Dámský byt: Když méně je více

30. 09. 2020
Diskuze (2)
Sdílet

Tímto heslem se řídila při tvorbě svého domova Antonina Samecka, zakladatelka značky RISK made in Warsaw. Její byt v exkluzivní části Varšavy je zařízen se smyslem pro estetiku a s úctou k designu. To jsou totiž zásady, kterými se řídí i jako designérka módy.

„Máte-li problém s aranžováním nábytku a doplňků, ujistěte se alespoň, že všechny vypadají krásně. Chaos totiž vždy vypadá mnohem lépe, když se skládá z krásných předmětů.“

 

Antonina

Měla jste při zařizování bytu jasnou představu, jak bude výsledek vypadat? Nebo to bylo postupné dolaďování?

Rozhodně to bylo postupné dolaďování. Uspořádání místností, odstranění stěn a tím pádem spojení kuchyně s pokojem a rozšíření koupelny – to všechno se odehrálo na začátku rekonstrukce a ukázalo se, že je to velmi praktické řešení. Ale jiné věci, jako například posuvné dveře do ložnice z benátského zrcadla, obraz od Dariusze Fieta na celé stěně v ložnici nebo kuchyně v této podobě, to všechno se vytvářelo postupně.

Přečtěte si také:
Vydařená rekonstrukce panelákového bytu v nadčasovém severském stylu
knihovna

Foto Westwing

Interiér jste si navrhla sama, nebo vám pomáhal architekt či designér?

Nejprve mi architekti pomohli vybrat podlahu vyrobenou ze starých desek a potom jsem se už řídila jen sama sebou.

šatní skříň v ložnici

Velkorysá šatní skříň v ložnici se táhne odshora dolů přes dvě stěny. Majitelka chtěla, aby se do ní vešlo její nespočetné množství oděvů a aby zároveň opticky nezaplnila celý interiér. Foto Westwing

Jak byste charakterizovala svůj byt třemi slovy?

Vzdušný, světlý a ideální k bydlení.

Jaký styl bydlení vás oslovuje? Co musí mít a čemu byste se naopak určitě vyhnula?

Je těžké mluvit o jednom konkrétním stylu. Byt je souborem předmětů a řešení, které se mi líbí – někdy jsou stylově protichůdné. Nekoupila bych si do bytu věci, které se mi nelíbí.

živé květiny

V celém bytě vás potěší hlavně detaily, jako jsou svítidla, porcelán či živé květiny. Přilba v pozadí majitelku denně provází na motorce během přesunů rušným městem. Foto Westwing

Zaujala mě vaše knihovna. Nejen rozsáhlou sbírkou knih, ale i jejich barevným seřazením. Na bílé ploše takovéto barevné členění vypadá mnohem efektněji. Jaké knihy ráda čtete? A co ta helma? Patří k ní i motorka?

Knihovnu jsem naaranžovala okamžitě během rekonstrukce bytu ještě před nastěhováním. Mám ráda pevné prvky. Jsou rámcem pro neustálé změny, které ráda a často dělám. A knihy jsem seřadila podle barev, protože jsem vizuálně založený člověk. S potěšením se na ně dívá, snadno se dají odložit na své místo – žlutá ke žluté, růžová k růžové, a protože mám paměť na obaly, umím všechny snadno najít. Na poličkách se nachází mnoho alb a knih s různou tematikou, která mě zajímá. A přilba od Borsalina? Vždycky mě provází na mé Vespě. Skútr je totiž nejlepším dopravním prostředkem ve Varšavě.

kuchyne

V kuchyni u Antoniny pozornost přitahuje nejen růžová lednice, ale hlavně různé pěkné stylové doplňky či okenní parapet zdobený mozaikou. Foto Westwing

Ikonické lednice Smeg dodají punc každému interiéru. Proč právě růžová?

Ten odstín růžové je totiž krásný. Dodává kuchyni lehkost, je příjemné se na ni dívat. Tato lednička není jen obyčejným spotřebičem, ale opravdovým uměleckým dílem.

Přečtěte si také:
Byt v Dejvicích je vydařenou kombinací zdánlivě nesourodých prvků

Nechybí vám v ložnici vyšší konstrukce postele?

Je příjemné se vzbudit a dívat se na oblohu namalovanou na protější stěně. Z nízké polohy je lepší perspektiva.

Koupelna je klasická,

Koupelna je klasická, s prvky stylu retro. Vedou do ní více než stoleté nalezené staré dveře, které prošly obnovou. „Toto je místnost z cyklu ‚nikdy se tu nenudím‘,“ říká Antonina. Foto Westwing

Máte ještě nějaký nesplněný sen, co se týče bydlení?

Přála bych si lepší výhled z okna. To je snad jediná věc, které se však nedá docílit ani rekonstrukcí.

„Moc se mi líbí design, který není jen na jednu sezónu. V módním i interiérovém designu oceňuji promyšlené a nadčasové modely, které jsou krásné a zároveň funkční.”

Antonina

Stěna s motivem oblaků

Stěna s motivem oblaků na stěně proti posteli je vlastně obraz od Dariusze Fieta – nejcennější věc v Antoninině bytě. Foto Westwing

Dobrý tip

Toužíte-li v knihovně zahnat nudu a nebude-li vám vadit mix žánrů, seřaďte knihy v ní podle barev. Na pohled velmi efektní řešení.

Profil

Antonina Samecka je návrhářka a zakladatelka značky RISK made in Warsaw, kterou založila v roce 2011 se svou kamarádkou Klarou Kowtun. Jejich kolekce odrážejí jejich vkus, pohled na svět a přístup k životu, ale též všechno, co je pro ně důležité – od kultury a vynikajícího designu, přes pohodlnost a podporu lokálního trhu, až po úctu k naší planetě.

Text: Katarína Barošová
Foto: Westwing
ZDROJ: časopis HOME

Kategorie: Design interiérů
Tagy: byty designový nábytek zařizování bytu
Sdílejte článek

Diskuze

  • Zajímalo by mě, jak paní leze do skříněk, které má nad postelí a které jsou hodně vysoko.
    Taky si nedovedu představit, že mám na vaně různé propriety a nad vanou mně visí osušky. To se snad paní nesprchuje?
    A růžová lednice….no proti gustu….

    Dagmar Burianová
  • Je to hezké ale tolik otevřených poliček-ten prach tam určitě užívá

    sylva