevných provedeních. Spotřebič by měl být funkčním, úsporným, ale také designovým prvkem každého bytu
Nejjednodušší způsob, jak vyčistit myčku (VIDEO)
Bílá technika

Nejjednodušší způsob, jak vyčistit myčku (VIDEO)

Není nic nepříjemnějšího, než když vám páchne nádobí, a zjistíte, že je to kvůli myčce. Pokud ji pravidelně čistíte, neměl by takový problém nastat. Čištění je nejednou časově náročné, přípravky proti kameni a mastnotě nejsou nejlevnější, a tak problém mnozí oddalují. Existuje však levný a účinný způsob, který vám navíc nezabere ani mnoho času.

Co a kdy je třeba v domácnosti určitě vyměnit?
Bílá technika

Co a kdy je třeba v domácnosti určitě vyměnit?

Každá domácnost vyžaduje údržbu a péči – bez ohledu na to, zda bydlíte v domě, nebo v bytě. Pokud pravidelně vyměňujete vnitřní a venkovní prvky a zařízení, zlepšujete funkčnost, ale i bezpečnost obydlí. Víte, které věci v domácnosti je třeba vyměnit a po jaké době?

Víte, jak správně uložit nádobí do myčky? I vy opakujete tyto chyby?
Bílá technika

Víte, jak správně uložit nádobí do myčky? I vy opakujete tyto chyby?

Také jste se setkali s tím, že každý člen rodiny či spolubydlící má jiný způsob ukládání špinavého nádobí do myčky? Všichni si samozřejmě myslíme, že právě náš způsob je ten nejlepší, a vznikají různé zbytečné dohady. Když si přečtete odborné rady, možná zjistíte, že ani ten váš způsob není úplně správný.

Moderní trouby: Dokonalé vaření a pečení
Bílá technika

Moderní trouby: Dokonalé vaření a pečení

Moderní trouby (kromě těch klasických) už vůbec nejsou jen na pečení. To, že v nich vaříte, je v posledních letech zcela běžné, ale jsou perfektní i na kynutí těsta, pečení chleba, přípravu knedlíků či na sterilizaci nádobí. No kdo by takovou troubu nechtěl?

Třípokojový byt, o jakém sní nejedna rodina
Bílá jídelní židle

Třípokojový byt, o jakém sní nejedna rodina

Třípokojové byty jsou velmi oblíbené a nejčastěji poptávané mladými rodinami. Je třeba mít přece obývák, ložnici i dětský pokoj. Nebo obývák, pracovnu a ložnici. Nebo jakékoliv tři místnosti, po kterých toužíte a které vyhovují vašemu životnímu stylu. Třípokojový byt není ani malý ani příliš velký, je tak akorát. Jak vypadají třípokojové byty ve Švédsku? Úplně jinak než u nás. Zveme vás na prohlídku běžného „třípokojáku“, jaký můžeme vidět v každém švédském městě.

Je to náhoda, že spotřebiče často doslouží po vypršení záruční doby?
Bílé zboží

Je to náhoda, že spotřebiče často doslouží po vypršení záruční doby?

Také se vám stalo, že jste si pořídili pračku, myčku nebo jiný domácí spotřebič a zanedlouho po vypršení záruční doby vám odešlo topné těleso, motor či dokonce celý spotřebič? Ve skutečnosti se o žádnou náhodu […]

Interiér za babku
Bílé zboží

Interiér za babku

V době ekonomické krize není „king“ ten, kdo nesmyslně vyhazuje peníze oknem. Nová situace nás donutila k nastavení jiných hodnot. Před přáteli se již nechlubíme okázalým luxusem, ale nadšeně jim vypravujeme o výhodné koupi sedačky, která jako by […]

Bílé zboží – druhy a typy

Pračky

Pračky ptří mezi bílé zboží, které můžeme rozdělit podle různých kritérií, dle plnění, na kapacitu praní, dle rozměrů nebo spotřeby, dle hluku dle maximálních otáček, druhu ovládání. Všechny moderní pračky mají programy pro různé druhy prádla např. bavlnu, syntetiku, jemné prádlo, vlnu, ruční praní, hedvábí, lůžkoviny, máchání, vypouštění, odstředění, tmavé prádlo, záclony, outdoor. Dalšími nezbytnými kritérii jsou i nastavení teploty, nastavení odstředění, předpírky, odložení startu, extra máchání, délky programu, naplnění bubnu, dětské pojistky, zvukové signalizace.

Běžný doplňkem pro toto bíle zboží je ochrana proti přetečení nebo kontrola vyvažování náplně bubnu, automatický dávkovač prášku nebo vody. Moderní pračky mohou být vybaveny invertor motorem, který je vylepšení klasického motoru uhlíky. Invertor motor je přímo řízený a nepoužívá uhlíky (klasický motor používá uhlíky k přenosu elektřinu na rotor, kdy dochází ke značným třecím silám a jiskření) a navíc u něj dochází k plynulé přímé regulaci. Dosahuje se tím menší spotřeby energie a je prakticky nehlučný. Mohou být vybaveny i systémem ochrany barev tzv. 6. smysl, praní je odlišeno podle barvy bez ohledu na druh materiálu.

bílé zboží

Pračky s horním plněním

Hodí se do menších prostor a ocení je i početnější rodina, protože jsou schopny pojmout i 6 kilogramů prádla. Bývají opatřeny automatickým nastavením bubnu do horní pozice pro otevření na konci programu. Maximální otáčky do 1200 otáček za minutu, spotřeba vody okolo 9 200 litrů za rok. Rozměry 90 x 40 x 60 cm.

Pračky se spodním plněním

Klasické boční plnění pračky prádlem je vhodné do větších prostor, kde nemusíme řešit směr otáčení dvířek od pračky. Maximální otáčky do 1200 otáček za minutu, spotřeba vody okolo 35 litrů za cyklus. Výška je okolo 85 x 60 x 42 cm.

Vestavné pračky

Jsou typické pro umístění do kuchyňských linek, pokud není v koupelně dostatek místa. Jsou vybaveny jen bočním plněním.

Sušičky

Sušičky i pořizuje stále více domácností, neboť nám z bytu zmizí sušáky se stále mokrým prádlem. Pro ušetření místa lez sušičku umístit přímo na pračku. Jsou určeny k sušení různých materiálů od vlny, bavlny či hedvábí nebo krajky. Bývají vybaveny snímačem vlhkosti, který určuje optimální spotřebu energie při sušení. Mohou sušit i různé typy materiálu dohromady. Programy je možno nastavit i proti pomačkání. Displeje jsou vybaveny nastavením programu, času sušení, odložením staru, dětské pojistky, zpětného chodu bubnu. Dokážou pojmout okolo 7kg prádla.

Kondenzační sušičky

Jsou více úsporné až 35 % oproti klasickým sušičkám a mají spodní plnění.

Bubnové sušičky

Jsou klasické sušičky s horním plněním.

Pračky se sušičkou

Jsou určeny pro domácnosti, které nemají mnoho prostoru. Mohou být i v provedení vestavném.

Myčky

Jsou nedílnou součást domácností, protože se nám postarají o špinavé nádobí. Jsou vybaveny různými pracími programy od předmytí, eco mytí až po mytí silně zaschlého nádobí. Mohou být vybaveny systémy proti zabránění uniku vody nebo její výměny, šetrného mytí skla, technikou střídavého mytí pro úsporu vody. Vnitřní vybavení je rozdílné podle množství sad nádobí standardně od 6 do 14 sad. Vybaveny jsou taktéž ukazateli zbytkového času v minutách, nedostatku soli nebo leštidla. Samozřejmostí jsou různé typy filtrů.

Stolní myčky

Tyto myčky mohou být umístěny jako prodloužená část kuchyňské linky.

Vestavěné myčky

Jsou výhodné pro umístění v kuchyňské lince, pokud kuchyně nemá dostatek prostoru.

Volně stojící myčky

Mohou být umístěny volně v prostoru, hodí se pro vetší obytné plochy,

Mezi bílé zboží patří taky mikrovlnné trouby

bílé zboží - mikrovlnná troubaŠetří čas a peníze při úpravě pokrmů. Mohou být vybaveny grilem, s různými objemy od 13 do 40 litrů, stupni výkonů od 90 do 800 W, nastavením druhu pokrmu, systémem rozmrazování, časovačem, minutkou, ukazatelem doby přípravy a denního času, akustickou signalizací, dětskou pojistkou nebo bezpečnostní zámkem proti nežádoucímu otevření.

Vestavěné mikrovlnné trouby

Hodí se do kuchyně, kde se šetří místem.

Volně stojící mikrovlnné trouby

Nejsou omezeny svou velikostí a dají se umístit kdekoliv v kuchyni.

Sporáky

bílé zboží v kuchyniBílé zboží – sporáky jsou nedílnou součástí kuchyně při přípravě pokrmů, Mhou být volně stojící, které se hodí do velkých kuchyní nebo řešeny jako vestavba do kuchyňské linky.

Elektrické sporáky

Jejich využití je v každé domácnosti, neboť není potřeba přípojka plynu. Mohou být vybaveny různými druhy varných desek od sklokeramické po indukční a druhů troub od klasické po horkovzdušnou. Mohou být vybaveny systémem grilování, dobou pečení či vaření, dětskou pojistkou. Můžeme péci více jídel najednou umístěných v různých úrovních nad sebou.

Kombinované sporáky

Jsou určeny pro byty s přípojkou na plyn, neboť jsou vybaveny plynovou deskou. Trouby si můžeme vybrat od klasické elektrické po horkovzdušnou vybavenou i grilem. Můžeme péci více jídel najednou umístěných v různých úrovních nad sebou.

Plynové sporáky

Jsou plně závislé na přípoje plynu. Deska je plynová se čtyřmi až šesti hořáky, taktéž trouba je na plyn. Jsou vybaveny systémem STOP GAS. U těchto typů je jasně dáno, který druh jídla patří do jaké úrovně.

Pečíci trouby

Jde o trouby samostatné, mohou být u vestavěné. Jsou vždy elektrické nebo horkovzdušné, mohou být vybaveny grilem, časovačem, samočisticím systémem. Můžeme péci více jídel najednou umístěných v různých úrovních nad sebou.

Chladničky

moderní bílé zboží Jsou pro uchování potravin, mohou být variabilní podle objemu a množstvím uloženého prostoru potravin různých rozměrů přihrádek, zásuvek a polic. Jsou opatřeny systémem alarmu otevřených dveří, dětskou pojistkou, Antibakteriální ochranou dveřního těsnění, která brání růstu plísní a tím brání deformaci těsnění, systémem optimální úrovně vlhkosti pro zeleninu a ovoce.

Mrazáky

Uchovávají potravinám delší trvanlivost, mohou mít různé rozměry, mechanické nebo elektronické řízení tepoty, různé možnosti zmrazení od normálního po rychlé, různé možnosti rozmrazováním.

Šuplíkové mrazáky

Můžeme si vybírat od různých objemů a vnitřního uspořádání. Přístup je ke zmraženým potravinám z boku. Charakteristikou jsou šuplíky, které se dají rozdělit podle druhu zmraženého jídla.

Truhlicové mrazáky

Charakteristikou je horní přístup k mraženým potravinám, které jsou chovávány v koších. Výhodou může být uzamykatelnost horního víka, vyrovnávací ventil, který nám řeší podtlak ke snadnému otevření. Nezbytností je osvětlení, z tohoto důvodu může být mrazák umístěn prakticky kdekoliv. Možnost odmrazení odtokovým otvorem.

Kombinované chladničky

Jde o kombinaci chladničky a mrazáku v jednom přístroji.

Klasické chladničky s mrazákem

Chladnička bývá umístěna různě pod i nad mrazákem. Mohou být vestavené ale i samostatně stojící, které se hodí do větších prostornějších kuchyní a liší se různým objemem ledničky a mrazáku. Bývají vybaveny systémem různých odkládacích ploch a zásobníků. Mrazák bývá vybaven různými přihrádky. Mohou být vybaveny systémem alarmu dveří a dětskou pojistkou.

Americké chladničky

Vyznačují se velkým rozměrem, proto jsou vhodné do velkých kuchyni, jsou opatřeny dvěma protilehlými dvířky, jedny jsou ke chladničce druhé k mrazáku. Výrobník ledu s možností drtič ledu je zabudovaný přímo ve dveřích, dávkovač vody a ledu je ovládán pouhým stisknutím tlačítka. Samozřejmostí je u tohoto typu integrovaný filtr vody.

Odsávače par

Také nazývané digestoře se neobejdou v žádné kuchyni, neboť odsátí par svaření či pečení je velni důležité. Mohou být různých výkonů a designů. Obecně platí pravidlo čím větší kuchyně tím výkonnější digestoř.

Klasické odsavače

Hodí se do klasických kuchyní panelákového typu.  Vyrábějí se i vestavné. Mohou být opatřeny několika stupni odsávání, světelnou signalizací osvětlením.  Různé typy odtahu boční, horní, pravý nebo levý. Nezbytné jsou různé typy druhy filtrů. Jejich velikost je standardní 60 cm.

Komínové odsavače

Komínové odsavače patří mezi bílé zboží, které je vhodné do domů, neboť odsávání je vedeno do komína a je předpoklad většího prostoru. Mohou být vybaveny tukovým filtrem, který se musí jednou za měsíc vyčistit. Jsou mnohem výkonnější než klasické odsavače, komínové mají výkon průměrně okolo 200 -400 m³ /hod.

Varné desky

Elektrické varné desky

Jsou v různých provedeních sklokeramické nebo indukční, které ovšem vyžadují speciální nádobí, které vodí magnetické pole. Opatřeny jsou ovládacími prvky s dotykovým ovládáním se snadným přístupem, dětskou pojistkou, podsvícené ukazatele, časovač, indikátor zbytkového tepla.

Plynové varné desky

Jsou závislé na přípojce plynu. Většinou jsou dodávány se čtyřmi až šesti hořáky a mohu být opatřeny masivní litinovou mřížkou, která poskytuje dostatečnou oporu pro nádobí. Regulované knoflíky jsou i opatřeny automatickým zapálením hořáku. Standardní je i pojistka proti úniku plynu.

Bílé zboží nám v moderní domácnosti šetří náš drahocenný čas, který při využití šech pomocníku může vhodně vynaložit do svých volnočasových aktivit nebo odpočinku. Vhodná barva a design nám náš byt zútulní.