Škola interiérového designu I: První krůčky

02. 06. 2010
Diskuze (0)
Sdílet

Pokud jste se někdy přistihli, že se potýkáte s volbou uspořádání svého interiéru, nebo se nedokážete rozhodnout, jaký styl nebo atmosféru se snažíte vytvořit, právě vám je určen náš nový seriál.

Ve spolupráci s odborníky v oboru interiérového designu vám postupně předložíme ucelený soubor na sebe navazujících kroků, které povedou k co nejlepšímu využití vašeho bytu a úpravě jeho interiéru tak, aby vám co nejlépe vyhovoval. Podrobně vám přiblížíme pojmy, jako jsou styl a atmosféra, koncept, vizualizace, prostor, barvy, textilie, osvětlení či doplňky, to vše vnímané očima profesionálů.

Dříve než začnete uvažovat o stylu, musíte mít na zřeteli několik důležitých faktorů. Jiný přístup bude vyžadovat situace, kdy se stěhujete do nového bytu, jiný zase tehdy, čeká-li vás rekonstrukce, případně se chystáte zútulnit stávající prostor vašeho bydlení. Jinak budete přistupovat k řešení interiéru vlastního bytu a jinak bytu pronajatého. Nemalou úlohu sehrává i skutečnost, zda se jedná o vaše první bydlení, jestli máte rodinu, nebo bydlíte sami a tak dále. Jsou však jistá pravidla, která lze uplatnit vždy.
Tváří v tvář realitě
Možná máte spoustu nápadů, které chcete použít, avšak ze strachu, abyste něco nezkazili, volíte řešení, které sice nikoho neurazí, ale ani úplně nepotěší. Dlouhé měsíce bydlíte v bytech vymalovaných nevýraznými barvami, bez zajímavých dekoračních látek a koberců. Ve snaze dosáhnout nějaké změny hrajete hru Škatulata, hejbejte se, a tak putují univerzální kusy nábytku z místnosti do místnosti. Jenomže takové věci bez domova kýžený efekt nepřinesou. Ačkoli byste si to přáli, ani styl špatně okopírovaný z babiččiny chaloupky na českém sídlišti moc nezabírá. I kdybyste obložili stěny dřevem od podlahy až po strop, dřevěnou roubenku z něj stejně neuděláte.
Eklektický přístup zvolili designéři italské značky BandB Italy. Obnovení původních detailů, například říms a zdobného štukování, může zvýšit hodnotu staršího domu a propůjčit mu nové kouzlo, v moderním bytě s nižším stropem by však takováto úprava působila nepatřičně. Jednou z možností volby stylu je jeho výběr podle palety barev. Pokud se budete držet pravidla, které radí použít v jenom prostoru maximálně tři barvy, může vás tato metoda dovést k překvapujícím novým nápadům. Kombinace červených, hnědých a béžových tónů vytváří přívětivé prostředí ložnice. Jestliže bydlíte v moderním domě nebo bytě, zkuste použít grafickou černou a bílou a k tomu náladové odstíny, abyste vytvořili náladu, která je záměrněji městská, a doplnili tak cihlovou a dřevěnou konstrukci stavby samotné. Stejně jako to udělala interiérová designérka Alexis Aldridge v projektu Statenický Mlýn.
Důležitý je respekt kontextu
„Není nutné, aby v loftovém bytě vzniklém ze staré továrny byly použity průmyslové podlahy či prvky modernismu, pokud k nim nemáte žádný vztah. Je však rozumné směřovat k dekorativní úpravě, která je určitým způsobem v souladu se stářím bytu a jeho prostředím. Dopřejte si čas, abyste si zvykli na jeho atmosféru,“ radí interiérová stylistka Kristýna Vodrážková ze Style servisu. Proporce místnosti, počet oken, dokonce i směr, kam vedou – to všechno by mělo mít vliv na naše rozhodování. Pokud budete mít jasnou představu o tom, jaký domov se vám skutečně líbí, vyhnete se zbytečnému zmatku, který ve vás vyvolají názory jiných nebo diktát módy. „Pro každého z nás je velikým pokušením vybrat si z nabízených řešení a přijmout je jako celek. Tento přístup však nemusí být vždy upřímným vyjádřením vašich potřeb a vkusu. Raději se nechte inspirovat vícero zdroji – obrázky v časopisech, barvami na oblíbeném obrazu či zajímavým kusem nábytku,“ pokračuje stylistka. Také je užitečné zmapovat si, co nabízí trh. Podívejte se po inspiraci v interiérových studiích. Spousta věcí, které nabízejí, se pak dá koupit levněji nebo zkombinovat a doladit dražší kusy s těmi levnějšími. Do kompozice můžete také zapojit osobní věci z předešlého bydlení.
Byt zařízený jenom novým věcmi působí sterilně. Na druhé straně, když máte nový dům, ale toužíte po tom, aby vás obklopovaly staré předměty, nemusíte ho zaplnit kopiemi starého nábytku a zařízení. Místo toho můžete klidně doplnit moderní nábytek několika kusy z antikvariátu. Zjemníte tím linie nového a dáte vyniknout dokonalosti starého. „Kombinace dražších a levnějších kusů nebo starého a nového je mnohem zajímavější, byt má pak duši. Pokud se neřídíte stylem výrobce, vytváříte svůj osobní styl,“ doplňuje Kristýna Vodrážková.
Vyberte si dekorativní úpravu domu či bytu, která naváže na dobu vzniku vašeho domu, ale především zajímavým a osobitým způsobem doplní styl. Třeba výběrem nápaditých textilií. Podzimní odstíny textilií dodávají barevnosti tohoto obýváku zemitý charakter. Eklektické prvky vycházejí z koloniálního stylu, můžeme zde vidět i vliv etno stylu. Vmíchané kostky jsou ryze individuálním prvkem. Prostor s vysokými stropy zútulní veliké vzory a teplé barvy. Dokonce i taková nekonvenční kombinace květů, proužků a kostek může vypadat skvěle. Jediné, co vás může omezovat, je váš postoj k tomu, čeho lze v daném prostoru dosáhnout!
Je nutná rada odborníka?
Možná si nejste úplně jisti svými tvořivými schopnostmi a potřebujete se přece jen utvrdit v tom, co zatím jenom tušíte. Reálnou možností je oslovit interiérového designéra či poradce, a konzultovat tak svou představu s člověkem, který má pro zařizování cit. Podle čeho však vybírat vhodného odborníka? „Především se zajímejte o spektrum nabízených služeb. Od původního návrhu až po samotnou realizaci by vás měl provázet jeden člověk – pozná vaše požadavky, životní styl či zájmy, získáte k němu důvěru a spolupráce bude více osobní,“ doporučuje Kristýna Vodrážková. Při hledání se také zkuste podívat na realizace, mnohé napoví prezentace na internetu. „Pokud vás některé nabídky zaujmou, klidně oslovte vícero firem. Může se stát, že některé vám ani neodpoví, a výběr se tak přirozeně zúží. Řekněte si pak svou představu i kolik peněz chcete investovat. Cílem takovéto spolupráce je, abyste našli svůj směr. Nedejte se v žádném případě tlačit do něčeho, co nechcete,“ dodává.
Nezapomínejte, že váš byt je jediný prostor, který máte ve své moci, a proto je ideálním místem, kde můžete projevit svou osobnost a upravit si místnosti tak, aby vyhovovaly vašim specifickým zálibám. Uspořádání a styl interiéru by vám měly vyhovovat stejně, jako očekáváte, že vám padne dobře vybrané oblečení.
Inspiraci pro dokonalé sladění vašeho interiéru můžete najít i v různých předmětech. Třeba vás zaujmou barvy misky, zátiší nějakého obrazu, přírodniny, které jste našli na procházce… To vše může sloužit jako odrazový můstek pro vytvoření konečné atmosféry. To, jakou barvu vyberete, bude mít zásadní vliv na atmosféru jakékoliv místnosti. Módní kombinace černé a bílé bude slušet každému prostředí. Do jinak poklidného a neutrálního prostředí, které toto spojení vytváří, vnesou jistý vzruch nápadité vzory. Dejte si poradit od profesionálních designérů a pusťte se do sestavování vlastního profesionálního vzorníku tkanin a barev, které vás upoutaly. S jeho pomocí pak můžete dát dohromady dokonalý interiér.
TEXT: Andrea Mičkovíá
FOTO: archiv firem
Kategorie: Design interiérů Nábytek
Tagy: design interier
Sdílejte článek

Diskuze