Originálními nápady nešetřili! Industriální interiér bytu překvapí chytrými detaily
Tři z projektů, které realizovala dvojice mladých ruských architektů, získaly ocenění v soutěži ADD Awards. Jedním z nich je i interiér s názvem KAS. Celkem výstižně je možné ho charakterizovat slovním spojením „neokoukané nápady“.
DIY industriál
Nevelký mezonetový byt se nachází v domě na předměstí Petrohradu. Majitelé ho koupili ještě ve stadiu holobytu, takže architekti si mohli s projektem pohrát opravdu od základu. A originálními nápady přitom nešetřili – patří mezi ně například i kovové prvky upravené brunýrováním.
Majitelé koupili byt ještě nedokončený – nebyly v něm zrealizovány podlahy, povrchové úpravy ani instalace. O to lépe se pracovalo architektům, kteří si mohli s jeho úpravou doslova vyhrát od základu. Spodní podlaží zůstalo otevřené a slouží jako kuchyně spojená s obývákem.
Hned při vstupu je ještě malá koupelna, používaná i jako pracovna. Poschodí je věnováno prostorné ložnici, ze které se dá vyjít na balkon, a hlavní koupelně. Tento prostor je navržen tak, aby se dokázal přizpůsobit aktuálním potřebám domácích – posuvnými dveřmi ho mohou rozdělit na dvě samostatné místnosti, čímž vznikne pokoj pro hosty či dětský pokoj.
Alexander a Anastasia z ateliéru INT2 ARCHITECTURE vzali do vlastních rukou i realizaci svého originálního projektu. Kovové skříňky, police, zábradlí či schody dali svařit v blízké autodílně, všechno ostatní udělali sami přímo na místě: omítky, uložení a lakování podlahy, montáž nábytku a svítidel, dekorace… A šikovných detailů je v tomto nevelkém bytě opravdu mnoho. Od originálně omítnutých stěn až po tzv. brunýrované kovové prvky.
Krása tahokovu
Industriálně působící skříňku s dvířky z tahokovu použili Alexander Malinin a Anastasia Sheveleva i v hlavní koupelně v poschodí. Stylově ji doplňuje bílý obklad s výraznými spárami, uložený v duchu trendu způsobem „na vazbu“.
Vlastnoručně
Strop v přízemí patří k vlastnoručně zrealizovaným prvkům – odhalili ho až na beton, důkladně ho očistili a nalakovali. Stěny v obýváku měly připomínat tradiční domy s nabílenými jílovými omítkami. Podobného efektu dosáhli autořky interiéru nanesením tenké vrstvy omítky a sádrové stěrky.
Praktické řešení
Šikovných nápadů je v tomto nevelkém bytě mnoho, na každé fotografii najdete nějaký – například příruční stolek, který se vysune ze sedačky, takže když se nepoužívá, v malém obytném prostoru nemusí překážet.
Otevřené možnosti
Vedle prostoru s postelí je prostor připravený na různé možnosti využití –
běžně slouží jako pracovna a šatna, jednoduše se však může stát i další samostatnou ložnicí, pokojem pro hosty či dětským pokojem.
Výrazné kontrasty a rustikální materiály ve své přirozenosti jsou nejdůležitějšími tvůrci atmosféry tohoto interiéru – ať už jde o dřevo, kov, dokonale nedokonalé omítky, nebo beton.
Metoda chemického černění kovu, které omezuje korozi, dodala celému bytu speciální kouzlo. Hrubě opracované povrchy a kovové prvky jsou základem nejen příjemné kombinace DIY a industriálního stylu, ale i jeho vlastní útulnosti.
Mezonetový byt
lokalita: Petrohrad, Rusko
rozloha: 67 m2
Text: Sabína Zavarská, Erika Kuhnová
Foto: INT2 ARCHITECTURE
Zdroj: časopis Home