Skříň nad zlato
Jsou jako pohádková sůl – považujeme je za samozřejmost, ovšem když chybí, těžko se nám bez nich žije. Úložné prostory. Už o nich byly popsány stohy papíru, ale v mnoha domácnostech stále dělají obyvatelům vrásky na čele. Pokud je to i váš případ, nezoufejte. Poradíme vám, kde je najít a jak je využít.
Stůl, židle, pohovka, postel. To jsou většinou první položky na seznamu zařízení nového bytu. Úložné prostory přicházejí na řadu až později. Přitom pokud se problém kam s věcmi nevyřeší dostatečně s předstihem, bývá už při samotném zařizování interiéru docela pozdě.
„Když dostaneme zakázku na úložné prostory, většinou se nevyhneme bourání. Paradoxně, i když se dnes problém ukládání řeší v každém druhém časopise, ani nové byty nejsou z hlediska úložných prostor příliš promyšlené,“ upozorňuje architekt Aleš Holman.
Byt vám patří až ke stropu, tak na to nezapomínejte. Využít prostor do posledního puntíku nejlépe umí vestavěný nábytek na míru. Měl by dnes být už téměř samozřejmostí, ale není tomu tak. Foto: Kronospan | Pokud máte hodně věcí, nebojte se věnovat úložnému prostoru celou jednu stěnu pokoje. Budete tak mít vše na jednom místě a nepořádek už vás rozhodně nebude trápit. Foto: Kronospan |
Výběr materiálu
Při výběru materiálu pro vestavěné úložné systémy se řiďte nejen celkovou koncepcí interiéru a již použitými materiály, ale také finančními možnostmi. Skříně ze dřeva nebo dýhy jsou krásné, ale i s menším rozpočtem si můžete dopřát kvalitu – lamino splní svůj účel stejně. Na čem se naopak určitě nevyplatí šetřit, jsou technické části: výsuvy, vodicí profily, výklopné tyče apod. V jejich případě stojí za to investovat do kovu – vyšší náklady se vám vrátí v podobě delší životnosti, spolehlivosti a vyššího uživatelského komfortu. Plast není příliš trvanlivý, navíc se může snáze deformovat, křížit a drhnout.
Změna dispozice
Pokud rekonstruujete byt i z jiných důvodů, než jsou úložné prostory, zvažte, zda jich máte doma dostatek a zda jste spokojeni s jejich řešením. Pokud se rozhodnete pro změnu, poohlédněte se, kde byste mohli „krást“. Promyslete nebo se poraďte s odborníkem, které místnosti potřebujete velké a kde byste dokázali oželet pár metrů čtverečních.
„Nejčastěji při přestavbě ukrajujeme prostor v ložnicích. Ne že by byly úplně naddimenzované, ale ložnice je prostor, kam chodí člověk většinou jen spát, takže tam tolik místa nepotřebuje. Druhé místo, ze kterého bereme, bývají vstupní chodby, které předimenzované většinou jsou,“ popisuje Aleš Holman.
Pokud máte větší věci, například sportovní vybavení (kola, lyže), a nemáte je kam dát, vyplatí se (dovolí-li dispozice) zbudovat alespoň malou komoru. Kolo se samozřejmě dá pověsit například i na zeď v předsíni nebo chodbě, ale není to řešení pro každého.
Při plánování úložných prostor se každopádně spíše než nabídkou katalogů a aktuálními trendy řiďte vlastními potřebami a zvyky. Ne vše, co je dnes v oblasti úložných systémů k dostání, nutně potřebujete nebo vám bude vyhovovat.
Protože kuchyň je z hlediska množství potřebných předmětů na organizaci asi nejnáročnější, věnuje se tu úložným prostorům velká pozornost. Díky tomu dosáhli výrobci úložných systémů téměř dokonalosti – nabízejí řešení pro každého a přesně na míru. Vyberou si zkušení znalci kulinářských specialit i nenároční, sváteční kuchaři. Foto: Hanák nábytek |
Hlavně nenápadně
Moderní přístup k zařizování interiéru je založen na minimalismu, primárně funkčních řešeních, čistých liniích a ploše bez zbytečných předělů a rušivých prvků. Proto dnes odborníci – architekti a bytoví designéři – sahají po vestavěných úložných systémech na míru.
Mají hned několik výhod: protože se rozměry přizpůsobí interiéru, využijí maximálně dostupné centimetry. Často sahají ode zdi ke zdi, od podlahy ke stropu, a tak v místnosti působí nenápadně, téměř jako druhá stěna, a neruší dojem z prostoru. Navíc pokoj opticky zvětšují a dokážou si poradit s atypickými prvky, výklenky, rohy, sokly nebo zkosenými stěnami. A ač se to může zdát nelogické, velmi často vycházejí i levněji než sériová produkce.
Máte-li to štěstí, že v bytě či domě se našlo místo i na technickou místnost nebo velkou komoru, případně sklep, nemusíte si s estetikou prostoru lámat příliš hlavu. Nejpraktičtější a zároveň i cenově nejpřijatelnější jsou velké otevřené police, kde budete mít vše na očích, a tak hned po ruce. Pokud přece jen chcete místnosti dát řád, pomohou vám papírové nebo plastové krabice, které lze pro lepší orientaci opatřit štítky. Foto: IKEA
Kde ho ještě najít
Pod schody i v nich. To, že pod schody je tolik místa, že by se tam leckdy schoval celý jeden pokoj, není žádným tajemstvím. Prostor můžete využít jako komoru s vlastními dveřmi, kam budete ukládat i větší předměty, jako jsou kola, lyže, případně potřeby pro úklid, nebo pod ně nechat vyrobit sestavu regálů a polic pro menší věci. Opravdovou vychytávkou jsou ale zásuvky přímo v jednotlivých stupních.
Co vše skrývá postel. Mimo jiné spoustu úložného prostoru. Některé postele už s tímto účelem počítají, a tak v sobě mají ukryty zásuvky nebo poličky. Buď se do nich dostanete z boku, nebo musíte rošt s matrací odklopit. Nejpraktičtější jsou asi pohyblivé zásuvky na kolečkách, které zkrátka pohodlně vysunete a hned máte přehled o tom, co všechno se v nich skrývá. Nemáte-li dost, popřemýšlejte, co vše byste mohli skrýt také do čela postele.
Opomíjený sokl. Zejména v kuchyni byste ho neměli přehlížet. Skrývá se v něm nemálo místa – výška soklu bývá až 15 centimetrů, hloubka skříněk 60 centimetrů. Výsuvy pro tyto prostory už nabízí řada firem. Elegantně tak schováte třeba pekáče, plechy na pečení nebo grilovací rošt.
Nejen na sezení. Taburety a stoličky s úložným prostorem se skvěle hodí třeba do koupelen, kde můžou sloužit třeba jako zásobárna čistých ručníků nebo naopak jako koš na špinavé prádlo. A v dětském pokoji v nich během chvíle zmizí krabice s legem nebo hromady plyšáků.
Moderní, sofistikované úložné systémy už běžně nabízejí řešení, jak ergonomicky a výhodně využít úložný prostor v rohu. Oceníte je obzvlášť ve chvíli, kdy máte v bytě hodně zákoutí, například kuchyňskou linku ve tvaru písmene U. Foto: Blum | V koupelně často nebývá prostoru nazbyt. Výrobci koupelnového nábytku to vědí, a tak přicházejí s nepřeberným množstvím umyvadlových skříněk, které zakryjí nevzhledný sifon a ještě vám poskytnou spoustu místa na ručníky, kosmetiku a další zkrášlovací předměty. To vše organizovaně a přehledně. Foto: Sanipa |
Až ke stropu
Podle Aleše Holmana ta největší omezení, se kterými se lidé při řešení potýkají, jim kupodivu neklade prostor, ale jejich vlastní představivost. Nejčastějšími chybami, kterých se dopouštějí, je nevyužitá plocha stěn. Pokud skříně nesahají až ke stropu, ztrácí se drahocenný prostor a navíc se na nábytku usazuje prach. Než abyste stavěli jednotlivé police a regály do prostoru a zmenšovali tak plochu podlahy, zavěste je raději na stěny.
Díky tomu nemusí úložný prostor končit nutně jen ve výšce, kam dosáhnete – vždyť nad vašimi hlavami se (obzvláště ve starších bytech s vysokými stropy) skrývá učiněný poklad. K tomu, abyste ho získali, přitom stačí jen dostatečně vysoká stolička nebo rozkládací schůdky. Pokud vám to výška stropu dovolí, není od věci v méně exponovaných místnostech (chodba, ložnice) nechat udělat přímo úložné patro. Je ideálním úložištěm zejména sezonních a méně používaných věcí: lyží, stanů, spacáků, nářadí, batohů, kufrů apod.
Schody zabírají v interiéru poměrně hodně místa, takže je celkem luxus ho nevyužít. Můžete si nechat zhotovit speciální zásuvky přímo v jednotlivých stupních, nebo police přístupné ze strany. Foto: Solid Forms
Čelo postele nemusí být nutně jen estetickou záležitostí. Díky důmyslnému konstrukčnímu řešení tu najdete spoustu místa na oblíbené časopisy či literaturu a další méně rozměrné předměty. Foto: IKEA
Text: Dominika Záveská
Odborná spolupráce: Aleš Holman (holman&sedláková architekti)
Foto: archiv firem
Zdroj: časopis HOME