Zdroj: Tomáš Huliman

Rekonstrukce bytu odstranila hluché prostory, které interiér dusily

05. 04. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Dvě ložnice, poměrně velká koupelna, denní zóna v jedné linii, přičemž obývací pokoj je možné od kuchyně s jídelnou oddělit. Tak vypadá byt na rušné ulici v centru Bratislavy po rekonstrukci. Proměna vzešla z dílny architektů Andreje Šaba a Samuela Zemana z ateliéru NOIZ.SK a bytu dala po mnoha letech šanci nadechnout se.

Původní třípokojový byt na Šancové ulici u Račianského mýta byl sice prostorově velkorysý, ale plocha sto pětadvaceti metrů čtverečních tu byla neprakticky udušená. Z maličkého vchodu se vcházelo do velké centrální haly, z níž směřovaly dveře do jednotlivých místností.

Přečtěte si také:
Působivý byt v centru Brna s výhledem do parku

Celkově se tu nacházely minimálně čtyři hluché prostory, například předsíň před vstupem do koupelny nebo dva malé technické prostory mezi ložnicí a kuchyní. Dnes už ani jeden z nich neexistuje. Díky odstranění příček vznikl skutečně velkorysý byt – s dostatkem prostoru i světla.

šedý moderní byt s dřevěnýma parketama v minimalistickém stylu

Kuchyňská linka má místo horních skříněk jen polici, což opticky zvýrazňuje pozůstatky po odstranění příček. Zdroj: Tomáš Huliman

Pryč s příčkami

„Cílem rekonstrukce bytu u Račianského mýta bylo vytvoření vzdušnějšího a prosvětlenějšího prostoru denní části. Odstraněním příček a spojením bývalé kuchyně, orientované do rušné Šancové ulice, haly a pokoje orientovaného do vnitrobloku jsme vytvořili rozlehlý, oboustranně prosvětlený denní prostor obývacího pokoje a kuchyně s jídelnou. Noční část bytu sestává z hlavní ložnice propojené přes šatnu s koupelnou a pokoje pro hosty – pracovny,“ vysvětlují architekti Andrej Šabo a Samuel Zeman.

šedý moderní byt s dřevěnýma parketama v minimalistickém stylu

Barevná kombinace bílé, dřevěných parket a šedé kuchyňské linky s ocelovou zástěnou působí čistě a vzdušně. Zdroj: Tomáš Huliman

Nadčasovost a detaily, které překvapí

Hlavním mottem architektů z ateliéru NOIZ.SK je vytvářet současnou architekturu s nadčasovým konceptem. Zajímavé a pro moderní život pohodlné interiéry se jim daří vytvářet díky bohatým zkušenostem a úspěšné spolupráci architektů a dlouholetých přátel. Při návrhu proměny bytu na Šancové sehrávají velkou roli i detaily, které dotvářejí estetickou hodnotu i funkčnost prostoru.

Přečtěte si také:
Čím si starý a vlhký byt v přízemí získal nové majitele?

Na místě haly je jídelna

Dominantní částí bytu po rekonstrukci je denní zóna. Barevná kombinace bílé, dřevěných parket a šedé kuchyňské linky s ocelovou zástěnou působí čistě a vzdušně. Kuchyňská linka má místo horních skříněk jen polici, což opticky zvýrazňuje pozůstatky po odstranění příček. Navzdory tomu není o úložné prostory nouze – linka je dlouhá a proti ní stojí kuchyňský ostrůvek s množstvím zásuvek. V části, kde byla kdysi hala, je dnes jídelní část kuchyně a vedle ní obývací pokoj s knihovnou, kam je v případě potřeby soukromí možné zavřít dveře.

šedý moderní byt koupelna

Na stěnách a podlaze v koupelně je cementová stěrka. Zdroj: Tomáš Huliman

Z ložnice přímo do koupelny

Dalším šikovným řešením je přechod z ložnice přímo do koupelny – majitelé tak nemusí přecházet skrz ostatní místnosti. Díky odstranění zbytečné předsíně před koupelnou vznikla větší koupelna se zajímavě uloženým umyvadlem. Není otočeno ke stěně, ale směrem do prostoru, za ním se rýsuje sprcha. Na stěnách a podlaze v koupelně je cementová stěrka.

Přečtěte si také:
Díky modré barvě získal byt jedinečnou dynamiku

Byt Šancová

architektonický ateliér: NOIZ.SK

autoři: Ing. arch. Andrej Šabo, Ing. arch. Samuel Zeman

lokalita: Šancová ulice, Bratislava

plocha: 125 m2

projekt: 2017 – 2018

realizace: 2018

Sabína Zavarská

Foto: Tomáš Huliman

Kategorie: Design interiérů
Tagy: byty cementová stěrka dřevěné parkety minimalistický design moderni bydleni odstranění příčky rekonstrukce panelákového bytu ulozne prostory
Sdílejte článek

Diskuze