Bydlení snů v paneláku? Kompletní přeměna bytu po prarodičích vám odpoví
Co si představíte pod slovním spojením bydlení snů? Vilu, prostorný dům, či chalupu v lese? Asi určitě ne byt v paneláku...
I ten se však za určitých okolností může přeměnit na bydlení snů. Podívejte se, co dokázali s tímto malým bytem udělat během rekonstrukce architekti ze studia DesignPro.
Nejodvážnější z návrhů
Byt s umakartovým jádrem původně patřil rodičům klienta, který ho chtěl proměnit v příjemné bydlení pro své děti. Pozitivní bylo, že majitel bytu dal tvůrcům proměny volnou ruku, a tak mohli naplno využít své zkušenosti a kreativitu. Navíc – z navržených řešení si vybral to nejodvážnější.
Architekti Zuzana Řepíková a Ondřej Krynek mají rádi jednoduchost, geometrické tvary a vzory, jejich interiéry jsou plné různých zajímavých zákoutí a multifunkčních řešení. Okouzlující minimalismus vložili i do rekonstrukce bytu na Červeném Vrchu.
Absolutně špatná dispozice
Jako první museli řešit změnu dispozice, protože původní nevyhovovala představám majitele a ani modernímu způsobu života. Z původních zdí zůstalo jen nezbytné minimum. Tak se podařilo na prostoru 55 metrů čtverečních vytvořit příjemné bydlení s chodbou s úložnými prostory, koupelnou, šatnou, moderní kuchyní, obývacím pokojem s jídelním koutem a ložnicí, kterou lze oddělit od obýváku posuvnými dveřmi.
Podle čeho volili materiály a barvy?
„Naším cílem bylo obrátit špatnou pověst panelových bytů v náš prospěch. I proto jsme zbroušením stropu v obýváku přiznali betonový panel. Pomohl nám vnést do prostoru neobyčejnou texturu, od níž se odvíjel výběr ostatních materiálů. Surový a tmavší strop jsme doplnili šedými tóny, světlým březovým dřevem a přírodními materiály v celém bytě. Kuchyňská část je čistě bílá a díky tomu opticky vystupuje a září jako vložená kostka. Vstupní chodbu bytu jsme pojali jako šedý tunel, který ústí do této světlé kuchyně. Do ní vás tahá už hned od vstupu,“ popisuje filozofii výběru materiálů a barev Ondřej Krynek.
Hravá geometrie
Hra s tvary pokračovala i v ložnici. Sem vložili tmavou optickou kostku do světlého prostoru, výsledkem je útulné lůžko s množstvím úložných prostor. Díky tomuto řešení zůstal zbytek místnosti vzdušný a světlý – už je tu jen pracovní stůl a police. Z geometrických tvarů v bytě převládají šikmé linie, které hravě komunikují s hlavním výtvarným dílem – ručně malovaným portrétem Marilyn Monroe.
Rekonstrukce bytu Červený Vrch ve zkratce
Architektonický ateliér: DesignPro
Autoři: Ing. arch. Zuzana Řepíková, Ondřej Krynek
Lokalita: Červený Vrch, Praha
Realizace: 2018
Podlahová plocha: 55 m2
Sabína Zavarská
Zdroj a foto: DesignPro
To radši po stan, panelák nikdy a ještě dát do toho tolik peněz, mohli mít svůj malý domeček
Tak jedině jurtu ve stepi. Byt zdědili. A hodně lidí netouží po „domečku“.
Kolik do toho dali? Nikde jsem to nenašel.
Jj, tak už tady máme opět byt se stejnými prvky…žádná horní police a ani skříňka v kuchyni a tak se musí majitel ohýbat, no to je strašné. Pak ložnice, asi se řešil prostor a tak postel tak vtlačené do prostoru, ale já bych v zadní části u zdi spát nechtěla. Přelézat přes toho druhého a málo vzduchu, jó to už máme za s sebou takové blbiny…a pak se špatně žije,