Rychlé proměny interiéru, které zvládnete za víkend

05. 11. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Toužíte po změně ve vašem interiéru, ale nechce se vám pouštět do náročných předělávek či rekonstrukcí? Vyzkoušejte naše tipy, které zvládnete za víkend.

Těžko se bydlí někde, kde se necítíme příjemně. Pokud je to i váš problém, vyzkoušejte některý z našich nápadů na zútulnění. Někdo může mít zase pocit stísněného prostoru, ve kterém nemůže ani dýchat. Existuje několik ověřených způsobů, jak ho zvětšit. A pokud bydlíte v otevřeném prostoru a chybí vám troška soukromí, i s tím vám rádi poradíme.

Jak prostor zútulnit

Naše bydlení je svědkem obrovské části našeho života. Abychom se v něm cítili sami sebou, mělo by kolem sebe vyzařovat atmosféru, která je nám příjemná. Měl by to být koktejl bezpečí, radosti, spojení, inspirace a dalších odstínů vnitřní pohody.

Čisté linie, holé stěny a otevřené prostory působí ploše a sterilně. Textura dodá místnosti hloubku a působí hřejivě na oči i na dotyk. Hladké a lesklé povrchy, jako je kov, sklo, či lakovaná dvířka, působí naopak chladně. Struktura dřeva, koberec s vysokým vlasem, pletený pléd nás zahřejí už jen při myšlence na ně. Vyměňte umělé materiály a lesklé povrchy za přírodní, jako je dřevo, ratan, juta, organická bavlna a len. Člověka přirozeně přitahuje textura, nedivte se, pokud se vaše mysl staví podezíravě ke všemu, co je dokonalé nebo vyleštěné.

Co vám dává pocit, že jste doma? Někdo se potřebuje obklopit rostlinami a přírodou, jiného potěší pastelové barvy a jemné tóny. Květiny a knihy ve mně okamžitě způsobí, že se cítím jako doma. Možná je to tím, že když jsem vyrůstala, maminka si každý týden kupovala do domu čerstvé květiny. Rostliny jsou finančně nenáročné a v bytě se s nimi budete cítit mnohem lépe. Ať už jsou to maličké kaktusy, nebo velká monstera, každá z nich má své kouzlo a váš domov se díky nim od základů změní.

Pokud je něco, co dokáže okamžitě přeměnit chladný interiér ve hřejivý, tak jsou to barvy. Není však jedno jaké. Důležitá je jejich správná volba i kombinace. Nemusíte hned vymalovat všechny stěny, můžete se zaměřit i na doplňky. Všeobecně platí, že teplé a syté barvy působí přívětivějším dojmem.

Stejně tak je důležité i osvětlení. Není náhoda, že právě světlo svíček je ústředním prvkem dánského konceptu hygge. Stejně dobře fungují i vhodně rozmístěná náladová světla a stmívače, kterými dokážete změnit intenzitu jasu vždy, když si chcete odpočinout.

obývací pokoj

Foto Ikea

Drobný nábytek

Stojan na květináč, malá skříňka, puf nebo příruční stolek. Jsou to všechno malé a zároveň velmi dostupné kousky, které by měl mít doma každý. V zútulňování prostoru hrají velmi důležitou roli. Jsou praktické a s jejich pomocí snadno a rychle zaplníte prázdný prostor. Nemluvě o tom, že pokud sáhnete po designovém kousku, váš pokoj získá s jejich pomocí nečekaný šmrnc.

ložnice

foto Drizzle Decor

Konec bílým stěnám

Nebojte se tmavých barev. Stěnu v ložnici nebo v koutku, kde si rádi odpoledne zdřímnete nebo přečtete oblíbenou knihu, s klidným svědomím vymalujte sytým odstínem. Bílé stěny působí chladně. Pokud však toužíte po čistém světlém interiéru, zvažte alespoň její teplejší odstíny a použijte dřevěný nábytek i přírodní materiály.

Náš tip

Bez ohledu na to, zda je váš dům malý nebo velký, nezahlcujte ho nábytkem. Pokud interiér vypadá prázdný, vsaďte na menší stolek, květináč či taburetku.

tapety na stene

foto Borastapeter

„Oblečené“ stěny

Máte velký otevřený prostor a holé stěny? Odějte je! Dodejte jim barvu hřejivým nátěrem, cihlový či dřevěný obklad zase vytvoří strukturu. Stejnou roli splní tapety. Nemusí být vůbec extravagantní či příliš výrazné. Naopak. Jemný drobný vzor prostor zútulní a přitom nechá vyznít to, co je pro vás důležité – ať už jsou to poličky s dekoracemi, nebo plakáty.

obývací pokoj

foto Matalan

Vytvořte si zátiší

Způsob, jakým vystavujete své věci na viditelných místech, vytváří rozdíl mezi praktickým nábytkem a působivým zákoutím. Aby získala vaše knihovna, skříňka či polička přidanou hodnotu, stačí dodržovat pár základních principů. Nepřeplňujte prostor – vyberte si doplňky ve stejné barvě a seskupujte je do skupin s lichým počtem. Oblíbené knihy povyšte na dekoraci – vystavte je vodorovně i svisle. Poličku či skříňku naplňte do dvou třetin knihami, přidejte skleněnou či keramickou dekoraci a nakonec květináč nebo vázu se živou rostlinou.

Rychlá změna

Pokud nechcete malovat, zkuste to s textiliemi. Potah na sedačce, polštářích nebo závěsy můžete střídat podle nálady i podle ročních období – pokaždé vytvoří jinou atmosféru!

interiér bytu

foto Laidbackfarmhouse

Uspořádání nábytku

Promyšleným rozmístěním nábytku si dokážete vytvořit jemná zákoutí a intimní zóny. Pokud si například natlačíte všechen sedací nábytek na jednu stěnu, nedivte se, že se cítíte jako v čekárně u lékaře. Mnohem přirozeněji působí taburetky, křesla či sedačka, když jsou oproti sobě. Někdy úplně stačí odsunout křeslo dál od stěny a pootočit ho do prostoru. Posouvejte, zkoušejte – sami uvidíte ten rozdíl.

Jak zvětšit prostor

Existuje několik způsobů, jak zvětšit prostor, které nejsou náročné na realizaci. Dokonce ani nemusíte do ničeho investovat. Stačí vám několik dobrých triků s nábytkem a doplňky a přeměnu máte hotovou bez problémů i za jeden víkend.

Na vizuální zvětšení místnosti existují různé triky, ale platí tu jedno hlavní pravidlo: světlé barvy prostor zvětšují, tmavé ho, naopak, zmenšují. Proto jsou barvy klíčové. Odstíny bílé, béžové, šedé či různé pastelové dejte téměř na všechno – na stěny, tapety, okna, dveře, podlahy, nábytek i doplňky – a jen sem tam je kombinujte s tmavými akcenty. Pokud by byla bílá barva pro vás příliš nudná a neosobní, sáhněte po vzorech, ale s těmi také pracujte podle určitých zásad.

Všechno začíná od podlahy, a proto tam začněte i vy. Podlahu možná za víkend nevyměníte, ale je dobré vědět, že by měla být co nejsvětlejší, a ideální je, pokud je v celém bytě stejná, protože tak získáte dojem neohraničeného prostoru. Ve všeobecnosti platí, že malé vzory a jednotné souvislé krytiny místnost také opticky zvětšují. Podlahová krytina uložená rovnoběžně se stěnami prostor opticky prodlužuje a zužuje. Její kolmé uložení prostor opticky zkracuje a rozšiřuje.

Zaměřte se i na to, co všechno doma máte. Není váš byt přecpaný a zaházený zbytečnostmi, které už dávno nikomu neslouží? Nebo patříte k typům křečka domácího – vždyť toto se mi ještě někdy bude hodit? Udělejte s tím rázný konec a všechno, co nepotřebujete, buď prodejte, darujte, nebo vyhoďte. Udělejte si pořádek a nemějte příliš mnoho věcí na očích. Využívejte rozličné úložné boxy, sezónní oblečení svěste z ramínek a uložte do skříní. Podobně odkládejte sváteční dekorace a určitě nenechávejte vánoční stromek v obýváku postavený celý rok.

policová zostava

foto Ikea

Správný nábytek

Objemné a robustní zařízení zanechává „těžký“ dojem. Proto vsaďte na jednoduché a štíhlé tvary či průhledné nebo skleněné materiály. I lesklé a lehké povrchy, ať už na nábytku, nebo doplňcích, místnosti zvětšují. Do malých bytů je ideální vestavěný a multifunkční nábytek, například konferenční stolek s úložným prostorem nebo rozkládací pohovka. Dobrý může být i nábytek na kolečkách.

zrcadlo

foto Impressionen

Zrcadlový trik

Hra se zrcadly je asi nejběžnějším trikem na zvětšení prostoru, kterou zná snad každý. Namísto nástěnné malby můžete do ozdobného rámu namontovat právě velké zrcadlo. To místnost vizuálně zvětší a zároveň bude působit jako další okno, čímž se znásobí množství světla v místnosti. Pokud nic nechcete věšet na stěnu, klidně ho můžete osadit například do nábytku nebo do dveří.

Náš tip

Pokud už má váš byt tak či tak omezené prostorové možnosti, vyvarujte se spontánních nákupů typu „vždyť se to ještě někam vejde“.

rešení interieru

foto Next

Prázdné místo

Místnost se jeví prostornější, když oko vidí mnoho prázdného místa. Proto posuňte co nejvíc nábytku ke stěnám a uprostřed ponechejte velkou volnou plochu. Na ni můžete položit koberec, který ještě zdůrazní pomyslný střed. Podobný trik platí i u stěn. Na jednu umístěte jen jeden velký obraz, díky němuž bude místnost vypadat větší, nezdobte ji množstvím malých obrázků.

osvětlení

foto Tom Rossau

Hra světel

Přirozené denní světlo má v menších místnostech cenu zlata, protože světlost sama o sobě zvětšuje. Ale co v místnostech, kde ho je méně, nebo když nastane tma? I při správném umělém osvětlení je snadné „podvádět“. Malá místnost se bude zdát mnohem větší, když v ní rozmístíte několik rozličných zdrojů světla namísto jedné stropní lampy. Kombinujte ji s bodovými, podlahovými i stolovými variantami zároveň.

Velkorysé záclony

foto Impressionen

Velkorysé záclony

Při vizuálním zvětšení místnosti pomáhá i následující trik: pořiďte si záclony, které umístíte vysoko nad okno a které budou sahat až po zem. „Tekoucí“ dlouhá látka dodává iluzi většího povrchu stěny. Vsaďte na lehké, vzdušné a průhledné tkaniny, např. na polyester. Pokud byste použili tmavé a těžké materiály, dosáhli byste nežádoucího opaku.

Jak rozdělit prostor

V životě i bydlení potřebujeme pořádek, abychom se cítili dobře. Na jasné vymezení jednotlivých funkčních zón přitom nepotřebujete zdi – poslouží vám k tomu i jednodušší a finančně méně náročné vychytávky.

Ať už máte velký loft, nebo dvoupokojový byt, mnohdy se stává, že jejich dispozice nevyhovuje vašim představám. Rozdělení velkého i menšího prostoru na jednotlivé zóny s jasně definovaným způsobem užití vnesou do vašeho bydlení řád a pořádek. Velikou výhodou je, že vám takovéto vymezení zón pomůže nastavit se na to, že v dané části místnosti děláte jednu konkrétní činnost, což vede k větší efektivitě. Plusem je i to, že každou věc můžete uložit tam, kde ji reálně nejčastěji využíváte. V závislosti na tom, jaký prvek na vymezení funkčních zón použijete, můžete získat i další výhodu – soukromí a eliminaci rušivých prvků, což je důležité zejména u prostorů, které využíváte k práci, studiu, kreativnímu vyžití, ale i ke spánku.

Pokud se nejedná o loft nebo garsonku, obvykle je každý obytný prostor rozdělen do jednotlivých místností, se kterými se nám spojují nejběžnější aktivity. V ložnici spíme, v kuchyni vaříme, v obývacím pokoji relaxujeme. Ve skutečnosti je však samozřejmě aktivit, které v nich děláme, mnohem více. Před zařizováním každé místnosti je proto vhodné si představit, k čemu všemu bude sloužit a rozčlenit si ji do menších zón. Na základě nich potom volte hlavně ten nábytek a doplňky, které danou funkci budou plnit. Pokud si jednotlivé zóny navíc vymezíte i nějakým viditelným optickým prvkem, každý prostor bude mít více či méně jasně definované hranice.

Možností, jak rozdělit prostor bez většího stavebního zásahu, je v současnosti mnoho. Jedním z rozhodujících faktorů, který je potřebné zvážit, je to, jestli chcete mít rozdělený prostor definitivně, nebo jen v určitých situacích. V prvním případě sáhněte po větších policových systémech, knihovnách nebo dekorativních dělicích příčkách. Ve druhém případě vám skvěle poslouží posuvné dveře a panely (ty ovšem vyžadují menší zásahy do zdí), paravány, dělicí stěny a zástěny. Pokud chcete prostor opticky rozdělit bez jakýchkoli fyzických “překážek”, můžete vytvořit jednotlivé zóny i použitím jednotné barvy v daném prostoru nebo vytvořit jasnou hranici prostoru použitím různého typu nebo vzoru podlahy.

Náš tip

Průhledné závěsy jsou skvělou variantou, jak ve vaší ložnici vytvořit a oddělit koutek pro miminko, a zároveň ho mít pořád na očích.

paravan

foto Urban Outfitters

Soukromí kdekoli a kdykoli

Jeden z nejjednodušších a nejdostupnějších způsobů, jak opticky oddělit určitou část obytného prostoru, je použití paravánu. Jeho velkou výhodou je kromě toho, že nevyžaduje instalaci ani složité skládání, i to, že ho můžete přesouvat a použít všude, kde si budete chtít dopřát soukromí, nejčastěji při práci nebo v případě, že v místnosti přespávají hosté. Kromě toho, že jsou paravány funkčním doplňkem, jsou mnohokrát i krásným oživením místnosti.

Proměna za pár korun!

Paraván i závěsy jsou cenově dostupné varianty, navíc můžete použít a zrecyklovat staré závěsy, které vám kdysi visely na oknech a mezitím jste je vyměnili za nové.

závěsy

foto Leroy Merlin

Za oponou

Další poměrně jednoduchou alternativou, jak oddělit jednotlivé části místnosti, jsou závěsy. Jejich velikou výhodou je to, že stejně jako paravány je můžete použít jen v těch případech, kdy to situace bude vyžadovat, jindy je jednoduše necháte odtažené a budete si užívat otevřený prostor. Předem si promyslete typ a barvu látky, protože právě ty rozhodnou o tom, co všechno zůstane za “oponou”.

policový systém

foto Gidon Levin

Rozdělení a úložní místo v jednom

Naše nejoblíbenější řešení? Ta multifunkční. A taková jsou k dispozici i v případech, že se snažíte vymezit různé zóny a funkce v obytném prostoru. Stačí, když na toto vymezení použijete velký policový systém nebo knihovnu, které vám poskytnou úložné prostory navíc. Podle konstrukce police či knihovny a také podle toho, jak moc ji zaplníte, můžete přímo ovlivnit pocit propojení jednotlivých zón/místností.

Náš tip

Do menších místností volte paravány a zástěny z látky nebo subtilnější dřevěné konstrukce, které budou opticky, ale i reálně zabírat méně prostoru.

Prostor pro nápady

Prostor, který máte vyhrazený na práci nebo studium, je vhodný fyzicky oddělit od zbytku místnosti. Získáte díky tomu koutek, kde se můžete soustředit a vaši pozornost nebudou přitahovat rušivé elementy. Při vyčlenění pracovního koutku se nebojte být kreativní. Můžete si například vyrobit vlastní “zástěnu” v podobě makramé – stačit vám k tomu budou nitky nebo šňůry, šikovné ruce a trpělivost.

foto Castorama

Jen pro zvané

Ložnice je většinou náš posvátný a intimní prostor, do kterého málokoho vpouštíme. Ne vždy je však možnost ji mít v samostatném pokoji nebo daleko od zvědavých pohledů hostů. V takovém případě použijte na oddělení ložnice/spací části zástěny, které sahají od stropu až k podlaze a jsou co nejméně průhledné. V závislosti na materiálu navíc dokážou částečně odizolovat světlo a hluk.

„ZELENÉ” zástěny

foto Urban Outfitters

„Zelené” zástěny

Dalším, trochu netradičním, ale o to efektnějším způsobem, jak opticky rozdělit prostor, je použití stojanového věšáku. Můžete na něm samozřejmě nechat oblečení, čímž vám poslouží dvojnásobně. Milovníci rostlin jej však možná raději využijí na zavěšení svých oblíbených pokojovek. Pokud se vám nápad s rostlinami jako rozdělovacím prvkem líbí, zkuste použít byť samotné pokojové rostliny větších rozměrů, které uložíte vedle sebe.

Text: Katarína Paukeje, Lucia Blažiová, Miroslava Maceková
Foto: archiv firem
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Design interiérů
Tagy: moderní nábytek nábytek do obývacího pokoje zařizování interiéru zástěny zavesy
Sdílejte článek

Diskuze