Pohádkové bydlení na zámku v Boskovicích

Pohádkové bydlení na zámku v Boskovicích

Galerie (15)
09. 11. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

S Lucií Božkovou, maminkou tří dětí, obdivovatelkou dobrého designu, podporovatelkou umění a zámeckou paní jsme toho probrali opravdu hodně. Náš rozhovor odbíhal od moderně pojatého zámeckého interiéru k obecnějším tématům, ale ať už to byl design, architektura, výchova dětí nebo nečekané výzvy, kterým je člověk na zámku vystaven, bylo to velmi příjemné povídání.

Do Boskovic se za svým manželem stěhovala Lucie z Brna a až do 10 let věku prvorozeného dítěte pobývali všichni trvale na zámku. Pak ale bylo potřeba zajistit dopravu do škol třem synům, kterým je dnes 12, 10 a 7, a zdálo se výhodnější usídlit se v Brně.

Ovšem v době jarní karantény Božkovi znovu ocenili kouzlo rodinného sídla. Byt v soukromé části pro veřejnost zpřístupněného zámku, který původně užíval strýc pana Božka Bedřich se svou ženou, je příjemnou kombinací původních kousků, doplněných moderním designem.

Dispozičně se byt samozřejmě příliš měnit nemohl, takže než se dostanete od vchodu do obývacího pokoje, projdete se opravdu dlouhou chodbou, kde na stěnách mezi vysokými okny visí originální obrazy, které se podařilo z rodinného majetku zachránit před zničením nebo rozkradením v době socialistického Československa.

Když místnostmi procházíte, uvědomujete si, jak se paní Lucii skvěle podařilo zachovat zámeckou atmosféru, a přesto z bytu udělat pohodlné, moderní místo. Zde je nutno dodat, že byt už prošel rekonstrukcí v době, kdy ho užívala strýcova rodina, a celkově se úpravy, na kterých manželé spolupracovali s architektkou, vydařily.

Nově ale dostal jednotnější barevnost a zvětšila se kuchyň. Dětský pokoj pro tři kluky a téměř neomezený počet dětských kamarádů nahradil původní hostinský pokoj s malou kuchyňkou.

rodinné sídlo v Boskovicích

Foto Miro Pochyba

Obecně by interiér měl odrážet potřeby a naturel jeho obyvatel. V případě zámeckého bytu to, pravděpodobně, platí. Lucie působí velice klidně a vyrovnaně, je přirozená, zajímavá, zábavná a zdá se být vnitřně silná. To stejné by se dalo říct o jejím domově. Nikdy není lehké vycházet z pevně daných mantinelů, kterým musíte přizpůsobit svůj záměr, a přitom si nenásilně prosadit svůj styl.

Dalším oříškem, na kterém si leckdo může vylámat zuby, jsou velké prostory s množstvím dveří a průchozí pokoje. Kamenem úrazu může být ale také snaha sladit starožitný nábytek s moderními prvky. Pokud s takovou startovní rovinkou dokážete vytvořit harmonický domov, zasloužíte si respekt.

rodinné sídlo v Boskovicích

Moderní kuchyňskou linku s přidaným kuchyňským ostrůvkem, díky němuž přibylo úložných prostorů, doplňuje repasovaný kabinet od Jindřicha Halabaly. Uvnitř najdete množství promyšlených zásuvek, otočných a výsuvných polic a dalších praktických skrýší. Foto Miro Pochyba

Když jsme se vydali na prohlídku – a výraz prohlídka je zde opravdu trochu na místě –, začali jsme od veselého dětského pokoje, který sdílí tři šikovní kluci. Tady se při zařizování vycházelo z původního stavu, kdy místnost byla horizontálně rozdělena vestavěným dřevěným patrem. Malou kuchyňku nahradila vestavěná skříň, která barevně ladí s otevřenou policovou knihovnou.

Na patře mají kluci ložnici, kde se pohodlně vyspí nejen oni, ale i jejich návštěvy. K pokoji patří i menší koupelna. Pokoj zdobí výtvarná dílka dětí a také pár původních předmětů, z nichž na první pohled zaujme velká cestovní truhla.

rodinné sídlo v Boskovicích

Dovedete si při vaření představit lepší výhled? Zeleň, krásné dekorace, živé květiny a obyvykle spokojení strávníci kolem rodinného stolu… Foto Miro Pochyba

V zařízení interiéru je na první pohled vidět, že Lucie designu rozumí. Svůj cit pro barvy a schopnost kombinovat nabízí i zákazníkům ve svém studiu Le Concept.

rodinné sídlo v Boskovicích

Neutrální barevnost a určitou strohost a chlad hlavní koupelny osvěžují skleněné dekorace nad vanou. Koupelna je dostatečně velká, aby se do ní vešla vana i sprchový kout. Vchází se do ní dvěma posuvnými dveřmi z ložnice a její součástí je i šatna. Foto Miro Pochyba

Z pokoje vstupujeme do kuchyně s jídelnou. Kuchyňská linka byla zvětšena o kuchyňský ostrov s deskou z matného skla barevně sladěnou s obkladem za kuchyňskou linkou. Kouskem, na který je Lucie pyšná, je krásný a funkčně promyšlený kabinet navržený Jindřichem Halabalou.

Na stěně jsou zavěšeny velké obrazy od výtvarnice Natalie Perkof. Ta je také autorkou návrhu nového jídelního stolu, na který se netrpělivě čeká. Rozkládací oválný stůl z masivního dřeva bude repasovaný a desku doplní intarzie z různých druhů kamene inspirovaná vesmírem.

rodinné sídlo v Boskovicích

V místnosti, která sloužila původně jako hostinský pokoj, přibyl nábytek s úložným prostorem a designové svítidlo, které krásně prosvětlí celou místnost. Spaní je na patře a případně se dá využít i rozkládací pohovka, nad níž jsou zavěšeny originální obrazy. Ty se zachovaly z majetku rodu. Foto Miro Pochyba

Z kuchyně postupujeme dál a procházíme ložnicí s velkou koupelnou a šatnou. Koupelna je ukryta za posuvnými dveřmi umístěnými po obou stranách postele a z ní je i vstup do šatny. Prostor prošel rekonstrukcí za předchozích uživatelů bytu, ale Lucie do něj vnesla vlastní barevnost a oživila ho například skleněnými dekoracemi v podobě ptáčků nad vanou.

Poslední komnatou, kterou si zvědavě prohlížíme, je obrovský obývací pokoj. Náš pohled hned upoutají dvě velká plátna na stěně. Už dokážeme poznat, že autorkou je výtvarnice Natalie Perkof. Uprostřed pokoje je pohodlné sezení složené z několika sedacích modulů. Rodina si ráda užívá společného lenošení nebo posezení s přáteli a tady k tomu má opravdu prostor. V jednom rohu místnosti jsou vysoká kachlová kamna. Nejsou původní, protože zámek se podařilo za socialismu vybrakovat. Repliku nechala vyrobit teta pana Božka.

Na druhé straně místnosti jsou pak dvě knihovny, pro něž byly využity původní průchody do dnešní herny. Samozřejmě i zde jsou původní prvky doplněny moderním designem. Ze všech pokojů je nádherný pohled do parku. Na parapetech jsou vždy čerstvé rostliny v krásných keramických a skleněných vázách značek, které Lucie pro svůj Le Concept objevila a nabízí i českým zákazníkům. Vysokými okny do místností proudí západní slunce a mění příjemně útulný byt v ještě útulnější místo.

rodinné sídlo v Boskovicích

Psací stůl u okna v ložnici evokuje dámské budoáry tak, jak je známe z prohlídek zámeckých komnat. Foto Miro Pochyba

Profil

Nemovitost

Byt na zámku v Boskovicích

Majitelé

Dominik a Lucie Božkovi a jejich tři synové. Dominik je synem Terezie Mensdorff-Pouilly, nejmladší dcery hraběte Alfonse Karla a hraběnky Marie Mensdorff-Pouilly, která se provdala za Vladimíra Božka. S ním v roce 1968, v době, kdy čekala třetí dítě – Dominika –, emigrovala do Kanady. Ten se přestěhoval zpět do ČR, když po zesnulé mamince zdědil se svým bratrem část rodinného majetku v Boskovicích. Od roku 2004 zde trvale žije a byl jmenován svými strýci jednatelem rodinné firmy MP Holding, a.s.

Lucie provozuje se svou kamarádkou eshop Le Concept, kde je možno zakoupit nábytek, bytové i módní doplňky především skandinávských značek, ale i tvorbu českých designérů.

Text: Martina Paulová
Foto: Miro Pochyna
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Design interiérů
Tagy: Boskovice byty starožitný nábytek zamek zařízení interiéru
Sdílejte článek

Diskuze