Miniaturní podkrovní byt aneb Co se dá vykouzlit na třiadvaceti metrech čtverečních

03. 09. 2020
Diskuze (2)
Sdílet

Malé byty se dnes stále častěji vyžívají ke krátkodobým pronájmům. Majitelům už nestačí, ale dají se skvěle využít například k pronájmu. Důležité je, aby na malé ploše poskytovaly všechno potřebné.

Architektům ze studia DesignPro se podařilo vytvořit jedinečný interiér jen na prostoru třiadvaceti metrů čtverečních. Je světlý, příjemný, pohodlný a má dostatek úložných prostor.

Miniaturní podkrovní byt na Štěpánské ulici v centru Prahy nemá žádná okna, jen dvě střešní vysoko nad podlahou. Nabízejí však krásny výhled na centrum města. Autoři proměny měli za úkol vytvořit pohodlný prostor na přespání pro dvě osoby, a to navzdory všem nevýhodám bytu, kterých bylo na první pohled nemálo.

Minibyt Štěpánská

foto DesignPro.cz

Důležité bylo vymyslet stylový interiér, který na první pohled upoutá, aby obstál v konkurenci. Při tom všem měl být útočištěm, které uprostřed rušného centra zve k relaxaci a odpočinku.

Řešení? Dřevěná kostka z překližky

„Řešení jsme našli ve vestavěné dřevěné kostce z březové překližky, která plní najednou několik funkcí. Využívá se jako vyvýšená dvojlůžková postel, přístupná po kovovém žebříku. Zároveň jako vyhlídka na Prahu ze střešního okna. Vnitřek kostky slouží jako uzamykatelné zázemí pro uklízecí službu, která se o byt stará. Aby prostor působil co největší a nejvzdušnější, spojili jsme chodbu s obytnou místností a použili velké zrcadlo, které prostor opticky nafoukne a prosvětlí,“ popisuje architektka Zuzana Řepíková řešení, která změnila těžko využitelný prostor v kvalitní bydlení.

Minibyt Štěpánská

foto DesignPro.cz

Kuchyň, obývací pokoj, ložnice s vyhlídkou i pracovní kout

Půdorys bytu je jednoduchý, nebylo nutné na něm nic měnit. Tvoří ho vstupní chodba s úložnými skříněmi, ze které vedou dveře do koupelny a otevřený vstup do obytné místnosti. Tam najdete kuchyňský kout se vším důležitým (včetně myčky, ledničky, mikrovlnky a kávovaru), překližkovou kostku s matrací a lůžkovou částí. Vedle ní je obývací část, v níž nechybí lavice s čalouněním, konferenční stolek, nástěnná televize.

Prostor mezi obývacím pokojem a chodbou tvoří výklenek, ve kterém je umístěn stůl se dvěma židlemi. Slouží jako jídelní, ale velmi snadno ho proměníte v pracovní místo. Aby se zvýšila kapacita úložných míst, na skříních v chodbě jsou namontované věšáky. Šikovné řešení, které šetří prostor.

Minibyt Štěpánská

foto DesignPro.cz

Přírodní barvy a designové prvky

Celý interiér je navržen v příjemných zemitých tónech a přírodních barvách. Osvěžuje ho několik stylových designových prvků a zajímavých řešení, jimž nechybí vtip. Nezanedbatelnou výhodou interiérového řešení je, že kdykoliv se z tohoto bytu primárně určeného na krátkodobý pronájem může stát pohodlné dlouhodobé bydlení. Překližková kostka se lehce změní v komoru nebo šatnu.

Minibyt Štěpánská

foto DesignPro.cz

Minibyt Štěpánská

architektonické studio: DesignPro
autoři: Ing. arch. Zuzana Řepíková, Ondřej Krynek
lokalita: Štěpánská, Praha
podlahová plocha: 23 m2 interiér, 4 m2 koupelna
realizace: 2019

použité značky: Normann Copenhagen (věšáky/úchytky), Hosue Doctor (svítidla), Ton (židle), Vitra (dekorativní pták), Hübsch (hodiny, taburet, polštář v ložnici), Bloomingville (stolek), Menu (přenosná lampička), Design House Stockholm (polštář-uzel)

Sabína Zavarská
foto: DesignPro.cz

Kategorie: Design interiérů
Tagy: byty v Praze malé byty podkrovní byty
Sdílejte článek

Diskuze

  • … krabica pre škrečka…. a ešte aj bidielko na postel, to pre koho ?

    bed
  • Strašné…..

    Amálka