Zdroj: Pavla Frauenterková

Loft pro mladou rodinu navrhli tak, že každý člen má své soukromí. Pro děti je to ráj na zemi

22. 10. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Family loft je deklarací netradičního pojetí interiéru, místo minimalismu a důrazu na jedince v industriálním prostoru vytváříme trvalý domov pro rodinu s dvěma dětmi, jež odmítá běžné konvence a touží po originalitě a osobním stylu.

Family loft navrhly tak, aby každý člen čtyřčlenné rodiny měl své soukromí, ale zároveň byl podpořen charakter maximálně otevřeného loftového bydlení. Přitom brali v potaz, že pro majitele loftu jsou děti na prvním místě. Jednotlivé části loftu jsou hravé, působí na kreativní dětskou duši a přímo ji ovlivňují a vtahují do nekonečné hry.

Přečtěte si také:
Proměna starého bytu ze 70. let v moderní oázu: Zbourali stěny a vznikl otevřený prostor

Barvy, materiály a tvary

Původní betonové konstrukce zůstaly hrubé a jsou postaveny do kontrastu s čistým a světlým zpracováním loftu. Zemitá paleta tónu – terakotová, prachová zelená a hnědá – je doplněná teplou bílou a broušenou nerezí. Velmi světlá podlaha ve vzoru rybí kost, stěrka s přiznanými tahy a lité terrazzo s velkými kusy mramoru zase dodávají interiéru potřebnou texturu. S čím se rozhodně nešetřilo, je zeleň v obytném prostoru, která se stala nedílnou součástí interiéru a perfektně dotváří čistou atmosféru loftu.

Zaoblení na nábytku podporuje plynulost prostoru bez ostrých rohů a práce s čistými liniemi a racionalita jednotlivých prvků s mírnou dávkou eklektismu zajišťují, že všechny prvky pospolu budou odolávat proměnlivým trendům, a vytváří tak harmonický celek.

Vintage kousků v bytě najdeme mnoho.

Vintage kousků v bytě najdeme mnoho. Zdroj: Pavla Frauenterková

Rozpříčkovat loft? Ano, ale…!

Příčky mohou úplně zabít charakter loftového bydlení. Pokud se však zvolí vhodná forma, tak ani předělení loftu nemusí být bariérou. Prosklené příčky tak byly pro architektky jasnou volbou. Pro zachování prostorového vnímání je důležité zajistit průhledy celým loftem a dostat denní světlo do každé části loftu. Soukromí podpoří použití textilií, které interiér zjemní a zajišťují i akustickou pohodu.

Denní část loftu rozdělená pro rodiče a pro děti

Na kuchyň, která je hned za vstupem, navazuje prostorný jídelní stůl, který zvládne pohostit kromě domácích i čtyřčlennou návštěvu. Obývací část pokoje se skládá ze dvou repasovaných sedacích souprav. Lounge sezení doplňuje křeslo od designéra Poula Kjærholma, jež navrhl už v roce 1952. Travertinový stolek je dalším jasným příkladem solitéru, který architektky objevily ve vintage obchodu s nábytkem a v tomto projektu dostal svou druhou šanci se blýsknout a i nadále perfektně plnit svoji funkci. O tom, že obyvatelé loftu milují upcycling není pochyb. Avšak jsou milovníky i současného českého designu a rádi zakoupí kousky, které mají potenciál, že se jednou stanou právoplatnými ikonami. Jedním z příkladů jsou vázy LOVE ze studie Qubus, váza Big z borosilikátového skla od designéra Jiřího Pelcla či 3D nástěnné objekty z porcelánu od Daniela Piršče, které doplňují obraz od Dana Trantina.

Galerie slouží primárně jako prostor pro děti s prvky jako pochozí síť nebo skládačka chcibunkr.

Galerie slouží primárně jako prostor pro děti s prvky jako pochozí síť nebo skládačka chcibunkr. Zdroj: Pavla Frauenterková

Galerie je světem dětí

Ze spodního patra se po schodech dostaneme do galerie. Ta aktuálně slouží zejména jako dětská denní místnost. Je zde prostor pro dětské hry, houpačku a pochozí síť na válení. Své právoplatné umístění tu našlo i repasované křeslo Halabala dle návrhu architektek. Součástí knihovny na galerii je i sklopný pracovní stůl pro příležitostný homeoffice rodičů. Z galerie je přes prosklenou příčku přístupná ložnice rodičů. Proudí do ní denní světlo skrze prosklenou příčku. Soukromí zajistí dvojitá záclona, která je schopna úplně odclonit nechtěné pohledy, ale i tak propustit světlo. Přísun čerstvého vzduchu do ložnice je zajištěn nepřetržitým nuceným větráním. Na galerii také ústí skryté dveře z dětských pokojů. V době, kdy jsou děti menší, se jedná o velmi praktickou záležitost a rodiče jsou svým dětem v případě nutnosti vždy rychle nablízku.

Žluté a modré barevné akcenty.

Žluté a modré barevné akcenty. Zdroj: Pavla Frauenterková

Noční část

Z galerie je přes prosklenou příčku přístupná ložnice rodičů. Jedná se o intimní zónu určenou pro odpočinek a tomu odpovídá i zvolená kontrastní barevnost. Zatímco celý loft je světlý, ložnice s koupelnou rodičů je laděná do tmavých zemitých tónů.

Samostatné dětské pokoje reflektují aktuální zájmy dětí. Zatímco mladší dcera má zájem o zvířátka a její velkou vášní je malování, o něco málo starší syn sní o kariéře stavitele. Ve spodní části dětských pokojů se nachází hrací a studijní zóna, v patře pak postýlky se čtecí lampičkou. Prozatím jsou dětské pokojíčky v horní části propojeny a sourozenci k sobě tak mají blíž.

Celkově je loft navržen tak, aby vyhovoval nejen aktuálním potřebám majitelů, ale během času se dokázal lehce přizpůsobit i těm budoucím.

Dominantou ložnice je čalouněná postel s odvážným dekorem kohoutí stopy, která perfektně ladí k industriálnímu interiéru.

Dominantou ložnice je čalouněná postel s odvážným dekorem kohoutí stopy, která perfektně ladí k industriálnímu interiéru. Zdroj: Pavla Frauenterková

FOTOGALERIE

Redakčně zpracovala: Lucia Blažiová
Foto: Pavla Frauenterková
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Design interiérů
Tagy: architektura loft loftové bydlení
Sdílejte článek

Diskuze