Domácí pracovna a domácí učebna: Jak je vytvoříte, abyste zvládli karanténu?

16. 04. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Jedna z největších změn, kterou v současnosti rodiny prožívají, vyžaduje změnu organizace chodu domácností. Bez zásad a principů však ani práce a ani učení z domu fungovat nebudou. Jak si zorganizovat prostor a čas, abychom dokázali z domu pracovat a aby se děti mohly učit?

Jste-li zvyklí alespoň občas pracovat z domu, máte základní zručnosti jak zvládat práci, domácnost a možná i péči o dítě. Dnešní situace je však pro mnohé náročnější – na jedné straně jsme izolovaní od společnosti, na straně druhé v domácnosti plníme další funkce navíc. Když pracují z domu oba rodiče, přičemž se musí starat o děti a často je i učit, dochází ke skutečně dusným momentům – i v těch nejlepších rodinách.

rodina doma

Foto istock

Jak to zvládnout?

Negativ však máme všude kolem sebe aktuálně dost, najděme způsob, jak tuto kritickou situaci v domácnosti zvládnout. Dnes nám naštěstí pomáhají moderní technologie. Základem je vytvořit si uprostřed tohoto chaosu organizovaný funkční prostor a stanovit pravidla, která nikdo nebude porušovat. Přinášíme vám několik základních tipů.

Vyčleňte si domácí pracovnu

Členění prostoru je velmi důležité – i když je trendem spojování prostorů do velkých celků, nyní má členění dispozice na menší pokoje opět své výhody. Proč?

Protože každý potřebuje své soukromí, a to nejen na relaxaci, ale i na práci a učení, což je náročnější. Ideální je, aby rodiče měli samostatné pracovní stanice a děti vlastní prostor na učení – podle věku a potřeb. Málokterá domácnost má však na všechno dostatek prostoru. Co v takovém případě?

Pomůže dobrá organizace. Udělejte si pracovní kout v některé z místností, případně, pracujete-li doma oba a děti mají vlastní prostor, můžete si vytvořit krizové pracovní stanice v obývacím pokoji.

Máte-li hlasitou práci, která může rušit ostatní, vytvořte si koutek v samostatné místnosti a používejte techniku, která omezí hluk v domácnosti. Pracovní stanici můžete oddělit paravánem a vytvořit tak plnohodnotný pracovní box, ve kterém bude všechno, co k práci potřebujete.

Vyčlenění hranic mezi pracovním a domácím je základem psychického zdraví a fungování celé rodiny v náročných situacích.

rodina doma

Foto istock

Každé dítě potřebuje vlastní prostor na učení

Když ho nemá, dobře poslouží i kuchyňský stůl, případně mu můžete udělat koutek ve vaší pracovně. Kromě pracovních zón je velmi důležité vyčlenit prostory, kde se nepracuje a neučí – relaxační místa. Děti by měly chápat, že v pracovních zónách si nehrajeme, ale jsme potichu a plníme si své povinnosti. I my, i ony.

Dbejte na to, aby starší děti nebyly rušeny mladšími sourozenci při studiu nebo hodinách online. Využijte různé výukové aplikace i pro menší děti. „Screen time“ je nyní pomocníkem.

Dohodněte si s dětmi čas na kontrolu úkolů a vysvětlování toho, čemu nerozumějí. Nejprve ať si udělají to, co umí.

rodina doma

Foto istock

Náš tip:

Podle psychologů mají největší problém s učením doma děti, které se většinu věcí vždy naučily ve škole a domácnost považovaly za místo odpočinku. V tomto případě pomůže, když mu pracovní místo, kde se bude učit, připravíte mimo jeho pokoj – například v obývacím pokoji či v kuchyni, kde ho máte pod dozorem a kde nemá svoje prostředky zábavy – počítač, tablet, mobil.

Jasná organizace času

S karanténními opatřeními souvisí více přísnějších pravidel. Žel, i v domácnosti je teď na místě zavést přísnější režim, a to nejen v souvislosti s hygienou. Na velkou tabuli napište společný denní rozvrh a snažte se ho dodržovat.

Dohodněte se s partnerem, že v době, kdy si budou děti dělat úkoly, jeden z vás vždy na ně dohlédne, druhý může pracovat. Střídejte se takto i při péči o domácnost či vaření. Jasně vyznačte čas relaxace každého člena domácnosti a období, kdy se věnujete sobě společně jako rodina. V těchto chvílích se snažte děti zabavit a rozptýlit, aby nevnímaly náročnost těžké situace tak intenzivně.

rodina doma

Foto istock

Pevný čas ukončení práce

Je jasné, že někdy potřebujete více času než jindy, ale snažte se vždy ukončit práci k dohodnutému termínu. Jakákoliv nejistota, změny pravidel či organizace v dnešní situaci stresují děti a v konečném důsledku si to zase odnesete vy – rodiče. Ideální je, když jim můžete vytvořit domácí „vyučování“ tak, že budou pokračovat v rozvrhu, jako kdyby chodily do školy. Vyučovací hodiny jim můžete zkrátit.

Horší je, že ne každý rodič má možnost při práci sledovat, jak a zda dítě tento model dodržuje. I učitelé zadávají úkoly různým stylem a v různém čase. Ne každý učitel pracuje s online aplikacemi, mnozí zadají úkoly předem na celý týden, případně hned i s výsledky, což děti nemotivuje k výkonům.

Rozdělte si povinnosti s partnerem

Základem všech neshod v domácnostech je nedostatek komunikace nebo podpory ze strany druhého partnera. Když se oba aktivně zapojíte do nových povinností, zvládnete lépe i práci z domu. Časově ji též můžete přizpůsobit vašemu naturelu. Ti, kdo vstávají brzy, si mohou na sebe vzít ranní povinnosti – připraví snídani, dohlédnou na hygienu dětí, případně udělají část z pracovních povinností v době, kdy je v domácnosti ještě ticho. Noční sovy si zase mohou čas zorganizovat naopak. Ideální je, když si vždy večer projdete spolu s partnerem plán na další den.

rodina doma

Foto istock

Kroťte vášně a ventilujte stres

Náročné období, které všichni prožíváme, nesmíme bagatelizovat, snažme se ho však nedělat ještě těžším. Dokážeme to i díky správnému členění prostoru v domácnosti a organizaci času. Každý den si dopřejme nějaký pozitivní zážitek a mysleme na to, aby každý člen domácnosti měl dostatek soukromí a prostoru na realizaci. V mnoha domácnostech se vyhrocují negativní situace a vznikají zbytečné hádky.

Snažme se ovládat své emoce a být dětem příkladem. Pomohou nám v tom i kreativní aktivity a cvičení. Fyzická aktivita je skvělým způsobem, jak snížit hladinu stresu – vymyslete si rodinná cvičení, aby se zapojily i děti. Samozřejmě s ohledem na sousedy a bezpečnost.

Sabína Zavarská
Foto: istock

Kategorie: Design interiérů
Tagy: domácí učebna karanténa koronavírus pracovna Zůstaň doma
Sdílejte článek

Diskuze