Feng shui a obývací pokoj

30. 08. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

Obývací pokoj je místem, kde rodina tráví poměrně dost času. Dá se tedy říci, že je to místnost, která velmi silně ovlivňuje to, jak se doma cítíme, jak svůj domov vnímáme a jak se nám […]

Obývací pokoj je místem, kde rodina tráví poměrně dost času. Dá se tedy říci, že je to místnost, která velmi silně ovlivňuje to, jak se doma cítíme, jak svůj domov vnímáme a jak se nám v něm vlastně žije. Mnoho lidí navíc považuje obývací pokoj za jakési centrum svého domova. O to více bychom tedy měli věnovat pozornost tomu, jak máme obývací pokoj uspořádán a vybaven.

Také v případě navrhování společenské zóny se vyplatí vycházet ze dvou základních premis feng shui, kterými jsou entita prostoru (kdo daný prostor obývá, jaký typ člověka to je) a funkce prostoru, tedy k čemu je tento prostor využíván.

Podívejte se sami sobě na zoubek
Entitou prostoru může být člověk sám nebo celá jeho rodina. Je vhodné proto zjistit, jaké energie nás nabíjejí, nebo naopak vyčerpávají. Z tohoto pohledu je velmi účinným nástrojem astrotyp, který nám poskytne detailní informace o každém člověku. Na jejich základě mu pak můžeme vytvořit prostor přímo na míru. V případě, že domov obývá celá rodina, využíváme dalšího nástroje a tím jsou takzvané koreláty, které nám ukazují, v jakém vztahu jsou mezi sebou jednotliví členové rodiny a které energie pak vyhovují nejvíce z hlediska celé rodiny.

Budeme-li tedy hovořit o typu člověka, který je například velmi aktivní, pak musíme obývací pokoj přizpůsobit jeho aktivní povaze. Měl by to být prostor, který je světlý, prostorný a nezastavěný mnoha kusy nábytku. Barvy mohou být také výraznější či hravější, povrchy pak lesklé. U tohoto typu lidí může místnost působit i jistým chaotickým dojmem, který lze překonat vhodným posílením vertikál.

Naopak u klidnějšího člověka se zaměříme na prostor, který bude více uzavřený, ne moc světlý, místo velkého centrálního osvětlení zvolíme raději bodová světla. Barvy budou tmavší a spíše sytější. Materiály budou měkčí, vyskytovat se budou hlavně matné povrchy a budeme se zde snažit zvýraznit horizontály.


Aby dobře fungoval

Stejným způsobem se pak musíme podívat na funkci obývacího pokoje. Většina z nás bydlí spíše v menších bytech či domech, kdy je obytná místnost propojena s jídelnou a kuchyní. Mnozí z nás zde také pracují nebo si hrají s dětmi a podobně. Zde je tedy nutné vzít v úvahu všechny funkce pokoje. Pokud je to jen trochu možné, je dobré tyto funkce prostorově oddělit, nelze-li prostorově, tak alespoň vizuálně. Takže například mezi jídelní stůl a sedací soupravu můžeme umístit paravány, květiny či jiné doplňky, které místa od sebe oddělí. Tato dvě místa můžeme od sebe vizuálně odlišit také tím, že vymalujeme jinak stěny, nebo každému určíme jiný typ podlahy.

Dále bereme do úvahy hlavní funkci pokoje, tedy k čemu nám bude nejvíce sloužit. Vyžadujeme od něho odpočinek po práci, sledování televize, čtení knížek, prostor pro hry s dětmi, scházení se s celou rodinou, nebo je to pro nás především místo pro setkávání se s přáteli? Každá z těchto funkcí bude mít jinou energii. Klidné čtení knížek či sledování televize bude vyžadovat jinou atmosféru než prostor určený primárně pro zábavu s přáteli.

Pokud tu má být klidná atmosféra, opět zvolíme tlumenější barvy a materiály, dále pak bodová světla a doporučujeme i méně rostlin. Při aktivní zábavě budeme naopak potřebovat velký prostor, hodně světla, výraznější barvy, lesklé a hladké povrchy, květiny, lehké a vzdušné materiály.


Bezpečné a harmonické sezení

Také při navrhování obytné místnosti je důležité vytvořit především pocit bezpečí. Pomůže nám zásada feng shui zvaná Metoda pěti zvířat, o které jsme blíže hovořili v předešlých číslech našeho seriálu. Vzhledem k tomu, že nejdůležitější částí obýváku je často sedací souprava, měli bychom se zaměřit především na sezení. Sedačka by měla být nejlépe zády ke zdi, která v tomto případě představuje oporou. Na této zdi však nesmí viset nic většího a těžšího, abychom neměli pocit ohrožení z toho, že nám to spadne na hlavu. Této zdi pak ve feng shui říkáme černá či vodní želva. Po levé straně bychom pak měli mít jako ochranu vyšší kusy nábytku, vyšší lampu, květiny a podobně. Této ochraně se říká zelený či dřevěný drak a poskytuje nám nadhled, rozhled a velkorysost, měla by proto být vyšší a větší. Napravo od nás si pak musíme vytvořit takzvaného bílého či kovového tygra, který nás bude chránit před nebezpečím. Ten by měl dosahovat přibližně jedné třetiny výšky draka.

Před námi pak máme mít výhled na takzvaného červeného neboli ohnivého fénixe, který nám ukazuje naši budoucnost. Zde je ideální krásný výhled z okna do krajiny. Pokud to není možné, je důležité, abychom si fénixe vytvořili sami v interiéru. Může to být nějaký inspirující obraz, symbol toho, čeho bychom chtěli v životě dosáhnout a podobně. Fénix je pro nás životní motivací a při pohledu na něj máme mít vždy dobrý pocit z naší budoucnosti. Je vlastně takovým důvodem, proč jsme tady. Při sezení v takto koncipované sedačce je důležité, abychom viděli na vchod do obývacího pokoje, a to v úhlu alespoň 45 stupňů.

Obývací pokoj je opravdu tím nejvytíženějším místem našeho domova. Mějte na paměti, že čím lépe se zde budeme cítit, tím lépe se budeme cítit i ve svém nitru a v celém životě. Energie zde uplatněná by o nás měla cosi vypovídat, měla by naznačovat, čeho v životě chceme dosáhnout.

TEXT: Dagmar a Jiří Černákovi, BYU Feng Shui Centrum
FOTO: archiv firem
ZDROJ: HOME

Kategorie: Design interiérů
Tagy: feng šuej interier nábytek do obývacího pokoje obývací pokoj obývací stěna pokoj
Sdílejte článek

Diskuze