Zdroj: Andrej Bezuglov, Jevhenij Avramenko

Originální a stylové bydlení pro úspěšného mladého muže

27. 04. 2023
Diskuze (1)
Sdílet

V památkově chráněné budově v Kyjevě vznikl velmi zajímavý byt pro mladého, sofistikovaného, svobodného majitele. Dvoupodlažní prostor ještě před jakýmkoliv řešením prošel odborným posouzením stavby. V rámci tohoto procesu odhalili původní zdivo, skryté pod vrstvami omítky, staré dřevěné stropní trámy a šikmé stěny v podkroví. Právě tyto cenné nálezy daly rekonstruovanému bytu charakter.

„Když pracujeme v historicky významné budově, vždycky se snažíme zachovat, obnovit a využít co nejvíce původních prvků. Věříme, že vytvářejí skutečné autentické pozadí, přičemž zdůrazňují čistotu moderních forem, tvarů a textur. Naší první výzvou bylo najít správnou rovnováhu mezi starým a moderním, a zároveň zachovat celistvost prostoru.

Dvoupodlažní prostor bytu v Kyjevě

Dvoupodlažní prostor ještě před jakýmkoliv řešením prošel odborným posouzením stavby. Zdroj: Andrej Bezuglov, Jevhenij Avramenko

Rozhodli jsme se vyhnout zářivým barvám, takže naší další výzvou bylo vytvořit směs různorodých architektonických prvků spojených monochromatickou paletou,“ popisují autoři proměny výzvy, se kterými pracovali při rekonstrukci dvoupodlažního bytu. K tomu přidali inovativní a nadčasová architektonická řešení.

Staré zdivo i trámy obnovili

Celá rekonstrukce začala vynesením a obnovou starého zdiva, stropních a kovových trámů. Dřevěné trámy byly očištěny a natřeny lakem, přičemž se podařilo zachovat až devadesát procent původních trámů. Architekti věnovali mnoho času výběru náhradních cihel na stěny a okenní obložení, protože chtěli najít cihly, které byly vyrobeny přibližně v téže době jako budova.

Zrekonstruovaný původní rohový krb - Dvoupodlažní byt v Kyjevě

Najdete zde autentické prvky – například zrekonstruovaný původní rohový krb, ale též moderní architektonické prvky včetně obložení a nábytku. Zdroj: Andrej Bezuglov, Jevhenij Avramenko

Výsledkem je teplá a přirozená kulisa v celém přízemí. Najdete zde autentické prvky – například zrekonstruovaný původní rohový krb, ale též moderní architektonické prvky včetně obložení a nábytku.

Obklady kolem celého prvního podlaží, i v podkroví

Originálním a působivým, ale i funkčním momentem, kterého si všimnete hned po vstupu do apartmá, jsou obklady, které obkličují celé první podlaží. Slouží převážně ke sjednocení a prosvětlení otevřeného prostoru. Obklady najdete i v podkroví, zde mají jinou funkci – slouží k vyrovnání šikmých stěn. Architekti neměnili původní jedinečnosti stavby, ale ošetřili je moderními prvky.

Horní poschodí - Dvoupodlažní byt v Kyjevě

Horní poschodí je rozděleno do tří zón – hlavní ložnice s koupelnou, pracovna a velký šatník, pokoj pro hosty a koupelna a prádelna. Zdroj: Andrej Bezuglov, Jevhenij Avramenko

Podkroví je realizováno jako moderní „loft“ bez historických prvků, ale díky stejné monochromatické paletě působí jako přirozené rozšíření přízemí. Celý obytný prostor má tlumené tóny a výrazné textury, které dávají bytu hloubku a silné charisma.

Ložnice - Dvoupodlažní byt v Kyjevě

Podkroví je realizováno jako moderní „loft“ bez historických prvků. Zdroj: Andrej Bezuglov, Jevhenij Avramenko

Vestavěné rolety, ručně montované schodiště

Ke specialitám rekonstruovaného bytu patří i další působivé i funkční architektonické prvky: v obložených stěnách podkroví jsou ukryty vestavěné předokenní rolety, kovové schodiště do podkroví je ručně montované, koupelnový box umístěný uvnitř jinak otevřeného přízemí je úplně odhlučněn.

Koupelna - Dvoupodlažní byt v Kyjevě

Koupelnový box je umístěn uvnitř jinak otevřeného přízemí a je úplně odhlučněn. Zdroj: Andrej Bezuglov, Jevhenij Avramenko

V přízemí obývací pokoj a kuchyň, v poschodí ložnice a pokoj pro hosty

V přízemí se nachází kuchyň, jídelna, velký obývací pokoj s filmovým projektorem, šatník a spíž. Horní poschodí je rozděleno do tří zón – hlavní ložnice s koupelnou, pracovna a velký šatník, pokoj pro hosty a koupelna a prádelna.

Přečtěte si také:
Impozantní loft v bývalé továrně v pražských Košířích

Výsledkem působivé rekonstrukce je pohodlný, příjemný, sofistikovaný a originální prostor k bydlení, kde stoprocentně funguje, že „méně je více“.

PUSHKA apartment

architektonický ateliér: Balbek Bureau
architekti: Slava Balbek, Jevhenija Dubrovskaja, Artem Beregnoj
lokalita: Kyjev, Ukrajina
plocha: 180 m2
realizace: 2016 – 2018

Text: Sabína Zavarská
Foto: Andrej Bezuglov, Jevhenij Avramenko

Kategorie: Design interiérů
Tagy: cihlové stěny dřevěné trámy dvoupodlažní byty industriální styl loftové bydlení
Sdílejte článek

Diskuze

  • Tak snad z bytu úspěšného mladého muže ještě něco zbylo…

    Lada