Škola barev III: Inspirace přírodou – zelená, hnědá a jejich mnohé odstíny

12. 02. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

Zelená je barva plic naší planety a hnědá je symbolem životodárné půdy země, z níž veškeré rostlinstvo vzchází. Člověk jako živočišný druh také vzešel z těchto všudypřítomných odstínů přírody a jsou pro něj zdrojem životní energie.

Ne náhodou je svěží zeleň nových rostlin barvou jara. Já bych k ní přidala i hnědé odstíny země. Po dlouhé zimě, kdy roztaje sníh, se nejdříve objeví mokrá hnědá hlína otevřená přijmout semena nového života. Hnědé větvičky stromů se chystají k rozpuku čerstvých lístků. I když se hnědá brzy ztratí v záplavě májové zelené, stále ji někde v pozadí cítíme. Jemné nuance zelené, které pozorujeme v přírodě, se výrazně liší od teoreticky namíchaných barev z čistých pigmentů žluté a modré. Přírodní zeleň obsahuje jemné příměsi hnědých a červených podtónů, díky nimž působí tepleji, matněji a měkce. Je velkým uměním namíchat správný odstín zelené do interiéru, aby nepůsobila uměle a jedovatě. Obecně se to výrobcům barev v minulosti příliš nedařilo a je smutné, že mnozí proto k zelené získali negativní postoj. Neexistuje totiž jiná barva, která by působila na lidský organismus tak pozitivně a harmonicky. Je nejbližší barvou flegmatiků, kteří milují klid, stálost, jsou vyrovnaní, tiší, mírní a samostatní, hloubaví a starostliví. Než se však dočkáme nových rostlin, musíme se nejdříve zahledět do hnědí a okrů právě probuzené země.

Hnědá
Hnědá v sobě obsahuje všechny tři základní barvy: červenou, modrou a žlutou. Podle intenzity zastoupení jednotlivých barev rozeznáváme její mnohé odstíny: žlutohnědou, zlatohnědou, koňakovou, červenohnědou až cihlovou, srnčí, oříškovou, nugátovou, čokoládovou, barvu bílé kávy a mahagonovou, hnědou s příměsí studené modré v barvě bahna a nejtmavší odstín černé kávy. V nedávné minulosti byla hnědá a její světlé kávové odstíny módní barvou číslo jedna nejen v interiérovém designu, ale i v módě. Její obliba stále přetrvává, protože působí přívětivě, uklidňuje a zmírňuje napětí. Na větších sytějších plochách zužuje a rámuje prostor. Ve velmi světlých a teplejších odstínech je vhodná do místností, v nichž chceme vytvořit zvláště příjemnou atmosféru. Z vlastní zkušenosti ji ve větší míře nedoporučuji do dětských pokojů. Pro malé děti je totiž velmi těžce identifikovatelná a nerozvíjí jejich vnímavost a představivost. U dětí má nejdůležitější místo na různých plyšových hračkách nebo na masivním dřevěném nábytku. Ve velkých obytných prostorech je stále noblesní využití kombinace hnědé tón v tónu. Na pozadí stěny velmi světlé kávy vynikne čokoládově hnědý moderní nábytek kombinovaný se sklem. Na stejně hnědé podlaze se bude vyjímat huňatý koberec v bílé nebo v barvě slonové kosti. V takovém exkluzivním městském interiéru pak najde svémísto i artefakt v podobě divoce barevného moderníhoobrazu. V klasickém interiéruse odstínyhnědéuplatňují na starožitnémnábytku, na dveřích a jejich rámech.

Doplňkovými barvamipak mohou být olivově zelená, tmavě červená barva jakoby zaschlé krve nebo krémová až písková. Doplňkovými kovy jsou patinovanámosaz, zašlý bronz nebo nazelenalá měď. Stále více rekonstruovaných podkrovních prostor využívá barvy trámů jako dekoračního prvku interiéru. Od této barvy se často odvíjí i zpracování a barevnost dřevěných podlah v kombinaci s cihlovou dlažbou půdovek, takže interiér působí kompaktně a jakoby přirozeně vrostlý do prostoru střechy. Velmi pěkně pak působí, je-li takový interiér zařízen moderním nábytkem v kombinaci s chromem či leštěnou ocelí s lakovanými hladkými povrchy v bílé nebo čokoládové. Černé, bílé nebo hnědé kožené solitéry lze doplnit množstvím živých zelených květin ve velkých keramických květináčích s metalizovaným povrchem. Stále krásná a použitelná zůstávákombinace čokoládově hnědé s mořskou modrozelenou, a to pro svoji lehkost a harmoničnost.

Odstíny hnědé a béžové v kombinaci se slonovou kostí nebo medovou jsou také vděčné do koupelen, vhodně je doplní koupelnový textil ve smetanové nebo čokoládově hnědé. Baterie a další vybavení by pak mělo být v provedení matného, jakoby saténového povrchu chromu, případně v nějakém retro stylu v barvě zašlého bronzu. Na závěr, v rámci shrnutí uplatnění hnědé v interiéru, bych ráda zdůraznila, že je pro tuto barvu dobré využívat ve velké míře přírodních materiálů tmavě hnědých dřev a kůže.

Klasická kombinace odstínů hnědé doplněná jemnou olivově zelenou a strukturou sněhově bílého štuku. Dekorační doplňky ve žlutozelené zářivé až umělé barvě tvoří přechod k modernismu.
Zelená
Převažující barva živé přírody má řadu odstínů. S jarem přichází šťavnatá májová, lipová, žlutoolivová, olivová, khaki, jadeitová, jedlová, ruská zeleň, lahvová, modrozelená, tyrkysová, lagunová a smaragdová. Barva trávy a lesa má na lidskou psychiku uklidňující účinky. Působí příznivě nejen na naši náladu a nervovou soustavu, ale také prokazatelně svědčí našemu zraku, srdci, krevnímu oběhu, snižuje napětí a celkově harmonizuje organismus. Modrozelené odstíny působí spíše studeně, čerstvě a jakoby z dálky. Naopak žlutozelené vyzařují teplo, jsou pozitivní a přívětivé. Na to, jak vnímáme barvy, má vliv i to, se kterou barvou je zelená v kontrastu. Stejnou zelenou budeme chápat jako teplou v sousedství chladných barev, ovšem v sousedství teplých odstínů ji budeme vnímat jako relativně studenou. Zelená v interiéru je osvěžující spíše ve světlých odstínech, které mají výjimečnou schopnost pocitově zklidnit hlučné místnosti. Z tohoto důvodu je vhodná do pracoven, knihoven, ložnic a relaxačních místností. Také se hodí do jídelen, protože podporuje chuť k jídlu. Říká se přece, že v přírodě nejvíc chutná, ale tady pozor na vhodný odstín a sytost barvy, abychom nedocílili opačného efektu. Tmavé a syté tóny velmi pohlcují světlo, a proto bychom s nimi ve velkých plochách stěn měli zacházet opatrně. Naopak tmavé odstíny zelené jsou vhodné na kusové i celoplošné koberce, které samy mají strukturu krátce střiženého trávníku nebo jsou naopak velmi huňaté s dlouhým vlasem a výraznou strukturou. Jde o snahu vnést převážně do městských bytů malý kousek dobře udržované zahrady, v níž se ale na rozdíl od přírodního trávníku cítí naše nohy jako ve vatičce.
Pro barevné kombinace bychom se měli dát inspirovat přírodou a jejím dokonalým zacházením s barvami. Zelená se výborně kombinuje se všemi ostatními barvami jarní palety, například zlatožlutou barvou narcisů, červenooranžovou tulipánů či pomněnkově modrou a všemi teplými béžovými i okrovými odstíny. Vhodné je doplnit ji nábytkem z tmavých dřev, jako jsou mahagon, ořech, teak a další sytě hnědá exotická dřeva. Pokud ji zkombinujeme s velmi světlými zaprášenými pastelovými odstíny jarních květů a nábytkem z běleného nebo bíle lakovaného dřeva, můžeme s ní vykouzlit i lehce romantický styl `a la Provence.
Protože není ani holčičí, ani klukovská, je ideální základní barvou do dětského pokojíčku sourozenců opačného pohlaví. Pro doplňky je pak flexibilní směrem k odstínům modré a žluté, ale i růžové či meruňkové. Při výběru vhodných odstínů a jejich poměrů k základnímu bledě zelenému podkladu může vzniknout velmi harmonický a inspirativní prostor. Největšího barevného kontrastu dosahuje zelená se svojí doplňkovou barvou červenou. Zde je potřeba velká dávka citu pro barvy, abychom docílili ohromujícího efektu. Velmi záleží na konkrétních odstínech jejich poměru. Naposledy mě takto inspirovalo rozkvetlé makové pole na začátku léta. Rozhodně se vyplatí fotit si každou barevnou kompozici, která nás v přírodě zaujme.
Barevnice by klidně mohla představovat ukázku řešení barevné kompozice dětského pokoje pro sourozence rozdílného pohlaví. Převaha správného pastelového tónu zelené dává prostor pro uplatnění doplňků v modrých odstínech pro kluka, stejně jako v teplých zlatavých a červených odstínech pro holčičku. Barvy se svou intenzitou pohybují ve stejné úrovni – a to zaručuje harmonický pocit.
TEXT: Lenka Mašková, interiérová návrhářka
FOTO: archiv firem
Odpovědná redaktorka: Andrea Mičková
Kategorie: Design interiérů Nábytek
Tagy: design interier túje Smaragd
Sdílejte článek

Diskuze