Pokojík pro tři dětičky
Říká se, že jedno dítě je málo a dvě jsou až příliš. Co však dělat, když jsou děti tři nebo to třetí je právě na cestě? O vaší péči nepochybujeme. Horší to asi bude s […]
Říká se, že jedno dítě je málo a dvě jsou až příliš. Co však dělat, když jsou děti tři nebo to třetí je právě na cestě? O vaší péči nepochybujeme. Horší to asi bude s prostorem v bytě a se zařízením dětského pokoje tak, aby každé z dětí mělo kromě postele i vlastní pracovní koutek, místo na odložení svých hraček, malých tajemství a oblečení. I tento problém se však dá vyřešit.
Když jsou děti tři
Dětský pokoj pro tři ratolesti potřebovala zařídit i paní Zuzana z Plzně. Vyhradila pro ně pokoj s rozměry přibližně 5 × 4 m a požádala nás o pomoc. My jsme pro ni vymysleli hned několik návrhů, které jí snad pomohou rozlousknout tento oříšek – jak všechno rozumně naskládat v pokojíku, aby vše bylo hotovo raz, dva a tři dětičky hezky spolu.
Dětský pokoj je místo, kde naše ratolesti prožívají své nejdůležitější chvíle. Zde se učí, spí a hrají. Je to multifunkční prostor, o který se dělí se svými sourozenci a občas i s přáteli. Zároveň je to prostor, v němž se musí najít i kousek soukromí a vlastního světa pro každé dítě.
Byt paní Zuzany je zajímavý tím, že má větší světlou výšku, což se dá v dětském pokoji dokonale využít. Postele pro dvě děti jsme tak mohli umístit do větší výšky než obvykle, a to až nad úroveň výšky dveří. Pro lepší ilustraci jsme z tohoto návrhu vytvořili dva půdorysy – jeden znázorňuje prostor pod lůžky, na druhém je vyřešený prostor ve výšce lůžek. Návrh respektuje i podmínku, podle níž každé dítě má mít svůj pracovní koutek s vlastním pracovním stolem, místo na odkládání hraček, školních věcí, oblečení a přitom má zůstat dostatečný prostor na hraní na podlaze. Dalším limitujícím faktorem v tomto pokoji je francouzské okno, před nímž se nedá umístit postel.
Co kde najdeme?
Když vstoupíme do místnosti, prostor se zdá trochu stísněný, ale všechno vykompenzuje světlo z velkého okna oproti dveřím. Nalevo ode dveří se nachází malý šatník a napravo skříň – dost prostoru na skladování celoročního oblečení. Vedle klasické skříně je pracovní stůl, nad ním jsou jednoduché konzolové police se zavěšenou skříňkou. I toto pracovní místo, podobně jako šatník a skříň, je „zasunuto“ pod postelí. Vedle pracovního místa je ještě skříňka na peřiny, která zároveň vytváří čelo postele. V rohu u nohou postele je naznačeno vytápěcí těleso. Pracovní místa s odkládacími prostory – policemi, knihovnami pro další dvě děti je vhodné umístit tak vedle šatníku, téměř po celé délce stěny. Světlo přichází zleva (praváci si nebudou nevhodně stínit při psaní). Místnost se dá oživit květinou umístěnou u okna, které ukončuje pracovní zónu (hlavně dokud jsou děti menší, květina tu být nemusí). U postele, pevně stojící na zemi proti pracovní zóně, není noční stolek. Jeho funkci může převzít odkládací kontejner na kolečkách, který podle potřeby přisuneme k posteli nebo snadno přemístíme třeba do středu místnosti.
Jak to vypadá v poschodí?
Už jsme uvedli, že nad úrovní dveří se nacházejí dvě lůžka. Rozmístěny jsou ve tvaru písmene L. Matrace jsou od stěny odsunuty tak, aby podél ní vznikl vyvýšený odkládací prostor na knihy, noční lampy apod. Mezi matracemi lůžek je situována volná pevná plocha, na níž si děti mohou rozložit hry.
Rada na závěr: vždy je třeba myslet na bezpečnost dětí, proto si při výběru nábytku všímejte, zda má oblé hrany, zda poschoďové postele mají „zábradlí“, bezpečné žebříky apod.
Když přijde třetí dítě
Také u tohoto řešení se počítá s umístěním tří dětí v jednom pokoji. Tentokrát má však místnost rozměry 3,5 × 5 m. Jedno z dětí je úplně maličké a dvě minimálně o deset let starší. Pokoj je zařízen tak, aby i za několik let sloužil pro tři děti, z nichž se stanou vysokoškoláci a z maličkého školák. Zda se pro takovéto rozdělení rozhodnete, nebo ne, závisí jen na životním rytmu ve vaší rodině.
Tajemství je v členění
U tohoto řešení je prostor dětského pokoje rozdělen skříněmi na dvě části – pro dvě větší děti a pro jedno maličké (bylo to možné díky tomu, že pokoj má dvě okna). Tyto části lze od sebe úplně oddělit harmonikovými dveřmi, aby batolátko náhodou nevytvořilo výstavu věcí svých starších sourozenců po celém bytě a zároveň aby starší děti měly klid při psaní úkolů.
V prostoru pro větší děti je zajímavě řešená postel. Její spodní „lehátko“ se vysouvá do prostoru, jak to v půdorysu naznačuje přerušovaná čára. Pod lehátkem každé postele jsou úložné zásuvky a nad nimi jednoduché police a skříňky. Naproti postelím jsou umístěny dvě dvoukřídlé skříně na oblečení. U okna jsou situovány pracovní stolky s hloubkou 60 cm a nad nimi police na knihy a školní potřeby. V těsné sousedství harmonikových dveří je i vysoká police na hračky.
U vstupu do místnosti je vyčleněn prostor pro batole zahrnující dvoukřídlou skříň na oblečení a přebalovací pult s policemi. Pod oknem je dětská postýlka a nad ní látkový odkládací blok, který se dá otáčet. Až dítě vyroste, nebude problém do této části umístit i klasické lůžko. Jednoduše z boku skříně, která je vedle dveří, umístíme skříňku na peřiny, která může zároveň tvořit čelo postele. Pod okno se ještě vejde malý pracovní stolek. Dělicí nábytková stěna obou částí místnosti poskytne dostatek úložného prostoru i pro větší dítě.
Pokud po čase nebude rozdělení pokoje potřebné, stačí otočit skříň (i s postelemi) ke stěně, čímž se pokoj propojí a ze dvou maličkých prostorů vznikne jeden velký. V případě, že jsou sourozenci děvčata a chlapci, možná nebudou chtít bydlet spolu a pokoj zůstane nadále rozdělen.
Na závěr do plochy
Pokud máte i vy, milí čtenáři, nějaký problém se zařizováním, můžete nám na adresu redakce zaslat půdorys bytu a konkrétní místnosti s jejími rozměry a s popisem současného stavu. Řešení najdete v některém z následujících čísel našeho časopisu. Samozřejmě popište i svou představu a uveďte požadavky, které by měla nová místnost splňovat.
TEXT A NÁKRESY: Ivana Lisická
FOTO: Assomobili, Callesella, Doimo City Line, IKEA, Moretti Compact, Tiemme
Kategorie:
Design interiérů
Sdílejte článek