Obýváku dominuje knihovna a krb
Zdroj: Lukáš Pelech

Střešní nástavba ve stylu funkcionalismu: Prostoru dominují moderní originální prvky

30. 05. 2024 Sdílet

Příběh realizace střešní nástavby na pražském Starém městě začal psát svoji historii v momentě, kdy si na základě pečlivého výběru, odborných referencí a výzvy v podobě jasné představy o výsledku, padli do noty jeho protagonisté. Interiér byl finalistou v soutěži Interiér roku 2023.

Majitel bytu měl zcela jasno o podobě svého nového bydlení. „Jeho přáním bylo vytvoření exkluzivního prostoru ve stylu funkcionalismu s moderními prvky bez zbytečných kusů nábytku, který bude primárně funkční, ale rozhodně nebude zanedbávat originalitu. Vše bylo podtrženo důrazem na detail, kvalitu použitých materiálů a precizní zpracování,“ přibližuje Ing. Vendula Gazo Jelínková, majitelka ateliéru JELI-DESIGN, který získal tuto zakázku pod svá křídla.

Stěny v chodbě jsou obloženy ořechovou dýhou s neopakovatelnou kresbou

Stěny v chodbě jsou obloženy ořechovou dýhou s neopakovatelnou kresbou. Zdroj: Lukáš Pelech

Hlavní dominantou nového bytu je chodba obložená ořechovou dýhou. V těchto obkladech jsou zabudované téměř všechny úložné prostory, což umožnilo vytvořit byt s minimálním počtem volně stojícího nábytku, což dává prostor pro vyniknutí obrazů, soch a nesmírného množství knih, které klient vlastní. Integrované jsou zde vestavěné skříně, vstupní dveře, WC pro hosty a botníky. Nejnáročnější byla integrace vstupních dveří. Ty musely odpovídat historické povaze společných prostor a být kazetové, ale z druhé strany hladké bezfalcové s rovinou obkladu.

Díky velkému množství střešních světlíků je byt sám o sobě velmi světlý. „Mohla jsem si tedy dovolit použít tmavší ořechové dřevo, které má krásnou jemnou kresbu. Na kmen, který by byl dostatečně velký a vhodný, abychom z něj vyrobili obklad pro celou chodbu, jsme však čekali několik měsíců,“ upřesňuje architektka, paní Vendula Gazo Jelínková. Trpělivost opět potvrdila, že přináší růže, protože díky ní se zajistila návaznost kresby i jednotná barva dýhy.

Obložení stěny onyxovým mramorem nenarušují ani dveře; unikátní konstrukce dveří MASTER umožňuje na jejich opláštění použít stejný materiál.

Obložení stěny onyxovým mramorem nenarušují ani dveře; unikátní konstrukce dveří MASTER umožňuje na jejich opláštění použít stejný materiál. Zdroj: Lukáš Pelech

Zajímavým prvkem v rámci realizace je vznik výrazně obložené stěny, která má svým způsobem suplovat umění. Pro tento účel byla vybrána horní část chodby, která je první viditelnou stěnou při vstupu. Po dlouhých diskuzích vyhrála inspirace Vilou Tugendhat a rozhodnutí padlo na onyxový mramor. Do stěny bylo nutné integrovat dveře na horní terasu a zároveň příliš nezatížit střechu vahou kamene. Tento technický problém vyřešilo použití třímetrových keramických desek, a navíc se minimalizovali spáry. Na obklad stěny byl vybrán krásný onyx PERSIA, vzor bookmatch, jehož vzor se při vstupu rozevírá směrem nahoru.

„Pro zakomponování dveří do obložené stěny jsem vybrala dveře a skryté zárubně od české firmy JAP FUTURE. Volila jsem je kvůli efektu neviditelnosti, protože jejich technické parametry umožnily použít na opláštění stejný obklad jako na stěnu. Myslím, že se podařilo funkčně začlenit i prosklené posuvné dveře v rámu, kterými je z obou stran ukončena onyxová stěna a přirozeně tak rozděluje prostor na dvě části – soukromou obytnou a obývací část,“ popisuje architektka Gazo Jelínková.

Interiér inspirovaný funkcionalismem vily Tugendhat

Interiér inspirovaný funkcionalismem vily Tugendhat. Zdroj: Lukáš Pelech

Výraznými prvky obývacího prostoru se staly jednoznačně velká knihovna a krb. Záda knihovny jsou vyrobena ze stejné ořechové dýhy jako obklad v předsíni. Její kresba je zvýrazněna vertikálními LED pásky. Černé kontrastní stojky jsou z tenkého laminátu, aby bylo dosaženo subtilního efektu a zkopírování efektu tenké stěny kovu u krbové niky. Zároveň se podařilo integrovat i uzavřené úložné prostory.

Pohled do kuchyně: vlevo posuvné dveře IDEA oddělují prostor na dvě části – soukromou obytnou a obývací.

Pohled do kuchyně: vlevo posuvné dveře IDEA oddělují prostor na dvě části – soukromou obytnou a obývací. Zdroj: Lukáš Pelech

Nástěnná část kuchyně je neutrální – černá dubová dýha. Velkorysé úložné prostory v kuchyni a přítomnost komory eliminovaly nutnost použití horních skříněk. Prostor k vyniknutí tak dostala zadní část obkladové desky kuchyně, která odkazuje na princip book-match v chodbě. Zde je však nalepený pravý mramor black marquina.

„Celkově byla práce na projektu náročná a dlouhotrvající, ale myslím, že výsledek stojí za to. Ráda bych poděkovala celému realizačnímu týmu, protože za výsledkem nikdy nestojí jeden člověk,“ hodnotí na závěr architektka Vendula Gazo Jelínková a dodává: „Bez odvážných klientů by nebylo odvážných a zajímavých realizací.“

Foto: Lukáš Pelech pro JAP FUTURE
Zdroj: PR článek společnosti JAP FUTURE

Kategorie: Design interiérů
Tagy: byt rekonstrukce rekonstrukce bydlení
Sdílejte článek