Jak mít svůj domov pod kontrolou? Máme pro vás návod, jak zorganizovat svůj chaos
Chaotický domov nám nevadí pouze po estetické stránce, ale negativně se podepisuje i na naše zdraví. Uspořádané prostředí naopak pomáhá snížit stres, zvyšuje produktivitu a zlepšuje kvalitu spánku. Když víte, kde co máte, cítíte se jistěji a spokojeněji. Chaos okolo vás pro změnu vede k nepříjemným pocitům úzkosti, frustrace a vyčerpání. Potýkáte se s chaosem a rádi byste tento stav změnili?
Chaotický domov se vyznačuje
Chaotický domov poznáte jednoduše. Stačí se zamyslet. Často něco hledáte? Máte pocit, že se vám doma ztrácí věci? Cítíte se zahlceni? Nemůžete se soustředit? Pokud jste odpověděli ano, je pravděpodobné, že váš domov potřebuje trochu organizace. Varovným signálem je rovněž opakované odkládání úklidu a pocit, že na něj nikdy nemáte čas.
Jakým způsobem na nás nepořádek působí?
Pocit chaosu a zahlcení ve vašem domově se může přenášet i do dalších oblastí života, jako je práce a osobní vztahy. Můžete se cítit méně produktivní, méně kreativní a více podráždění. Nepořádek v interiéru může zhoršovat symptomy deprese. A proto, lidé, kteří trpí depresí, se v takovém prostředí cítí bez energie a motivace k úklidu. To vše pak může vést k izolaci a pocitům osamělosti. Nepořádek vytváří nepřetržitý pocit neklidu, nejste v něm schopni plně odpočívat. A proto se vyplatí váš chaos v domově zorganizovat.
Koncept organizovaného chaosu
V čem spočívá? Než si ve své mysli představíte uspořádaný domov ve stylu fotek z Pinterestu, zastavte se. V tom organizovaný chaos nespočívá. V reálu jde o umění vytvořit si systém, který bude fungovat pro vaši rodinu, a to i přesto, že nebude vypadat dokonale. Někomu se sice daří v minimalistickém a dokonale uspořádaném prostoru, ale pokud máme být upřímní, pro většinu lidí je tato míra čistoty nereálná. Přijměte proto fakt, že určitý chaos je nevyhnutelný. Důležité však je, abyste si zavedli systém, který zabrání kumulování.
Jak začít s organizací chaosu?
Začít s organizací chaosu může být náročné, rozhodně však nejde o nic nemožného. Prvním krokem je začít od něčeho malého. Zkuste třeba svůj noční stolek. Zbavte jej všech věcí, které skutečně na stolku mít nemusíte a které nepoužíváte. Pokud se vám to podaří, přesuňte se na organizaci místnosti, ideálně ložnice. V žádném případě se hned nesnažte uklidit celý dům během jednoho dne. Dostalo by vás to.
Ložnice by měla být oázou klidu
Začít s organizací chaosu v ložnici je ideální, protože v ní náš den začíná, i končí. Postupně celou ložnici projděte a odstraňte z ní vše, co nepotřebujete, nemilujete a nepoužíváte (více než rok). Investujte do úložných kontejnerů, které můžete vložit pod postel.
Další na řadě je kuchyně
Kuchyně jsou srdcem domova. Udržet ji proto mimo chaos je o to důležitější. Nevíte však, kde začít? Začněte tím, že nejprve vyklidíte spíž a lednici. Vyhoďte všechny věci s prošlou životností a darujte vše, co nevyužijete. Vše ostatní umístěte do přehledných skladovacích kontejnerů, abyste měli ve věcech přehled a bylo vše uspořádané. Potom si určete konkrétní místo, kde budou věci umístěny.
Obývací pokoj je místem relaxace
V obýváku začněte tím, že se nejprve vypořádáte s nepořádkem. Vyhoďte letáky, noviny a časopisy. Potom se zbavte nepotřebných drobností. Investujte do multifunkčního nábytku s úložnými prostory. Skvělé jsou třeba konferenční stolky se zásuvkami. Pomohou vám maximalizovat prostor. Vytvořte si útulná zákoutí pro čtení, sledování televize nebo vychutnání čaje.
Jako poslední ukliďte koupelnu
V koupelně začněte tím, že nejprve uklidíte svůj koutek s kosmetikou a lékárničku. Zbavte se veškeré prošlé a nepoužívané kosmetiky. Vyřaďte prošlé léky (odneste je zpět do lékárny). Nepoužitou kosmetiku, kterou nemáte v plánu používat, darujte někomu, kdo ji využije. Investujte i zde do praktických organizérů, košů a zásuvek, aby vaše toaletní potřeby byly čisté, uspořádané a snadno dostupné. Zvažte také instalaci věšáků k zavěšení ručníků a uložení zásob toaletního papíru.
Tipy pro dosažení organizovaného chaosu
- Pokud chcete mít svůj chaos pod kontrolou, naplánujte si pravidelný úklid, který bude probíhat buď každodenně 15 minut nebo jednou týdně 1 hodinu.
- Zbavte se věcí, které nepoužíváte nebo nemilujete. Pokud jste danou věc rok nepoužili, darujte ji, prodejte ji nebo ji vyhoďte.
- Zkuste se držet pravidla: jeden do a jeden ven. Pokud si tedy domů vezmete jeden předmět, jednoho starého se zároveň zbavte.
- Vytvořte si zóny chaosu. Namísto, abyste nepořádek hromadili všude na povrchu, vytvořte si konkrétní místa, kde si to dovolíte.
Text: Adriana Dosedělová
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis HOME