Zdroj: Shutterstock

I v malém bytě lze mít soukromí. Existují řešení, která ho kreativně vytvoří

08. 01. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Snahou majitelů malých bytů je si co nejvíce zvětšit svůj životní prostor, nejčastěji spojením dvou nebo vícero místností. Ale v životě vznikají situace, kdy se člověk potřebuje ukrýt do svého soukromí. Poradíme vám, jak na to.

Mobilní interiérové prvky

Jednoduše postavte skříň nebo knihovnu na kolečka, a pokud budete potřebovat oddělit určitou část bytu, nebude žádný problém přesunout i takový větší kus nábytku a vytvořit si dostatečné soukromí v malém bytě.

Podobnou službu vám poskytne i skládací či pojízdný paraván, nebo i obyčejný věšákový stojan s oblečením. Do této skupiny bychom mohli zařadit i obyčejný závěs, který může mít své stabilní místo v interiéru bytu jako dekorativní prvek, ale jeho funkčnost se ukáže až v případě návštěvy nebo když například jeden člen domácnosti potřebuje déle pracovat a druhý už chce spát.

Paravan mezi oknem a sedací soupravou shu

Zdroj: Shutterstock

Modernější alternativou závěsů jsou takzvané panelové (či japonské) stěny, ať už textilní, nebo dřevěné. Kromě své funkce se proměňují i na plnohodnotné umělecké dílo, které ozvláštňuje otevřený prostor.

Menší prostor se dá předělit i jednoduchými vertikálními či horizontálními žaluziemi nebo roletami. Díky své lehkosti nebudou vadit ve vnímání velikosti prostoru, pokud budou vytažené nebo roztažené, ale jednoduchou manipulací se změní na zajímavý optický dělicí prvek vytvářející soukromí v malém bytě.

Přečtěte si také:
Pusťte do svého interiéru bronzovou barvu. Nebudete litovat

Menší stavební zásah kvůli soukromí v malém bytě

Toto řešení předpokládá jen upevnění vodicích kolejnic a lišt k existující konstrukci, na celou šířku a výšku prostoru. Posuvné, skládací či shrnovací stěny a dveře, bez zděné příčky, na šířku celé místnosti, umožňují praktické a zároveň moderní přizpůsobování i malého prostoru.

U posuvných systémů mohou zůstat některé části pevně ukotvené, před ně se budou posouvat pohyblivé části, nebo se budou posouvat všechny části s tím, že neprůchodná část může mít rozličnou polohu. Skládací systémy se mohou složit tak, že otevřou celý prostor, ale musí se počítat se šířkou segmentu na stěně, kde jsou dveře ukotvené.

Prosklené posuvné dveře sepos

Zdroj: Sepos

Vizuálně mohou být posuvné dveře přizpůsobené charakteru celého interiéru. Zvolit můžete např. bezrámová celoskleněná buď transparentní, nebo matná dveřní křídla, nebo křídla s nalepenou vzorovanou folií na povrchu. Další možností je celodřevěná posuvná plocha s efektní kresbou dřeva nebo s dřevotřískou s vysoce lesklým povrchem v pěkné barvě.

Milovníci technicky laděných interiérů nemusí zakrývat horní vodicí lišty. Dají se pojmout jako detail dotvářející technický charakter bytu. Můžete si zvolit i posuvné dveře jen s horními vodicími kolejnicemi, u kterých se plynule prolínají jednotlivé prostory, nebo o cosi jednodušší (a též levnější) posuvné dveře s horními i dolními vodicími lištami.

Všechny tyto možnosti se dají zrealizovat v už hotovém interiéru, nepotřebují stavební přípravu a poskytnou i částečné zvukové oddělení prostor. Takto si můžete oddělit například kuchyňskou část bytu během vaření nebo pracovní kout.

Přečtěte si také:
Co může podle interiérových designérů zničit atmosféru domova?

Větší stavební zásahy

Možná jste si právě koupili krásný nový byt s propojenými prostory a zjistili jste, že nechcete vytvářet malé pokojové škatulky, ale občas by se hodilo úplně oddělit některé části bytu od ostatního dění v něm.

Existuje vícero možností, které vytvářejí sice stabilní konstrukci, ale nabídly by i příležitostné propojení prostor. Jednou z nich je rozdělení prostoru pevnou, ale transparentní, například skleněnou konstrukcí s dveřmi. Ta prostor opticky propojí, ale zvukově oddělí.

Není to nic nového, vždyť i ve starších bytech se často setkáváme s krásnou kazetovou stěnou vyplněnou sklem, která odděluje například vstupní část bytu od obývací nebo pracovnu od jídelní či obývací části. Stále oblíbenější jsou zejména bezrámové celoskleněné konstrukce.

Cihlová zeď

Zdroj: Hormann

Podobnou alternativou jsou sklobetonové tvarovky, kterými proniká světlo, ale pohledy ne. Nemusí sahat od stěny ke stěně a od podlahy po strop, mohou vytvořit jen jakousi polopříčku, ke které se dá přisunout i nábytek (na rozdíl od lehkých konstrukcí nevyžadujících stavební přípravu).

Stavebně nejnáročnější je třetí možnost – vybudování pevné příčky, buď zděné, sádrokartonové či dřevěné, do které se dveře zasouvají. Pomůckou pro realizaci tohoto řešení je takzvané pouzdro. Tvoří ho kovová konstrukce, která se do stěny osadí v průběhu výstavby.

Přečtěte si také:
Změna bez velkých investic? 10 dekoračních triků pro útulný a moderní interiér

Instalace takového pouzdra není náročná a měl by ji zvládnout každý šikovný zedník či stavební mistr. Stavební pouzdro pro zasouvací dveře je možné zabudovat do zděné nebo sádrokartonové příčky. Může se osadit i k již existující stěně a zakrýt například sádrokartonovou nebo dřevěnou konstrukcí.

Bílé posuvné dveře

Zdroj: Solodoor

Součástí stavebního pouzdra jsou všechny komponenty potřeba na pohyb dveří. Oproti klasickým otočným dveřím se kování a zámky zapouští do profilu dveří tak, ať nepřekáží při zasouvání dveří do pouzdra a využívá se jejich celá šířka průchodu.

Fotogalerie

Text: Lucia Blažiová
Foto: Archiv firem, Shutterstock
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Design interiérů
Tagy: interiérové úpravy maly byt posuvné dveře
Sdílejte článek

Diskuze