Zdroj: iStock

Oživte interiér terakotou. Jednoduché tipy, jak využít barvu země

28. 10. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Proč byste do barevného schématu vašeho interiéru měli zařadit terakotovou a s čím tento cihlově červený odstín kombinovat?

Materiál, který stárne do krásy

Terakotu je možné získat správným vypalováním vyčištěné hlíny. Jde o ryze přírodní a ekologický produkt. Populární je nejen díky své uklidňující barvě, ale i proto, že jde o materiál, který stárne do krásy. V interiéru jej můžete použít jako přiznaný materiál, v jeho původní podobě, nebo se inspirovat terakotovým odstínem.

Terakota interiér

Terakotu je možné považovat za neutrální odstín. Zdroj: iStock

Jemná i dramatická terakota

Pokud jste ještě terakotovou ve své domácnosti nepoužili, ukážeme vám, jak na to. Cihlově červené akcenty udělají v interiéru stejnou službu jako ty černé, ale protože jde o jemnější barvu, jednodušeji se s ní pracuje. Navíc ji díky zemitým asociacím (a původu) můžeme považovat za neutrální odstín.

Barva terakota

Terakota znamená pálená hlína. Zdroj: iStock

To je ideální pro ty, kteří nechtějí, aby jejich domácnost hýřila různými barvami. Škála odstínů terakoty sahá od tradiční pálené oranžové až po křídově růžovou. Podle toho je tato barva vnímaná jako jemná a neutrální, ale může mít i mírně dramatický nádech. Záleží však i na tom, kam a jak ji do interiéru začleníte.

Přečtěte si také:
Váháte s přebarvením starého nábytku? Argumenty, proč se do toho pustit

Doplňková barva

Propojení terakoty s přírodou z ní dělá cenný akcent, který prostoru dodává na útulnosti, přirozené teplo a texturu. Přidat ji můžete jako doplňkovou barvu na stěnu, textilie a koberce. Držte se přitom pravidla 60 : 30 : 10. Znamená to, že hlavní barva bude zastoupená na 60 % plochy, sekundární barva na 30 % a zbývajících 10 % si vyhraďte pro třetí, tedy zvýrazňující barvu, v tomto případě terakotovou. Odvážnější ji mohou použít i jako sekundární.

Jednoduché tipy, jak si ozvláštnit interiér terakotou

1. Na akcentovou stěnu

Akcentová stěna je ověřený a nadčasový designérský prvek. Vytvoříte ji hravě – terakotovou barvou natřete jen jednu ze čtyř stěn místnosti. Jak zjistíte, kterou vybrat? Když vejdete do místnosti, zkuste v ní najít „přirozené ohnisko“, tedy nejzajímavější místo.

V ložnici je to například stěna za čelem postele. V obýváku zase část, před kterou je umístěný gauč. Takováto akcentová stěna by ideálně neměla mít okna ani dveře, tedy žádné otvory.

Náš tip: Akcentová stěna s tmavší barvou mezi světlými stěnami je i jedním z aktuálních trendů v bydlení. Neomrzí však ani po letech.

2. Dokonalá neutrální barva

Pokud chcete místnosti dodat teplo, začleňte terakotu do jinak neutrálního barevného schématu. Tato barva je však i skvělou protiváhou k chladnějším odstínům šedé. Terakotový akcent se hodí do moderních i rustikálně působících interiérů. Ve své surové neglazované podobě má hrubou texturu a prostoru dodá potřebnou hloubku.

Stěna terakota

Stěna v barvě terakota vypadá skvěle v kombinaci s bílými stěnami. Zdroj: iStock

3. Jemné akcenty na nábytku

Přidejte do domácnosti terakotový akcent prostřednictvím nábytku. Samet v této barvě dodá pohovce retro atmosféru. Jestli vám toto řešení přijde příliš svazující, zvolte menší čalouněný kousek – puf nebo křesílko.

Terakota sedačka

Terakota se skvěle hodí i na nábytek. Zdroj: iStock

4. V přiznané podobě

Terakota se na stěně nemusí objevit jen v podobě barvy či tapety. Architekti a designéři se nevyhýbají ani obkladem z tohoto materiálu. Podobně tomu bylo i v projektu australských architektů ze studia Austin Maynard Architects, kteří ke staršímu domu přistavili nový a propojili je společným pavilonem, aby vytvořili vícegenerační bydlení.

Přečtěte si také:
Dvoubarevné kuchyně? Další odstín kuchyňský prostor opticky odlehčí a oživí ho, pozor ale na chyby!

Obklad červené zemité barvy se tu setkává s recyklovanými cihlami, aby vznikla robustní, ale zároveň čitelná struktura. I pro vypjatý rozpočet se majitelka rozhodla nakonec zvýrazňovat namísto skrývání. A tak se víceméně z nouze výrazným prvkem interiéru staly právě terakotové obklady na stěně. Nápadité a originální!

5. Jako výrazná tapeta

Akcentová stěna může definovat zónu či funkci v otevřeném prostoru, případně zvýraznit architektonický prvek v interiéru. U tapety s 3D strukturou bude tento efekt ještě viditelnější. O to víc, když zvolíte například kaneluru, tedy texturu svislých žlábků beze švu. Díky takovému reliéfu dostane interiér navíc i nádech luxusu.

Terakota tapea

Tapety v barvě terakoty udělají také skvělou službu v interiéru. Zdroj: iStock

Zdá se vám tento vzor povědomý? Je typický pro starověkou řeckou, římskou a perskou architekturu. Na svislé žlábky na sloupech starých chrámů jste tedy mohli natrefit během letní dovolené.

6. Rustikální podlaha

Pocit tepla dodá podlaha s rustikálním nádechem a terakotovým tónem. Pokud uvažujete nad interiérem ve venkovském stylu, potom je pro vás jako stvořená. Taková dlažba vzniká vypalováním speciálních červených a hnědých jílů při vysokých teplotách. Proto má vysokou pevnost a odolává i mechanickému poškození. Její přirozená krása vynikne zejména v neglazované a neleštěné podobě.

7. Doplňky z terakoty

Způsobů, jak dostat do domácnosti terakotový odstín, je mnoho. Mezi nejméně pracná a též nejméně nákladná řešení patří terakotové doplňky. Vybrat si můžete koberec, polštáře, ložní prádlo, osvětlení, terakotové květináče nebo vázu v této barvě.

Terakota doplňky

Terakotovou barvu je možné použít na různé doplňky i do dětských pokojů. Zdroj: iStock

Dobrou volbou na doplnění bude písková barva. Terakotová se však hodí i k bílé, růžové či modré. Kvůli kontrastu zase zvolte výraznou zelenou.

Fotogalerie

Text: Sláva Štefancová
Foto: iStock
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Design interiérů
Tagy: barva terakota
Sdílejte článek

Diskuze