Změna bez velkých investic? 10 dekoračních triků pro útulný a moderní interiér
Zařizujete, rekonstruujete nebo jen potřebujete osvěžení a změnu v interiéru? V tom případě jste tady správně! Máme pro vás deset jednoduchých dekoračních triků, které vám pomohou změnit váš interiér s minimálním rozpočtem.
Má-li mít něco dlouhodobý úspěch, je nevyhnutelná příprava. Dříve, než začnete efektivně a promyšleně měnit svůj domov k lepšímu, je důležité poznat základní pravidla designu pro interiér. Tady jsou.
1. Ať nábytek dýchá
Základním tipem na změnu je odsunout pohovku od stěny směrem do prostoru. Krásně tak může oddělit prostor jídelny od obývacího pokoje v případě, že jde o otevřenou denní zónu. Vizuálně odlišit však takto můžete i relaxační část obývacího pokoje od pracovního či čtecího koutku.
Mezi sedačkou a konferenčním stolkem budete potřebovat prostor minimálně pětačtyřicet centimetrů. Kdyby to bylo méně, obývací pokoj by působil stísněně, ale kdyby byla vzdálenost větší, pociťovali byste nepohodlí při sahání po knize či nápoji.
Když budete vybírat správný konferenční stolek pro interiér, ujistěte se, že bude tak akorát. Že barevně a materiálově zapadá, místnost nezatíží a že jeho proporce budou správné. Konferenční stolek by měl sahat přibližně do dvou třetin délky pohovky.
2. Nechejte vyniknout speciální kousek
Aby místnost působila stylově, nemůže v ní vládnout vizuální chaos. Naopak, všechno se vším musí spolu dokonale ladit a „hrát“ – jako symfonie. A tak jako má orchestr svého dirigenta, každá místnost u vás doma by měla mít jeden dominantní prvek. Kousek, který udá trend. Kousek, díky kterému bude místnost působit zajímavě a jedinečně.
Může jít o výrazný barevný obraz na stěně, velký vzorovaný koberec, designový kus nábytku, působivou knihovnu nebo zrcadlo s efektem překvapení. Ať je to cokoliv, nechť to vystihuje vás i atmosféru interiéru a nemovitosti.
Půjde-li například o výrazný lustr z ručně foukaného skla v modré barvě, zopakujte modrou i na dekoračních polštářích nebo barvě křesla. Tak se interiér krásně propojí.
3. Kouzlete s iluzí prostoru
Nízké stropy a malé místnosti? Tak je protáhněte a zvětšete alespoň opticky. Pokud je místnost nízká, zvolte nábytek, který nebude vysoký. To znamená, že přednost dáte nízkým skříňkám, komodám a odkládacím stolkům před vysokými skříněmi a regály z tmavého dřeva. Tím vytvoříte v místnosti iluzi toho, že její výška je absolutně standardní. To podpoří i štíhlé nožky u nábytku, světlé a lesklé materiály, ale i subtilní design solitérů.
Pro vytvoření iluze většího prostoru vymalujte stěny, soklové lišty i strop v téže barvě. Nejlépe bílé. Co se stane? Jako byste smazali hranici, kde končí stěna a začíná strop. A ještě něco, ať je v místnosti hodně světla! Svítidla nechť jsou přisazena – stropní – a okna nechť zdobí jen lehoučké bílé záclony bez vzoru.
4. Když vrstvit, tak s citem
Vrstvení barev, vzorů a materiálů vytváří ideální půdu pro to, abyste se v interiéru cítili příjemně a útulně. Vrstvení však v žádném případě neznamená překombinování. Právě naopak! Jde o umění zvolit ideální poměr látek, potisků, barev a textur způsobem, který do místnosti vnese charakter a teplo. Jak na to?
V prvé řadě najděte jednu dominantní látku, možná závěsy, čalounění na velkých kusech nábytku (křesla, pohovka, jídelní židle, čelo postele) nebo koberec. Potom začněte vrstvit přidáním menších látek na polštářích, dekách, stínítkách… Je-li koberec barevný, minimálně jedna barva, kterou obsahuje, by se měla v místnosti opakovat. Například na vzoru na polštáři nebo na taburetu.
5. Umění potřebuje správnou výšku
Místnost bez obrazu je jako koláč bez cukru. Klíčovým pravidlem interiérového designu je zavěšení obrazu do správné výšky. Mírou je úroveň očí ve stoji dospělého člověka, tedy přibližně metr a půl od podlahy po střed obrazu. Existují však i výjimky pro interiér.
Je-li váš oblíbený obraz malý a na velké stěně by zanikl, zavěste ho nad pracovní nebo noční stolek hned vedle noční lampy. Dosáhnete tak intimnějšího pocitu pro interiér. Také obrazy v dětském pokoji můžete bez výčitek zavěsit níže, protože i obyvatelé tohoto pokoje jsou o poznání nižší.
Pokud máte relaxační koutek s křeslem, ve kterém pravidelně odpočíváte, obraz zavěste do výšky vašich očí vsedě. A o tom, jak efektně zavěsit obrazy na schodišti, nebo o tom, jak vytvořit na stěně dokonalou koláž z několika obrazů, najdete mnoho instruktážních videí i na YouTube. Internetové obchody také nabízejí několik druhů šablon na zavěšení více obrazů, ale asi nejspolehlivěji funguje si obrazy vedle sebe rozložit na podlahu a tam je mezi sebou vzájemně kombinovat.
6. Zrcadlo – povinná jízda pro interiér
O tom, že zrcadla jsou mistry iluze, už dobře víme. Není žádnou novinkou, že svým odrazem opticky zvětšují prostor, dodávají místnosti hloubku a mají též moc ji výrazně prosvětlit. Dobře umístěné zrcadlo dává místnosti jiskru. Víte ale, kde odvede nejlepší práci? Nejčastěji visí na chodbě, v koupelně, u skříně.
Zkuste se však na zrcadlo podívat nejen funkčně, ale i esteticky a kreativně. Co tak zavěsit ho v bytě na stěnu mezi dvě okna? Nebo naopak umístit ho proti oknu a vytvořit tak iluzi dalšího okna? Velmi pěkně a ležérně též působí velké zrcadlo v masivním rámu stojící na podlaze opřené o stěnu.
Elegantní dojem navodíte zrcadlem v obývacím pokoji nad pohovkou, ale i v jídelně u stolu. Stylový je i zrcadlový nábytek. Velkoformátová zrcadla na celou stěnu, například v úzké chodbě, a zrcadlové dveře na šatníku jsou efektní.
7. Osvětlení jako šperk pro interiér
V místnosti byste měli mít jedno centrální osvětlení a minimálně jedno náladové svítidlo. Kuchyň si žádá i další svítidla, která osvětlí pracovní plochu i ostrůvek. V dětském pokoji a v ložnici budete potřebovat noční lampy, v pracovním koutku vhodnou stolní lampu. Je-li v místnosti více zdrojů světla, je nutné, aby se k sobě vizuálně, materiálově i proporčně hodily.
Zvolíte-li lustr, vyvarujte se velkým a příliš dlouhým závěsům, které by překážely komfortnímu pohybu po místnosti. Lustr nad jídelním stolem má mít maximálně dvě třetiny délky a šířky stolu. Zvolíte-li více svítidel, nechť jsou nad stolem rovnoměrně rozmístěna. Jen tak dosáhne interiér rovnováhy.
8. Dokonalé šaty pro okna
Tam, kde je za oknem krásná příroda nebo panorama města, by bylo hříchem okna překrývat záclonami, ale závěsy po stranách oken dojem z interiéru bezpochyby sjednotí. Základem však bude mít správné závěsy a záclony pro konkrétní okna. Na internetu najdete kalkulačky, které za vás vypočítají, kolik textilií budete potřebovat. Záclony ať jsou bílé, bez vzoru, a závěsy vhodně slaďte s barvami v interiéru.
Máte-li malé okno, tím, že záclony a závěsy budou přesahovat i za okraj okna, vytvořte iluzi něčeho mnohem většího. Potáhnutí záclon a závěsů po stranách okna dodá interiéru jemnost, eleganci a styl. Samozřejmě se je nebojte potáhnout od podlahy až po strop. Krátké závěsy vypadají staromódně.
9. Mistrovství kombinování tvarů a interiér
Má-li váš interiér hodně rovných linií a pravých úhlů, popřemýšlejte nad přidáním dalších tvarů. Tím prostor opticky zjemníte a vyvážíte. Oválné a kruhové tvary jsou přesně tím, co vytvoří kýžený mix. Ať už to bude kulatý konferenční stolek, pár kruhových příručních stolků, nebo kruhový koberec – možnosti jsou neomezené.
Například kruhové zrcadlo bude skvělým prvkem interiéru, který „rozbije“ monotónnost čtverců a obdélníků ve vašem interiéru. Hranaté kusy nábytku můžete vyvážit rafinovaným vzorem s oblou geometrií.
10. Dopřejte si odstup pro interiér
Abyste se zamysleli nad celou místností, udělejte krok zpět. Pohledem na místnost z dálky je totiž často snazší vidět, co je třeba přidat, vyměnit, nebo úplně odstranit. Ať už je to prázdná stěna, kterou je třeba dekorovat, fádnost barev a vzorů, nebo police, která si přímo říká o pnoucí rostlinu. Základem je vnímat místnost jako celek. A to i v případě, že v ní máte více zón.
Fotogalerie
Text: Kristína Falťanová
Foto: iStock
Zdroj: časopis Recepty prima nápadů